Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

První rok na VŠ – druhý semestr na IES FSV UK

Můj první rok na vysoké škole je za mnou. O prvním semestru jsem již psal, nyní je tedy na řadě semestr druhý. Již jsem se sžil se školním prostředím, poznal své spolužáky, našel nové přátele, zjistil také stinné stránky mého oboru. Inu, další semestr na IES FSV UK, tentokrát letní 2008/2009.

Druhý semestr na IES

StudentkaZdroj:
První semestr úspěšně za sebou, potřebné povinné předměty, na které další navazují mám splněny, viz článek První rok na VŠ – první semestr na IES FSV UK, ve kterém popisuji kromě předmětů také IES jako takové. Zimní semestr jsem skončil celkem brzy, měl jsem tedy pár týdnů volna, což bylo velice příjemné. Známky a zkoušky obecně sice nedopadly dle mých představ, ovšem nějak jsem si zvyknout musel. Do dalšího semestru jsem šel trochu zklamán ovšem pozitivně naladěn. Starší studenti hodnotili Matematiku I jako nejtěžší, tedy pak již vše se dá nějak udělat. Postupně jsem také začal zjišťovat, že nemá smysl chodit na všechny přednášky, neboť často je užitečnější si pročíst dostupné materiály. Některé jsou však zajímavé svým obsahem a tak se na ně vyplatí chodit ikdyž z nich nemám téměř žádné poznámky. Takovým vzorovým příkladem jsou hospodářské dějiny, které vyučuje doc. Karel Půlpán. Je to úžasný přednášející, který má jednak výtečný přednes, břitký humor a je mi také názorově blízký. Dal jsem si vše z doporučeného rozvrhu pro druhý semestr a ještě 2 předměty navíc, což mi pak také hodně protáhlo zkouškové, tedy až do konce června.

Ekonomie II

Povinný předmět, zakončen písemnou zkouškou, prerekvizitou jest Ekonomie I. Přednášky měl tento semestr PhDr. Michal Hlaváček Ph.D., občas jsem zašel, ale nepřipadaly mi nijak moc zajímavé. Ekonomie II je úvod do makroekonomie, test není moc obtížný, naučit se na něj dá celkem rychle, bavilo mne to. Úspěšnost 95,8% ze 118, průměrná známka 2,22.

Matematika II

Povinný předmět, zápočet a písemná ústní zkouška, prerekvizitou jest Matematika I. Matematika II navazuje na jedničku, stále nám přednáší výborný Doc. RNDr. Ondřej Kalenda Ph.D. Opět je nutnost dojít na semináře, kdy se píše zápočtová písemka, na přednáškách je účast téměř nutná, neboť přednášející vysvětluje důkazy. Obtížnost je vyšší než u Matematiky II, což jsem zjistil již během semestru a ujistil se o zkouškovém, kdy je té matematiky na naučení opravdu hodně, včetně zopakování klíčových pojmů a souvislostí z Matematiky I, které jsou také požadovány u zkoušky. Písemku nebylo obtížné napsat, horší bylo v létě projít ústní. Naštěstí splněno a jedeme dál. Úspěšnost 91,5% ze 117, průměrná známka 2,64.

Mikroekonomie I

Povinný předmět, zakončen zápočtem, prerekvizitou jest Ekonomie I a Matematika I. Konečně se začínáme dopodrobna zabývat nějakou částí ekonomie. To, že je Matematika I prerekvizitou je poznat už na druhé přednášce, od té další bych zvolil prerekvizitu i Matematiku II. Matematiky je zde opravdu hodně, přednášky jsou občas zajímavé, ale chodit na ně vydrží jen ti nejotrlejší. Ing. Ivo Koubek má vskutku rozsáhlá skripta k tomuto předmětu a neustále je doplňuje. Ačkoli jde jen o zápočet, je nutno úspěšně napsat dvě písemky (jednu je možno opravit) a dělat domácí úkoly. Docházka na cvika je hodně vyplatí, dají se jednak dostat body za aktivitu a jednak se zde počítají příklady. Obtížnost písemek je nevyzpytatelná, Koubek rád vymýšlí nové úlohy a někdy to studenty hodně překvapí. Úspěšnost 81,5% ze 124.

