Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Dru­hý rok na VŠ – tře­tí se­mestr na IES FSV UK

Lo­ni jsem na­psal člán­ky o prv­ním ro­ce stu­dia na Kar­lo­vě uni­ver­zi­tě. Rok se pře­hou­pl a já mám za se­bou dal­ší úspěš­ně spl­ně­ný zim­ní se­mestr 2009/2010, ten­to­krá­te můj tře­tí na IES. Po­lo­vi­na stu­dia na ba­ka­lář­ském obo­ru je te­dy za mnou, ovšem jen ča­so­vě, ne­boť se te­pr­ve uká­že, co mne če­ká.

Tře­tí se­mestr na vy­so­ké ško­le

Zdroj:
Když jsem po­pr­vé psal o tom, jak stu­du­ji IES na Kar­lo­vě uni­ver­zi­tě, měl jsem úpl­ně ji­né po­ci­ty a oče­ká­vá­ní než mám teď. Rok je jed­nak dlou­há do­ba a ta­ké zjiš­ťu­ji, že ne vždy je vše snad­né ja­ko na gym­ná­ziu a že vy­so­ká ško­la je úpl­ně o ně­čem ji­ném. Ne že bych to ne­vě­děl, ovšem sku­teč­né roz­dí­ly jsem zjis­til až ča­sem. Po prv­ním se­mest­ru jsem si­ce ztra­til ilu­ze o tom, jak všech­ny před­mě­ty dám za jed­na a na­po­pr­vé, ovšem stá­le jsem ješ­tě měl ke stu­diu vel­kou mo­ti­va­ci. Ta po­stup­ně vy­pr­cha­la a vra­cí se jen ně­kdy a jen v ně­kte­rých před­mě­tech. Ob­čas se do­sta­ví si­tu­a­ce, kdy si ří­kám, co to stu­du­ji a zda jsem ne­měl jít na ji­ný obor. Eko­no­mie je za­jí­ma­vá, ovšem jak zjiš­ťu­ji, jsem scho­pen se rych­le na­u­čit zá­klad­ní myš­len­ky a ob­sáh­nout o čem to je, ovšem pro­ni­ká­ní do hloub­ky a uče­ní se de­tai­lů mi dě­lá pro­blémy a pro­to se po del­ším uče­ní jed­no­ho té­ma­tu cí­tím jed­nak ješ­tě ví­ce du­tý a ta­ké ví­ce ne­schop­ný. Dob­rý po­cit z úspěš­ně slo­že­né zkouš­ky, dal­ší­ho ze­le­né­ho po­líč­ka v SISu, mne po­vzbu­dí a je­de­me dál.

Ná­roč­nost stu­dia na IES ros­te

Z mé­ho po­hle­du byl tře­tí se­mestr za­tím nej­ná­roč­něj­ší. Ma­te­ma­ti­ka III by­la si­ce o ně­co sná­ze na­u­či­tel­ná než Ma­te­ma­ti­ka II, ovšem ve dru­hém se­mest­ru ne­by­ly ji­né zkouš­ky tak ob­tíž­né. Ob­di­vu­ji ty, kte­ří si svůj čas do­ká­ží zor­ga­ni­zo­vat tak, aby kro­mě IES stí­ha­li stu­do­vat dal­ší ško­lu, či pra­co­vat. Zjis­til jsem ta­ké ne­mi­lou věc – chci-li ško­lu stí­hat, ne­smím do ní moc cho­dit. Zní to nej­spí­še ab­surd­ně, ale pro­blé­mem je efek­ti­vi­ta před­ná­šek. Na ty za­jí­ma­vé se sa­mo­zřej­mě vy­pla­tí cho­dit, ovšem můj pro­blém je s kon­cen­t­ra­cí, ne­boť jsem zjis­til, že je pro mne čas­to lep­ší si ob­sah před­náš­ky pro­jít sám a sou­vis­los­ti si do­hle­dat. Ča­so­vě je to efek­tiv­něj­ší a zá­ro­veň se tak i lát­ku lé­pe na­u­čím, než­li když na před­náš­ky cho­dím pra­vi­del­ně a jde na mne spa­ní. Čas strá­ve­ný ve ško­le una­vu­je, a jestli­že jsem ny­ní v zim­ním se­mest­ru cho­dil na ko­lej stan­dard­ně po 19. ho­di­ně, byl jsem již tak vy­čer­pán, že jsem ne­byl scho­pen to­ho moc udě­lat. Zá­věr? Mu­sím se na­u­čit lé­pe hos­po­da­řit s ča­sem. Ne­tu­ším jak, ale bu­du muset ně­co vy­zkou­šet.

