Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Bakalář na IES FSV UK – suma sumárum

Tři roky za mnou, studijní povinnosti splněny. Je na čase se trochu ohlédnout, zhodnotit a popsat celé dosavadní studium na našem Institutu ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Studium na VŠ – očekávání a realita

Učení se na matikuZdroj: www.dreamstime.com
Těžko se nyní dokonale vžiji do okamžiku, kdy jsem na vysokou školu nastupoval. Vím, že jsem byl plný energie, těšil se na nové prostředí. Říkal jsem si, že první ročník ukáže, zda mne studium ekonomie bude bavit, ale vnitřně jsem chtěl tuhle školu dokončit. Ostatně, byla to moje první volba, nevím, kam jinam jít. Všichni strašili matematikou, já se více obával angličtiny. Ostatně první semestr jsem s matikou neměl vůbec problém – asi to bylo tím nadšením. Postupem času matika začala být velkým strašákem a sebrala velké množství času. Jak jsem psal v článcích o jednotlivých semestrech, moje motivace ke studiu se pohybovala jako na horské dráze. Oporu mi dělalo několik předmětů – povinně volitelných. V každém semestru jsem si našel něco, na co jsem se těšil, co mne bavilo. Tedy až na čtvrtý semestr, kdy jsem si zapsal jen povinné předměty. Nejhorší byl asi pocit, kdy jsem cítil, že jsem se nejen nic nenaučil, ale spoustu toho od střední školy zapomněl. Efektivita využití mého volného času je tristní, fyzická kondice šla ke dnu.

Ne vše je ale negativní. Poznal jsem spostu nových lidí, navázal nová přátelství a celé studium trávil v prostředí, které mi bylo velmi blízké. Ostatně právě atmosféra v naší škole, kde se všichni známe, tvoří základ toho, že jsem se do školy těšil. Během posledního semestru, kdy jsem se věnoval velmi intenzivně psaní bakalářské práce, jsem se rovněž rozhodl vycestovat na semestr do zahraničí. Chci změnit prostředí, přepnout. Nyní, když mám po státnicích, tak mám pocit, že jsem se přeci jen něco naučil, ale pravdou je, že jsem si při nástupu na VŠ myslel, že toho bude více. Na druhou stranu, když si spočítám svoji týdení hodinou dotaci předmětů, čas nutný ke studiu a především systém, není se čemu divit. Důležitá je krátkodobá paměť, jedině tak jste schopni složit rychle zkoušky.

Jsem velmi rád, že jsem svůj čas strávil na IESu. Byl jsem donucen protít teoretickými kurzy ekonomie, náročnou matematikou a zároveň jsem dostal nejen kvalitní razítko, ale také možnost vyjet na dobrou zahraniční školu. Během svého studia jsem jen obtížně dokázal pracovat s představou, že bych tuto školu někomu nadšeně doporučoval. Stále vidím určité mouchy, ale na druhou stranu, změnil se studijní plán – principielně k lepšímu, ale to, že obecně na IES je jede čistě na matiku moc pozitivní není. Studium je pracné v období zkouškového, ale kdo tomu věnuje čas, ten to proleze. IES má určitě co nabídnout a kdo je ochoten projít 4 semestry matiky, semestr statistiky a dva semestry ekonometrie založené na důkazech, k tomu silně teoretické a podrobné mikro, tak proč ne. Jediné, co si myslím, že jsem si neodnesl, je dobrá představa o makroekonomii. V prváku mne bavila více než mikroekonomie, ale nyní mám pocit, že z mikra toho umím více a také tomu více rozumím.

Studentský život na vysoké škole obsahuje také volnočasové aktivity. Navštívil jsem za dobu studia několik přednášek, utříbil si svůj pohled na svět. O ekonomii jsem nevěděl nic, když jsem na VŠ nastupoval, nyní mohu říci, že mám přehled o tom, co to ekonomie je, poznal jsem blíže několik jejích směrů. Navštívil jsem několik seminářů, které pořádaly partnerské instituce IES – jedná se o společnosti, které mají o absolventy mého oboru zájem. Mám představu, v jakém oboru bych chtěl pracovat, zda se to jedou promění v realitu ukáže jen čas. Poznal jsem důležitost prázdnin a odpočinku, už chápu pozici zaměstnanců, kteří se tak těší na víkend či dovolenou.

Pár slov závěrem

Dlouho jsem si neuvědomoval, co je vlastně myšleno pod pojmem „studentský život“. Neviděl jsem v tom žádnou výhru, když máte náročné studium, tak si nějak velkolepě užívat nemůžete. Je to ale o něčem jiném. O volnosti. Máte možnost si o svém programu hodně rozhodovat, zda na přednášku půjdete či nepůjdete je na vás. Zda uděláte úkol hned, jak ho dostanete zadaný, či těsně před deadlinem, je na vás. Kdo umí se svým časem dobře nakládat a efektivně jej využít, tomu zbyde také čas na zábavu a spoustu koníčků. Někdo je schopen vedle studia pracovat, ale ono když se podívám na své spolužáky, kteří odstátnicovali jako já za 3 roky, jen zlomek z nich pracuje. Ono, student má studovat, věnovat čas nejen zábavě, ale i vzdělávat se ve svém oboru i vlastní iniciativou. Na IES je to rozhodně dobrá volba, neboť vyučované povinné předměty jsou hodně teoretické a pokud chcete získat trochu kontakt s praxí a hlavně dalšími myšlenkovými proudy, které nejsou obsaženy v popularizovaném mainsteamu, musíte kromě volitelných předmětů také zalistovat nějakou tou odbornou literaturou. Pokud se na IES chystáte, přeji vám hodně zdaru a spoustu rad a tipů najdete na studentském diskusním fóru IES, zajímavé je také dotazníkové hodnocení kurzů.

Poslední úprava provedena 15. 6. 2011, zhlédnuto: 1973-krát.
Celkem 776 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, ekonomie, IES, organizace času, osobní rozvoj, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):