Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

První rok na VŠ – první semestr na IES FSV UK

Mám za sebou první část prvního ročníku na Karlově univerzitě, studuji ekonomické teorie a jelikož náš institut není veřejnosti moc znám, rád bych se ve stručnosti podělil o nějaké své poznatky a pocity ze zimního semestru 2008/2009. Není ekonomie jako ekonomie a tedy IES není VŠE.

IES vs. VŠE

StudiumZdroj:
Začnu trochu srovnáním, ač mohu srovnávat jen podle toho, co jsem slyšel a viděl, neboť na obou školách zároveň nestuduji. Srovnání, či lépe řešeno uvedení mé školy v souvislosti s VŠE je cílené, neboť VŠE je narozdíl od IES známé širokou veřejností a tak se studenti, kteří by rádi studovali ekonomii automaticky hlásí na VŠE a jen ti, co trochu více hledají narazí na IES. Důvodem jsou samozřejmě také novináři, kteří do svých žebříčků dávají jen některé školy. Na obou školách se tedy dá studovat ekonomie, nicméně dosti rozdílným způsobem. Diskuzi IES vs. VŠE najdete například na fóru studentů IES.

Začněme u VŠE: Je to veliká škola, má několik tisíc studentů, několik fakult, je tedy možné si vybrat úzkou specializaci a je zde široký výběr předmětů. Dle slov doc. Půplána: „lidojem“. Vše je zkrátka masové, ve velkém, osobní přístup zde moc na bakaláři nehrozí, studenti se obecně mezi sebou téměř neznají. Výhodou pro někoho tedy může být individualita a anonymita. Systém zkoušek je různý dle fakult, ovšem nejčastěji je zde klasicky jeden pokus na zkoušku. Zápis rozvrhu je mazec, záleží na vašich studijních výsledcích. Dle hodnocení lidí, které znám, tak příprava na většinu zkoušek je často jen pár dní, ovšem často je nutná práce během semestru. Vyjet do zahraničí je obtížné.

Nyní IES: Jedná se o domácí prostředí a díky seznamovacímu kurzu se všichni znají i mezi ročníky, není tedy problém jednak sehnat materiály ke zkoušce a jednak se navzájem doučovat a radit se, pomáhat si s úkoly. Malá škola s sebou však nese nevýhodu menší možnosti výběru předmětů a specializace. Je tu hodně osobní přístup, není problém se s většinou vyučujících dohodnout na termích zkoušky, kdy budou vypsány. IES má pevně daný rozvrh pro všechny a jedině, jak si to lze upravit je si předmět nezapsat, či si vyměnit cvika. Velký důraz je zde kladen na úroveň a obtížnost předmětů, především matematiky, na bakaláři je také několik povinných předmětů vyučováno pouze v angličtině. Zkouškové je obecně dlouhé a náročné, do ciziny není problém vyjet.

Můj prvák na IES

Krátký úvod je za námi, pojďme se podívat, jaký byl pro mne první ročník. Na úvod bych měl říci, že jsem nikdy s matematikou ani dalšími předměty neměl problém, gymnázium jsem prošel v vyznamenáním za celých 8 let, pravidelně jsem se účastnil matematické a fyzikální olympiády. Do prváku jsem šel společně se spolužákem s gymplu, byl jsem nadšen. Škola je v Opletalově ulici, tedy 2minuty od metra přímo v centru Prahy, máme tu veškeré naše předměty.

1. semestr

Začátek semestru jsme zahájili seznamovacím kurzem, takže jsem poznal všech svých 150 spolužáků. Na první přednášce jsem se tedy cítil mezi svými, bylo to fajn, krásná atmosféra, rychle jsem poznával i studenty z vyšších ročníků, kteří rádi poradili co a jak. U předmětů uvádím také statistiku za rok 2008/2009 dle informačního systému.

Plavání

Tělocvik na FSV není povinný a tak za jeden semestr jde získat jeden kredit. Maximálně nám uznají 2 semestry. Nic moc, ale plavu rád, takže není moc co řešit. Nevýhodou je nutnost jezdit až do Hostivaře, což je trochu z ruky.

Ekonomie I

Povinný předmět zakončen písemnou zkouškou. Jedná se o úvod do mikroekonomie, která navazuje coby dvousemestrální kurz v podobě Mikroekonomie I a II. Prof. RNDr. Jiří Hlaváček, CSc. má přednášku v pátek ráno, což je smrtící a jeho přednes mi moc neseděl. Pokud si člověk nepřečetl předem o co jde, měl jsem problém udržet pozornost a chápat o čem mluví. Zkouška je formou testu, často se říká, že je to dávačka, ale není. Testy jsou náhodně sestaveny z hromady otázek, které prof. Hlaváček má, takže je jedno, na který termín jdete. Úspěšnost 86,3% ze 139, průměrná známka 2,43.