Co jsem si za­psal ve tře­tím se­mest­ru

Vzhle­dem k to­mu, ja­ké jsou v SI­Su k dis­po­zi­ci da­ta, uvá­dím sta­tis­ti­ky za rok 2008/2009, cel­kem jsem si za­psal 39 kre­di­tů.

Mi­k­ro­e­ko­no­mie II

Po­vin­ný před­mět, za­kon­čen úst­ní zkouš­kou, pre­re­kvi­zi­tou jest Mi­k­ro­e­ko­no­mie I. Před­ná­šel nám, stej­ně ja­ko v Mi­k­ro­e­ko­no­mii I Ing. Ivo Kou­bek, pod­mín­ky pro mož­nost jít ke zkouš­ce by­ly stej­né ja­ko pro zís­ká­ní zá­počtu v létě, te­dy úspěš­ně na­psat 2 pí­sem­ky, jed­nu je mož­no si opra­vit. Dá­le je opět nut­no udě­lat úko­ly, či ji­nak zís­kat bo­dy, kte­ré se pře­po­čí­tá­va­jí. Bo­dy za let­ní i zim­ní se­mestr pak spo­leč­ně s úst­ní zkouš­kou tvo­ří znám­ku. Úst­ní zkouš­ka pro­bí­há lo­sem 2 otá­zek – z te­o­rie spo­tře­bi­te­le a z te­o­rie vý­rob­ce. Nut­no zís­kat z kaž­dé otáz­ky ale­spoň po­lo­vi­nu bo­dů. Před­náš­ky jsem ob­čas na­vští­vil, ale skrip­ta jsou pl­ným zdro­jem in­for­ma­cí. Na cvi­ka jsem cho­dil pra­vi­del­ně, ten­to­krát by­la úro­veň všech cvi­čí­cích vy­so­ká. Pří­pra­vu na zkouš­ku je dob­ré ne­pod­ce­nit a ne­chat si oprav­du do­sta­tek ča­su, ne­boť lát­ky je za ty dva se­mestr dost. U zkouš­ky se pan in­že­nýr Kou­bek sna­ží vět­ši­nou po­mo­ci a hod­ně se ptá. Pro mne dru­hý nej­těž­ší před­mět za zkouš­ko­vé. Úspěš­nost 70,8% ze 72, prů­měr­ná znám­ka 2,24.

Ma­cro­eco­no­mics I

Po­vin­ný před­mět, za­kon­čen zá­poč­tem, pre­re­kvi­zi­tou jest Eko­no­mie II. Před­ná­šel nám PhDr. Mi­chal Hla­vá­ček, Ph.D. a jak je z ná­zvu vi­dět, jed­na­lo se o před­náš­ky pl­ně v an­g­lič­ti­ně, po­kud tam byl ně­ja­ký ci­zi­nec, což až na vý­jim­ky pla­ti­lo. Cvi­ka by­la dob­rá, před­mět je to zvlášt­ní, spous­ta pís­me­nek a spous­ta vzo­reč­ků. Zá­po­čet se zís­ká za úspěš­ně na­psa­ný test a po­mo­ci mo­hou bo­dy z jed­no­ho úko­lu, kte­rý se vy­pla­tí vy­pra­co­vat. Zá­počto­vý test je cel­kem hus­tý, ne­boť se kon­t­ro­lu­jí správ­né vý­sled­ky ni­ko­li po­stup. Ne­ní to moc těž­ké, po­kud se dob­ře při­pra­ví­te. Sta­čí si pro­číst skrip­ta a pro­jít zno­vu pří­kla­dy ze se­mi­ná­řů. Úspěš­nost 77,1% ze 109.