Obchodní právo

Povinný předmět, zakončen písemnou zkouškou, prerekvizitou jest Úvod do práva. Přednášel nám JUDr. Daniel Patěk Ph.D. a poté JUDr. Tomáš Horáček Ph.D., oba vyučují obchodní právo na Právnické fakultě UK. Přednášky byly výborné, zábavné a poučné. Nešlo tak o velké biflování, ale o hodně zajímavostí. Příprava ke zkoušce tak zahrnovala trochu více, než jen přečtení si přednášek, ovšem byla možnost předtermínu na poslední hodině, který nebyl nijak zákeřný ani hodně obtížný. Předmět patřil v letním semestru mezi mé oblíbené. Úspěšnost 97,4% ze 117, průměrná známka 1,88.

Účetnictví I

Povinně volitelný předmět, zakončen zápočtem. Přednáší Ing. Irena Kemény, která je účtařinou živí, a tak na přednáškách vypráví i historky ze života. Je to správná ženská, má nás ráda, protože učí i jinde a na IES jsou studenti hodně vnímaví a schopní. Probírají se základy účetnictví, tedy abychom pochopili o čem to je. Od třetí přednášky jde postupně trochu více do hloubky systému, učíme se účtovat, z čehož se píše zápočtový test, na jehož opravu se čeká měsíce, ale je to v pohodě. Návaznost je ve druháku problematická, kryje se to v rozvrhu, ovšem kdo se chce dovědět o co jde, výborný předmět, jinak doporučuji spíše pro druháky. Úspěšnost 75% ze 112.

České hospodářské dějiny

Povinně volitelný předmět, zakončen písemnou zkouškou. Na přednášky se chodí jako do kina, Doc. Ing. Karel Půlpán CSc. patří mezi nejlepší kantory na našem institutu. Předmět a jeho obsah má docent Půlpán jako hlavní specializaci a tak jsou přednášky na sebe celkem navazující a dobře se poslouchají. Pro složení zkoušky není nutné chodit na přednášky, ze kterých se toho k písemce dozvíte jen málo, neboť se jedná o „metodologický úvod“, nýbrž je dobré přečíst si jeho skripta, která jsou dostupná v elektronické podobně. Pro ty šetrné, kterým stačí horší známka, jsou k dispozici od pilnějších studentů výpisky ze skript. Výhodou předmětu je také předtermín, na který se vyplatí jít. Opět výborný předmět. Úspěšnost 86,2% ze 138, průměrná známka 1,91.

Seminář matematické analýzy a algebry II

Povinně volitelný předmět, zakončen zápočtem. Pokračuje se v opakování SŠ matematiky, ovšem často už té ze seminářů, abychom měli základní podklad pro počítání příkladů z Matematiky II, podmínkou zápočtu jsou opět dva testy, pohodový předmět, chodil jsem asi na polovinu hodin, vždy na první část, kde se začalo, počítal jsem si pak v klidu sám. Úspěšnost 85,5% ze 138.

Teorie pravidel a transitivní ekonomiky

Povinně volitelný předmět (doporučen pro 2. ročník), zakončen písemnou zkouškou. Hlavní přednášející Prof. Ing. Karel Kouba DrSc., patří mezi velice zkušené pedagogy, jeho věk se však na něm již bohužel podepsal a tak jsou přednášky pro někoho příliš zdlouhavé. Předmět bych doporučil zapsat si spíše později a opravdu jen pro fajnšmekry – obdivovatele Hayeka, Buchanana či Coase. Napsat závěrečnou esej stojí dost času, pokud to chcete udělat kvalitně, naučit se poté na závěrečný test není zas až tak náročné, ale dávačka to také není. V prváku a druháku je ve zkouškovém dost starostí a psát závěrečnou esej chce klid, či věnovat dost práce během semestru na načtení literatury, jenž je v angličtině, proto bych to viděl jako ideální pro třetí ročník, kdy je na to více času a hlavně už ekonomické texty lze chápat s větším nadhledem, což je u tohoto předmětu potřeba. Je potřeba také nezapomenout na midterm – což byl také esej psaný na základě textů, které byly dány podkladem. Hodnocení se započítává do konečné známky a midterm je povinný. Pro mne předmět, na který jsem se každý týden těšil, bohužel na esej jsem si dobře nerozvrhl čas a tak s ní nejsem úplně spokojen. Úspěšnost 30,5% ze 59, průměrná známka 1,56.

