Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Psaní bakalářské práce – jak na to

Napsat kvalitní akademickou práci není jednoduché. Proto se o tomto tématu hodně hovoří, píše a diskutuje. Svoje zkušenosti jsem shrnul do několika tipů a doporučení, které mohou při psaní na závěrečné práce - ať již bakalářské, magisterské či jiné - pomoci.

Hledání tématu práce

Novodobý psací strojZdroj: www.sxc.hu
Podnětem pro vznik článku byly dotazy mých mladších spolužáků, které se týkaly výběru práce. Při psaní práce jsme si rovněž vyměňovali zkušenosti mezi sebou, tak proč je nepředat dále. Na FSV UK je nutno vybrat téma práce rok před obhajobou. Chcete-li tedy absolvovat bakalářské studium v předpokládané době tří let, vybíráte si téma během druhého ročníku. Dosavadním problémem na IES bylo pořadí předmětů – v té době jsme neměli žádnou představu o ekonometrii ani celkově o historii ekonomického myšlení. Několik jedinců si našli své téma a podle oboru činnosti pak i vedoucího práce. Já jsem měl určitou představu, ale nakonec jsem strávil hodiny procházením stránek na IESu a podíval jsem se i na VŠE. Seznam nabízených témat závěrečných prací na IES není úplný, někteří lidé toho mají více na osobních stránkách. Šlo ale o dobrý start, kde začít hledat. Uvažoval jsem zprvu o popisné práci, pak jsem se ale přeorientoval na praktičtěji zaměřené empirické práce. Výhodou empirických prací je jejich unikátnost a jistý vlastní přínos. Nemusíte se tolik bát plagiátorství. Nemusí jít o záměr, ale přeci jen mám osobně nejistý pocit, když dávám dohromady jen několik článků a nemám tam nic svého. Skončil jsem tedy u tématu meta-analýzy. Vedoucí měl jasnou představu, co by měla práce obsahovat, odkázal mne na dobré zdroje. Dohodli jsme se na kombinaci teorie a empirie – moje bakalářka se tak skládá ze dvou částí.

Píšeme bakuli – citujeme použité zdroje

PC versus papírZdroj: www.sxc.hu
Veškeré zdroje, které jsem ke své práci našel, byly v elektronické podobě. Kde jsou ty časy, kde se vše hledalo v knihách. Na druhou stranu se dnes mnohem větší důraz klade na správný způsob citace použitých zdrojů, většina prací prochází kontrolou plagiátorství. Hodně práce při citování tak ušetří manažery referencí (reference manager) – nejznámější jsou JabRef a Zotero. Já doporučuji první z nich – je postaven na Javě, je tedy multiplatformní. Snadno se do něj importují zdroje např. z GoogleBooks, Repecu, atd., neboť se plně kompatibilní s BibTeX, RIS a dalšími formáty. Záleží, v čem svoji práci píšete. Kdo se obrátí směrem k LaTeXu, tak je JabRef jistá volba. Většina studentů ovšem píše své práce v kancelářském programu Microsoft Word. V tomto případě vás odkážu např. na tento článek (v angličtině), právě o tom, jak ve Wordu používat JabRef a Zotero.

Přístup k placeným zdrojům na UK

V mém případě byly všechny zdroje pouze v elektronické podobě. Některé z nich se však nacházeli na placených serverech, k mnoha z nim bylo možné přistoupit ze školní sítě. Protože jsem práci psal hlavně na koleji, kde je internet připojen do univerzitní sítě, bylo vše bez problému. Pokud ovšem jedete domů, je dobré se naučit pracovat s EZ Proxy. Kromě UK ji má jistě většina vysokých škol. Jedná se možnost, jak přistupovat k elektronickým zdrojům, které má univerzita předplacené, odkudkoli. Zalogujete se a pak už jen hledáte a stahujete potřebné články.

Píšeme bakuli – LaTeX vs. Microsoft Word

Narazil jsem na otázku, zda použit LaTeX nebo Microsoft Word. LaTeX se svojí pověstí staví mezi programy určené pro geeky, ale časy se mění. Pokud chcete mít pěkně vysázenou a upravenou práci ve Wordu, dá vám to hodně práce a při dlouhých dokumentech se někdy hodně natrápíte. Proto při psaní závěrečné práce zauvažujte o LaTeXu, existují velmi uživatelsky přívětivé balíky, jako MikTeX, který je velmi populární a rozšířený. Snadno naleznete česky psané stránky s popisem instalace MikTeXu 2.9. Krom toho lze snadno najít hotové příklady a postupy, jak řešit problém, když na něj narazíte. Citování je hračkou, nemusíte se bát, že byste na nějaký použitý zdroj zapomněli v referencích – LaTeX to vše za vás vysází. Změna stránkování? Jednoduše. Netrápíte se se stylováním nadpisů, odsazení odstavců apod. Trochu problematičtější je v LaTeXu umisťování obrázků, ale naučit se s nimi pracovat trvá stejně jako ve Wordu. No a hlavně, snadno se v dokumentu zorientujete. Pokud si nejste jisti příkazy a uvítáte jejich snadné psaní např. v případě matematiky, pak mohu doporučit anglický editor Texnic Center, který v alpha verzi 2.0 pracuje i s kódováním UTF-8. Výstupem z LaTeXu je univerzální PDFko.

Korektura trvá

Z vlastní zkušenosti bych vás rád upozornil na to, že je nutné si dobře rozvrhnout čas a nechat si jeho dostatek na závěrečnou korekturu a drobné úpravy vaší práce. Jedná se především o jazykovou korekturu, ale často také o formátování a drobné úpravy vzhledu, které nemá smysl dělat před finální podobou textu. Jde právě o obrázky, posunutí začátků a podkapitol na další stránky apod. Já jsem dost času neměl a je to na mojí práci Meta-analýza v ekonomii a její aplikace na měření efektu eura na obchod> vidět.

Tiskneme práci

Ceny jsou různé a proč vyhazovat zbytečně peníze za expresní tisk? Jistě, nestíhá se. Je ale dobré si uvědomit, že nejdéle trvá příprava desek. Na nich jsou pouze údaje, které znáte dlouho dopředu. Proto doporučuji podívat se na ceny tiskáren a desky si nechat udělat v předstihu. Tisk papírů a svázání je pak otázkou několika minut – tedy na počkání. Osobně jsem si nechal udělat desky v Copy General, ale dejte si pozor, jakým písmem vám napíšou na desky „Bakalářská práce“! Mně to napsali dost malým, protože to napsali na špatný řádek. Zároveň mají na výběr jen ze 3 barev, ale já bral univerzální modrou. A abych nezapomněl, pokud si chcete výtisk dát domů do poličky, musíte si nechat udělat desky troje, neboť FSV UK si nechává 2 výtisky – jeden je v knihovně pro zájemce k nahlédnutí a druhý v archivu. Samotné stránky bakalářské práce jsem si vytiskl sám, donesl a nechal svázat.

Poslední úprava provedena 20. 5. 2011, zhlédnuto: 2573-krát.
Celkem 906 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Efektivita práce, ekonomie, organizace času, Tipy a triky, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):