Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Titul Bc. a státnice na IES FSV UK jsou v kapse

Ukončil jsem bakalářské studium na IES, po úspěšně absolovaných státních zkouškách a obhajobě bakalářské práce jsem získal titul bakalář. Jaké státnice jsou? Je na místě velký strach a nervozita?

Státnice na IES FSV UK

Titul je domaZdroj: www.sxc.hu
Po úspěšném splnění , jsem mohl jít ke státnicím. Přihláška ke státním závěrečným zkouškám se podávala při odevzdání bakalářské práce, tedy v našem případě 20. května 2011. Pro připuštění ke státnicím, které se konaly 14. června 2011, bylo nutné do 3. června mít splněné studijní povinnosti, dle Karolinky v době nástupu. Protože ale nastalo několik změn a náš garant studijního programu Doc. Ing. Tomáš Cahlík CSc. je tolerantní, vstřícný a ochotný, řešila se spoustu věcí individuálně, jak už tomu na IES na FSV chodí. To má svá pro a proti, ale zpátky ke státnicím. Kromě nervozity ze samotné zkoušky se ještě přidávala nejistota, co se stane, když to nedám. Protože mířím na Erasmus do Maastrichtu a v Holandsku začínají již první týden v září, bylo by to velmi obtížné skloubit státnice se začátkem pobytu.

Zkouška se skládala z Mikroekonomie, Makroekonomie a Ekonomie evropské integrace. Nedílnou součástí státnic je obhajoba bakalářské práce. Z mikra bylo 30 otázek, v podstatě se jednalo o stejné otázky jako byly u ústní zkoušky z mikroekonomie II. Z makra bylo otázek 20, nejméně jich bylo z integrace – 13. Pro možnost pokračovat v navazujícím magisterském studiu bez přijímaček, bylo nutné získat průměr do 2,0 včetně. Do průměru se počítá i bakalářská práce.

Průběh státní zkoušky

Na webu byl uveřejněn seznam, kdy se máme dostavit k jaké komisi – byly 2. Jelikož se šlo podle abecedy, nešel jsem ke státnicím v pondělí, ale až v úterý. Pondělí odpoledne mi tak Tomáš vysvětlil všechny otázky z makra – výborné opáčko a nalejvárna, která mne tak unavila, že ze mne trochu spadl stres. Ne ale dostatečně, protože jsem toho moc nenaspal, byl jsem hodně nervózní, takže jsem do školy dorazil s dostatečným předstihem. Byl jsem v první ranní skupině, začátek stanoven na 8:00. Se spolužáky jsme si povídali, takže jsem nemusel myslet na to, co mne čeká. Pak nastal okamžik pravdy – tahání otázek. Každý z nás si vytáhl z obálky jednu otázku z výše uvedených tří předmětů. Začalo se integrací – táhl jsem jedničku (Basic Notions and Concepts), super, to umím. Pak jsem tahal mikro – otázka č. 26 (Rovnováha na dokonale konkurenčním trhu). No, to půjde, zkouší nás Koubek, takže se bude hodně ptát. Poslední bylo obávané makro – táhl jsem číslo 11 (Mezičasové rozpočtové omezení). Uf, těsně vedle, neboť 12. je smrtící Teorie reálného hospodářského cyklu.

Jupí! V tenhle okamžik ze mne spadla největší nervozita, stejně jako při ústních zkouškách z matematiky. Věděl jsem, že tohle prostě dám, neboť ke každé otázce jsem věděl o čem mluvit a i kdybych neřekl vše, rozhodně to nebude na vyhazov. Zasedli jsme do lavic v učebně 206 a začali s přípravou. Stejně jako jsem si táhl otázky, tak jsem jel i přípravu a v nakonec byl ve stejném pořadí i vyzkoušen. Zkoušení probíhá individuálně, takže nestojíte před komisí u tabule, ale pohodlně v lavici a o otázce se bavíte se zkoušejícím.

Ekonomie evropské integrace

Z integrace mne zkoušel PhDr. Petr Hedbávný, obávaný to člověk. Koukl na mojí přípravu a s komentářem, že se podíváme na nějaké ty detaily abychom určili známku. No a začalo šťourání. Ptal se na detaily, zkoušel to na mne ze všech stran, trochu jsem se zamotal, ale nějak jsem to snad ustál. Poděkoval a odešel. Věděl jsem jen, že trojka to nebude. Zajímavé na tomto předmětu je, že je vyučován v angličtině, stejně jsou zadány i státnicové otázky. Zkoušky jsem ale skládal v češtině Smajlík :) Jedná se o nejvíce povídací předmět, ale právě Petr Hedbávný se rád podívá i na modely a grafy. (Dle jeho slov na předpokladech modelu nachytáte každého.) Učení bylo celkem v pohodě, ale je tu hodně faktografie.