Matematika I

Povinný předmět, zápočet a písemná ústní zkouška. Největší síto, hodně obtížný. Cvika byla v pohodě, účast na přednáškách je více než doporučená. Kromě přednášek byl ještě tak zvaný superseminář, kdy přednášející Doc. RNDr. Ondřej Kalenda, Ph.D. počítal ukázkově příklady. Během semestru je nutno něco spočítat, jinak je zkouškové humus. Zápočet byl za úspěšně napsané zápočtové písemky na cvičení a docházku, zkouška má dvě části – písemná a ústní. Pokud nenapíšete písemku, tak musíte znova, pokud neprojdete ústní, musíte znovu psát písemku. Ústní část se skládá ze znění definic a vět, dále z důkazů vět a poté z implikací mezi několika tvrzeními. Příprava je dlouhá a náročná, obtížnost je skutečně stejná jako na Matfyzu obor informatika. U nás by se dala obtížnost uvést i vyšší v tom, že je to mnohem více látky a větší mix. Úspěšnost 57,6% ze 184, průměrná známka 2,75.

Úvod do studia práva

Povinný předmět, zakončen zápočtem. Měli jsme mladého doktora Wintra z právnické fakulty a přednášky byly super, dokonce na sociální síti má JUDr. Mgr. Jan Wintr, Ph.D. svůj fanklub. Obrovský přehled, výborný humor, snad jen občas trochu zmatený přednes, jak nám chtěl říci vše, ale nebylo moc času. Pokusů na zápočet je asi 5, stačí napsat písemku na 11 bodů z 20, půl je multiple choice a půl je povídání, obtížnost středně těžká, pokud chodíte na přednášky, stačí si přečíst doporučené stránky z doporučené literatury a projít si zápisky z přednášek. Úspěšnost 89,9% ze 139.

Seminář k aktualitám I

Povinně volitelný předmět, zakončen zápočtem. Fajnový odpočinkový předmět pro první ročník, taková pohodička, jde o to si podiskutovat na zajímavá témata, která se pak jdou dořešit do hospody, kde se k nám vždy přednášející PhDr. Tomáš Vyhnánek rád připojil. U nás byla podmínkou zápočtu esej nebo prezentace, což nebyl problém. Úspěšnost 85% ze 116.

Seminář matematické analýzy I

Povinně volitelný předmět, zakončen zápočtem. Obsahem je opakování středoškolské matiky, aby se také případně dodělalo to, co se někde náhodou nebralo. Podmínkou zápočtu byla docházka a 2 testy, celkem pohoda, vyplatí se chodit, udrží se tak potřebná znalost SŠ matiky a lépe se tak navazuje v Matematice I na konci semestru. Mladá Mgr. Eva Ryšavá neměla ráda hluk a proto se docházka už nehrála takovou roli. Úspěšnost 79,9% ze 164.

Strukturální reformy

Povinný předmět, zakončen písemnou zkouškou. Přednášky jsou zajímavé, Doc. Ing. Pavel Mertlík, CSc. ví, o čem povídá. Náročnost zkoušky spočívá v naučení se obsahu přednášek celkem do podrobna, závěrečný test má 2 části – multiple choice a pak 2 krátké eseje. Pokud se rozhodnete psát vlastní názor, chce to ho mít dobře podložen a hlavně zdůvodněn. Pokud se omezíte na informace z přednášek, jenom dobře. První testy jsou jednodušší. Úspěšnost 90,3% ze 154, průměrná známka 2,13.

Angličtina pro ekonomy I

Povinný předmět, zakončen zápočtem. Hodiny jsou zajímavé a z mého pohledu vysoce přínosné pro složení obou testů, tedy alespoň u Mgr. Marcely Staňkové. Pokud jeden z nich nenapíšete, tak máte ještě možnost napsat ve zkouškovém jeden souhrnný, který je ovšem náročnější, takže se rozhodně vyplatí se připravit a oba průběžné. Příprava je především drcení se slovíček, pár cvičení je i na gramatiku, ale tak jazyk o ničem jiném zkrátka není.Úspěšnost 80,1% ze 151.

Němčina pro ekonomy I

Povinný předmět (je povinný druhý jazyk na odborné úrovni, jaký, to je dle nabídky na vás), zakončen zápočtem. Ing. Regina Faltýnová byla úplně super, němčinu mám rád hodiny byly vysoce přínosné, vyplatí se chodit. Na začátku se píše vstupní test, úroveň je posazena hodně vysoko, takže někdo raději volí španělštinu. Zápočtový test byl poměrně obtížný, založen na látce a textech ze cvičení, bonusové body (chybělo-li vám ke splnění testu pár bodíků) bylo možno získat za docházku a aktivitu, kterou si inženýrka Faltýnová poctivě vedla. Úspěšnost 67,2% ze 58.