Angličtina pro ekonomy II

Povinný předmět, zakončen písemnou ústní zkouškou, prerekvizitou jest logicky Angličtina pro ekonomy I. Opět se vyplatí chodit na semináře, což pomáhá k rychlejšímu naučení a osvojení slovíček. Ústní částí zkoušky je prezentace ve skupinkách asi 3 lidí na ekonomické téma dle vlastního výběru. Je dobré si to odkroutit co nejdříve, ke konci semestru není na prezentace moc síly, ale hlavně si to chce ji připravit, prezentovat můžete pak i později. Docházka nebyla moc velká, takže nás bylo málo, což jsem si pochvaloval – osobní kontakt a bezva lidi. Podmínkou je tentokrát je závěrečná písemka postavená na slovíčkách z obou částí předmětu (Angličtina pro ekonomy I II), ovšem test mi nějak nepřišel o hodně těžší než v prvním semestru, asi jsem se lépe připravil. Mgr. Marcela Staňková byla dobrá, dá se s ní dobře domluvit i např. na opravném termínu. Úspěšnost 90,8% ze 120, průměrná známka 2,06.

Němčina pro ekonomy II

Povinný předmět, zakončen klasifikovaným zápočtem, prerekvizitou jest opět Němčina pro ekonomy I. Ing. Regina Faltýnová pokračovala ve stejném duchu jako v zimním semestru, opět se vyplatilo chodit na semináře, neboť se zde také dělala gramatika. Podmínkou pro zápočet byla jednak ústní prezentace asi na 15minut (jednotlivci), ovšem na úplně libovolné téma. Na konci se psal test, který byl celkem brutální, ovšem opět se přihlíželo u známky k docházce a aktivitě, takže kdo chodil pravidelně a dobře se připravil, ten to dal celkem v pohodě. Test byl jednak z učebnice a jednak z probírané látky v letním semestru. Úspěšnost 92,1% ze 38, průměrná známka 2,11.

Úvod do politologie

Povinný předmět, zakončen písemnou zkouškou. Vyučující Lada Šušlíková je pojem. Předmět je opravdu nenáročný, přednášky jsou celkem zábavné, ovšem opět se jedná o úvod pro celou FSV, takže se jezdí do Jinonic. Příprava na zkoušku je rychlá, na jedničku je dobré si přečíst texty, které dá na internet a projít si přednášky, více toho nepožaduje, jedná se o multiple choice s jednou správnou odpovědí, takže pohoda. Na můj vkus až moc lehký úvod, nedověděl jsem se snad nic nového. Skutečně trochu ztráta času. Úspěšnost 94,2% ze 365, průměrná známka 1,64.

Prázdniny

Letní semestr za mnou, získal jsem v něm celých 47 kreditů, takže moje aktuální skóre jest 81. Už se těším na zasloužené volno a až si trochu pročistím hlavu. Celkově podtrženo sečteno byl letní semestr zajímavější než zimní, ovšem Matematika II a Mikroekonomie I daly pořádně zabrat. Škola mne bohužel přestala trochu bavit, nevím, zda jsem si vybral dobře, neboť po roce na VŠ mám pocit, že jsem se naučil akorát matematiku a jinak jsou moje znalosti stejné a často horší než když jsem vyšel z gymplu. Musím nějak přehodnotit jak se učit a co mi škola dává. Uvidíme, jak bude vypadat druhý ročník, který je asi obsahově nejvíce nadupaný a také tedy nejnáročnější.

Edit: Doplněny statistické údaje, obrázek http://149.68.13.100/campus/handbook
Poslední úprava provedena 10. 10. 2009, zhlédnuto: 2875-krát.
Celkem 1511 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:ekonomie, IES, Sex a vztahy, studium, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):