Obhajoba bakalářské práce

Moje bakalářská práce na téma Meta-analýza v ekonomii a její aplikace na měření efektu eura na obchod, je uveřejněna na webu IES, kdo chce, nechť se podívá. Obdržel jsem výborné posudky – 92 a 93 bodů ze 100 možných. Body jsem ztratil na jazykové stránce, takže obhajoba byla bezproblémová. Prof. RNDr. Jiří Hlaváček, CSc. si se mnou povídal nejen o práci, ale i mém studiu na IES, zda v tématu meta-analýzy hodlám pokračovat, co si o celém tématu myslím a podobně. Oba posudky navrhly práci na ocenění děkana, tak to snad dopadne. Příjemná pauza mezi zkoušením.

Mikroekonomie

Jedná se téměř o totožnou zkoušku jako z Mikroekonomie II, rovněž mne zkoušel Ing. Ivo Koubek. Osobně jsem preferoval některou z prvních patnácti otázek, které se týkají teorie spotřebitele, chytil jsem druhou polovinu, ale rovnováha na trhu je fajn. Měl jsem nějakou přípravu, ale Koubek se hodně ptal, bavili jsme se o příkladech, jak to celé funguje. Odpovídal jsem, ale že bych měl nějaký super pocit, to ne. Koubek se ale snažil mne pomoci a vytáhnout ze mne vše, co chtěl slyšet. Odcházel celkem usměvavý, takže jsem věděl, že jsem prošel na úrovni.

Makroekonomie

Věděl jsem, že mám hlavní body celé otázky, byl jsem schopen i něco odvodit a ukázat matematicky, ale věděl jsem i, že některé detaily bych raději nechal bez povšimnutí. K mému štěstí mne zkoušel Roman Horváth, Ph.D., kterého jsem trochu znal z přednášek magisterského předmětu Applied econometrics, kde se stal mým oblíbeným přednášejícím. Jaký to bude zkoušející? Vzal si ode mne otázku, velmi krátce jukl na moji přípravu, posadil se a řekl:„ Tak povídejte.“ Tak jsem povídal. Naštěstí jsem měl povídání připravené – měl jsem čas, tak jsem si znovu celou otázku připravil na prezentaci, což se nyní hodilo. Horváth jak jsem povídal, pokyvoval, když jsem zmínil nějakou rovnici, kterou jsem měl v přípravě, tak se na ni jukl, do přednesu mi nezasahoval. Poté položil několik otázek, jejichž podstata spočívala v pochopení celého tématu a názoru, který na danou problematiku mám. Velice se mu můj přednes líbil, byl doslova nadšen a sdělil mi, že tohle je velmi zasloužená jednička. Wow, to jsem nečekal, ale bylo to velmi příjemné.

Studium zakončeno

Skončil jsem jako první – bylo půl jedenácté, když jsem z učebny odcházel. Zavolal jsem domů, že mám hotovo, počkal na několik ostatních a kolem půl dvanácté jsme se vydali na oběd, poté na jedno pivko, abychom se vrátili na vyhlášení výsledků v půl druhé. Vyhlášení proběhlo v sice formální ale domácí atmosféře. Dali jsme to všichni, pokud jsem dobře počítal tak snad i ten den všichni do průměru 2,0. Byla spousta lidí, kteří dostali samé jedničky, mnoho nominací bakalářek na ocenění děkana. Když oznámili můj výsledek, nevěřil jsem vlastním uším – tak výborný výsledek jsem po svém výkonu nečekal. Pogratulovali jsme si, domluvila se hospoda na večer a rozešli jsme se do svých domovů. Čeká mne teď odpočinek a oslavy. Rozhodně je co slavit – Bc. Petr Polák. Nemůžu uvěřit tomu, jak rychle to uteklo.

Celkem nás v červnovém termínu státnicovalo 51, z toho 30 z mého ročníku, který nastupoval 2008/2009. V září státnicuje 33 lidí a z toho 16 z mého ročníku. Bakaláře na IES za 3 roky splnila necelá třetina z těch, co se ke studiu do prvního ročníku zapsali. Jsem rád, že jsem mezi těmi, kterým se to podařilo. Ostatní studium vzdali, někdo prodloužil kvůli Erasmu, někdo kvůli předmětům. 3 roky jsou pryč, proto je na místě moje ohlednutí za studiem na IES.

Poslední úprava provedena 14. 6. 2011, zhlédnuto: 2457-krát.
Celkem 1146 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Erasmus, IES, organizace času, osobní rozvoj, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):