Prav­dě­po­dob­nost a ma­te­ma­tic­ká sta­tis­ti­ka I

Po­vin­ný před­mět, za­kon­čen zá­poč­tem, pre­re­kvi­zi­tou jest Ma­te­ma­ti­ka II. Před­ná­šel nám Prof. RNDr. Jan Ámos Ví­šek, CSc., jenž má za se­bou mat­fyz, le­tos ta­ké kon­čil ja­ko dě­kan FSV. Před­náš­ky jsou hod­ně ná­roč­né, pro zís­ká­ní zá­počtu ne­po­třeb­né, pro­to účast kle­sá. Se­mi­ná­ře jsou pro na­psá­ní zá­počtu do­sta­ču­jí­cí, po­čí­tá se hod­ně pří­kla­dů a to pře­de­vším ty zá­klad­ní. Přes vá­no­ce je za­dán do­má­cí úkol, kte­rý ta­ky ně­ja­ký ten den spolk­ne, je­ho vy­pra­co­vá­ní je nut­né. Pí­sem­ky jsou dvě, obě je mož­no si opra­vit. Pří­pra­va na kaž­dou z pí­se­mek ne­mu­sí být dlou­há, sta­čí si pro­jít se­mi­ná­ře a je dob­ré i mi­nu­lé pí­sem­ky. Pak se hlav­ně ne­u­po­čí­tat. Úspěš­nost 78% z 91.

Eco­no­mic Po­licy I

Po­vin­ný před­mět, za­kon­čen zá­poč­tem, pre­re­kvi­zi­tou jest Eko­no­mie II. Před­ná­šel nám Ing. Vla­di­mír Dlou­hý CSc., mi­nis­tr prů­mys­lu v 90. le­tech. Před­ná­ší se v an­g­lič­ti­ně, ovšem in­že­nýr Dlou­hý má jed­nak dob­rý před­nes a jed­nak té­ma­ti­ce oprav­du ro­zu­mí, tak­že před­náš­ky jsou za­jí­ma­vé, pro­lo­že­né his­tor­ka­mi a sem tam vti­pem. Zá­po­čet se však zís­ká za vy­pra­co­va­nou de­se­tistrán­ko­vou! esej ve Wor­du na jed­no z na­bí­ze­ných té­mat. Ne­zdá se to, ale je to hod­ně tex­tu a vzhle­dem k nut­nos­ti po­u­žít ně­ja­kou li­te­ra­tu­ru je dob­ré za­čít spí­še dří­ve, než pár dní před de­ad­li­ne pro ode­slá­ní. Ač­ko­li je te­dy účast na před­náš­ce ne­po­třeb­ná pro zá­po­čet, jsou pří­nos­né a do­po­ru­ču­ji cho­dit. Úspěš­nost 81,5% ze 108.

Eu­ro­pe­an Eco­no­mic In­te­grati­on

Po­vin­ný před­mět (do­po­ru­čen pro tře­tí roč­ník), za­kon­čen úst­ní zkouš­kou, pre­re­kvi­zi­tou jest Eko­no­mie II. Před­ná­šel nám doc. Ing. Ol­dřich Dě­dek CSc., jenž té­ma­ti­ce oprav­du ro­zu­mí. Sli­dy má pře­hled­né a je­jich zna­lost je do­sta­teč­ná pro na­psá­ní mi­d­ter­mu i zod­po­vě­ze­ní pár otá­zek u úst­ní zkouš­ky. Pro mož­nost se k ní do­stat, mu­sí­te na­psat mi­d­term a ode­vzdat 2 pre­zen­ta­ce, pří­pad­ně 1 pre­zen­to­vat. Na mi­d­term jsou 3 po­ku­sy, po­čí­tá se ten po­sled­ní, či­li když to na­pí­še­te hned na­po­pr­vé na po­ža­do­va­nou úro­veň, tak má­te vy­sta­rá­no. Úst­ní zkouš­ka je pak spí­še for­ma­li­ta, tr­vá jen ně­ko­lik mi­nut, od­po­ví­te asi na dvě otáz­ky a znám­ku do­sta­ne­te pod­le po­čtu bo­dů z pre­zen­ta­ce a pí­sem­ky. Jed­ná se o stát­ni­co­vý před­mět, ne­ní ex­tra ob­tíž­ný, pří­nos­nost i za­jí­ma­vost je střed­ní. Úspěš­nost 78,6% z 131, prů­měr­ná znám­ka 2,1.