Úvod do sociologie

Povinný předmět, zakončen písemnou zkouškou. Předmět je společný pro všechny instituty mimo sociologů, takže zde potkáte i lidi mimo IES. Přednášky jsou v Jinonicích, takže se na ně musí dojíždět, což mnoho studentů brzy odradí. Soukup to učí velice dobře, v písemné zkoušce chce pak věci pouze z přednášky, náročnost je malá, stačí si to přečíst, na jedničku stačí dobrá znalost přednášek. Úspěšnost 92,2% ze 451, průměrná známka 2.

Průběh prvního zkouškového

Několik předmětů jsem měl hotovo již před vánoci a jako první jsem šel na matematiku. Poté jsem měl zhruba každý týden jeden předmět, takže první týden v únoru jsem měl hotovo. Mnozí mí spolužáci takové štěstí neměli a zkouškové si protáhli, na druhou stranu se našli i jedinci, kteří zkouškové zvládli za 2 týdny. Nejtěžší je matematika, kde musíte mít napočítáno a poté jít dobře naučeni k ústní, která je druhý den po písemné, takže komplexní příprava je na místě. Poté už stačí vždy několik dnů příprava na další zkoušku a znova, než je hotovo. Většina předmětů je zajímavá, my jsme bohužel neměli téměř žádné předtermíny, zkouškové začalo druhý týden v lednu, neboť první týden byla ještě výuka.

Pro hodnocení jednotlivých předmětů doporučuji fórum studentů na IES

EDIT: doplněny statistické údaje a odkazy na vyučující, obr: http://bellemonster.blogspot.com/2008/08/tagalog.html
Poslední úprava provedena 10. 10. 2009, zhlédnuto: 5457-krát.
Celkem 1403 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:IES, Recenze, studium, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (10):
PJ (1. 6. 2012 @ 09:23)
Děláš si srandu s tím srovnáním? To jsi si vycucal z prsu ne?

Admin (1. 6. 2012 @ 13:41)
@PJ: Co se ti na uvedeném srovnání nezdá? Můžeš být konkrétní?

jan grew (16. 6. 2013 @ 09:00)
Zajímavý článek. Já jsem se také rozhodl studovat vysokou školu, jde o mba studium na http://www.cambschool.cz/. Dozvídám se tam samé zajímavé věci, rozvrh tam máme nabitý, ale líbí se mi tam

Jana Vidímová (25. 11. 2013 @ 01:51)
To srovnání je docela kravina, nic proti, ale je. VŠE je náročná škola, např. obor ekonomie jsem tam studovala 8 semestrů a málem jsem se z toho posrala, většina spolužáků nedokončila, úmrtnost dle statistik MŠMT byla skoro 65 %, přičemž jen 7 % absolventů stihlo vystudovat Bc. do šesti semestrů. Na VŠE jsou náročné obory, např. ekonomie na NF, statistické a ekonometrické obory na FISu, finance na FFU, ale taky obory v rámci VŠE relativně lehké, např. cestovní ruch na FMV. Zevšeobecnovat je tedy naprostý (a do nebe volající) nesmysl. A učení se pár dní? Radši no comment, na těžší zkoušky jsem se učila 14 a více dní. Na jednu dokonce 3 týdny, přičemž díky průběžným testům, seminárkám, případovkám, prezentacím, mini testům, bodům za aktivitu atd. jsem se to byla většinou nucena učit už i průběžně. Zkouškové obodbí je tedy dlouhé a náročné i na VŠE. A jesti to někdo neví, tak na VŠE se pořádají též seznamovací kurzy prváků, takže o nějaký anonymitě určitě nemůže bejt řeč. A velkým mínusem Karlovky obecně je zkostnatělej informační systém a šílenej zápis předmětů..., tady VŠE vede na plný čáře. Ještě k tý úrovni matematiky: Na NF přišel v roce 2008 matfyz, neúspěšnost kurzu byla několik semestrů 65-70 %. Zjednodušení přišlo až v roce 2012, kdy neúspěšnost klesla asi 0 20 % lehce pod polovinu, jelikož se diverzifikovalo riziko-v testech bylo nově více příkladů + přibyly užitečné přednášky a matematické praktikum.

Radek Dosloužil (3. 12. 2013 @ 22:09)
Tak to jsem to teda čekal horší. Ekonomie 1 na IES úspěšnost skoro k 90 %? To na VŠE teda na 1. + 4. + 5. fakultě měla Ekonomie 1 (když jsem tam studoval-jsem ročník 2006-2010 FFU) úspěšnost některé semestry i jen 35-40 %. V průměru ji tedy nedávala více jak polovina lidí. Je pravda, že na FMV, FM a FPH měli teda Ekonomii 1 jinou, tam byla úspěšnost asi 75-85 %, ale stejně..., tohle mě tedy dost překvapilo. Věděl jsem, že na IES je těžká hlavně matika, ale že je tam eko taková dávačka? Imho, nedávno jsem se bavil se známým, dělal dva mastry, jednoho na NF, obor ekonomická analýza, druhýho na IES. Říkal mi, že na IES bylo těžší mikro, na NF VŠE zase makro. Jinak obtížnostně srovnatelné. Takže je asi především zapotřebí uvědomit si fakt, že na VŠE je mnoho oborů nestejné náročnosti, ostatně stejně jako např. na VŠCHT či ČVUT (třeba takovej MUVS na ČVUT je megadávačka). A tedy srovnávat jeden obor (ekonomie) na IES s celou VŠE je docela slušně krátkozraké. VŠE opravdu není monolit, kolego.

mrs smith (4. 12. 2013 @ 19:27)
Btw. na VŠE bc. obor ekonomie, několik povinných předmětů vyučováno také v aj. To srovnaní je naprostá blbost. A úspěšnost 86,3% na ekonomii? + 3 pokusy k tomu? No comment. A zápis rozvrhů zas takovej mazec není, většinou stejne nakonec dostanete co chcete a kdy chcete, kromě pár nabitejch kurzů i když je váš průměr podprůměrnej.

Marek (5. 12. 2013 @ 13:29)
Po tom srovnání jsem to zabalil Smajlík :D Autor je evidentně trochu (hodně) mimo. Myslím, že mohu soudit, protože na rozdíl od autora studuji VŠE i IES. Zcela jednoznačně mohu říci, že VŠE mi nabídla více...

corre (5. 12. 2013 @ 14:39)
No už tu píšu zbytečně, vše tu bylo řečeno, ale musí to bejt zajímavej pocit napsat 1403 slov a zjistit, že je to úplnej zvratek Smajlík :D Já studuju VŠE tři roky a na IES mam 6 bývalých spolužáků a stejně bych si nedovolil napsat srovnání těchto dvou škol.. (a ty to píšeš v prváku Smajlík :D)Jediné co bych si dovolil říct je to, že na IES se brutálně hrotí matika a to (to už je jen názor, ne fakt) trošku na úkor jinejch předmětů... Myslim si, že pokud studuješ ekonomii, opravdu nepotřebuješ umět udělat důkaz na každou matematickou operaci, prostě to tak je. Pokud by na obou školách byl jeden pokus, řekl bych že můj obor (NF Ekonomie) je lehčí, ale vzhledem k tomu že my máme jede pokus a IES tři, tak je to, dle mého názoru, srovnatelné. Každá škola má svoje, řiká se, že VŠE je praktičtější a myslím si, že je to pravda. Každýmu stejně vyhovuje něco jiného... A co se týká kontaktu mezi studenty, tak to záleží vždy na každym z nás, ne na škole.

Láďa (5. 12. 2013 @ 15:07)
Frajer srovnává dvě školy a přitom chodí jen na jednu z nich Smajlík :D

Pravda (28. 12. 2013 @ 16:46)
NEÚSPĚŠNOST EKA na VŠE (5EN100=NÁRODO, 5EN101=FINANCE): : ZS 2008/09: 5EN100-38 %, 5EN101-44 %, LS 2008/09: 5EN100-59 %, 5EN101-63 %, ZS 2009/2010: 5EN100-51 %, 5EN101-49 %, LS 209/2010: 5EN100-59 %, 5EN101-58 %, ZS 2010/2011: 5EN100-38 %, 5EN101-50 %, LS 2010-2011: 5EN100 66 %, EN101 63 %, ZS 2011/2012: 5EN100-41 %, 5EN101-50 %, LS 2011-2012: 5EN100-58 %, 5EN101-53%, ZS 2012/2013: 5EN100-48 %, 5EN101-49 %, LS 2012/2013: 5EN100-49 %, 5EN101-46 %. Neúspěšnost eka je dlouhý léta podobná (což je fascinující), ale je tam jeden významnej trend, v letech 2008-2010 se na neúspěšnosti podílelo hodnocení nevyhověl (4) v mnohem větší míře než dnes (2011-2013), dnes je jednou tolik omluv co před lety, za tím vidím rozvoj facebooku a sdílení informací s nižšími ročníky ve specializovaných skupinách. Ještě bych sem mohl hodit matiku, ale už se mi nechce, ta měla v letech 2008-2010 na národo skoro 70% neúspěšnost, přičemž jen 10 % tvořily omluvy, ted je neúspěšnost matiky někde okolo 50 % (z toho asi 10-15 %) omluvy.