Ma­te­ma­ti­ka III

Po­vin­ný před­mět, za­kon­čen pí­sem­nou a úst­ní zkouš­kou, pre­re­kvi­zi­tou jest Ma­te­ma­ti­ka II. Před­ná­šel nám RNDr. To­máš Bár­ta Ph.D., te­dy vy­u­ču­jí­cí se nám změ­nil. Ma­te­ma­ti­ka III už ne­má 2, ale jen jed­nu před­náš­ku týd­ně, tak­že lát­ky tro­chu ubu­de, ovšem zna­lost před­cho­zích dvou je opět nut­ná u zkouš­ky. Pí­sem­ka je hod­ně me­cha­nic­ká, mu­sí se na­po­čí­tat, úst­ní se li­ší pod­le té­ma­tu, kte­ré táh­ne­te, ne­boť úst­ní zkouš­ka má stej­nou struk­tu­ru ja­ko mi­nu­lé, te­dy na­psat de­fi­ni­ce a vě­ty, ně­ja­ké im­pli­ka­ce a dů­kaz. Pro­blé­mem však je vel­ká roz­díl­nost v ná­roč­nos­ti dů­ka­zů v tom­to se­mest­ru. Po­sled­ní část je oprav­du ob­tíž­ná a tak to chce mít tro­chu štěs­tí na hlad­ší prů­běh zkouš­ky. Je to­ho mé­ně než v Ma­te­ma­ti­ce II, ovšem te­ma­tic­ky je to hod­ně na­mí­cha­né a tak se to hůř učí. Teď mne na­pa­dá, že Ma­te­ma­ti­ka II je co se do té­ma­tu tý­če, ješ­tě pes­t­řej­ší Smajlík :) Úspěš­nost 78,7% ze 61, prů­měr­ná znám­ka 2,48.

Te­o­rie re­gu­la­ce a ochra­na hos­po­dář­ské sou­tě­že

Po­vin­ně vo­li­tel­ný před­mět, za­kon­čen úst­ní zkouš­kou, pre­re­kvi­zi­tou jest Eko­no­mie II. Před­ná­šel nám PhDr. Pa­vel Stre­blov MSc a PhDr. Pe­tr Gap­ko, po­vin­nos­tí v před­mě­tu je ode­vzdá­ní ese­je. Před­mět je cel­kem za­jí­ma­vý, střed­ně ná­roč­ný a pod­le mne i hod­ně pří­nos­ný, ne­boť kro­mě te­o­rie na­bíd­ne ta­ké po­hled do pra­xe, což na IES moc ne­ní. Na po­sled­ních ho­di­nách pro­bí­há soud­ní lí­če­ní v kau­ze Micro­soft vs. co­ko­li, ke kte­ré se ta­ké pí­še esej. Za účast v dis­ku­zi jsou ně­ja­ké bo­dy, ho­dí se u úst­ní pro lep­ší znám­ku. U úst­ní zkouš­ky do­sta­ne­te otáz­ku na ně­ja­ký mo­del z těch, kte­ré se pro­bí­ra­li, při­pra­ví­te si to a po­ví­dá­te, po­té ně­ja­ké otáz­ky oko­lo a je to Smajlík :) Před­mět do­po­ru­ču­ji vzhle­dem k je­ho za­jí­ma­vos­ti. Úspěš­nost 76,3% ze 59, prů­měr­ná znám­ka 1,42.

Svě­to­vé hos­po­dář­ské dě­ji­ny

Po­vin­ně vo­li­tel­ný před­mět, za­kon­čen pí­sem­nou zkouš­kou. Před­ná­šel nám Doc. Ing. Ka­rel Půl­pán CSc.. Jed­ná se o před­mět ur­če­ný spí­še pro pr­vá­ky, ma­jí ho v do­po­ru­če­ném roz­vr­hu, ovšem mi­nu­lý zim­ní se­mestr se ne­vy­u­čo­val a na dru­hou stra­nu už se ni­kdy vy­u­čo­vat ne­bu­de, ne­boť vý­bor­ný do­cent Půl­pán se roz­ho­dl svo­ji ka­ri­é­ru uči­te­le u nás na IES ukon­čit. Bu­de mi tu hod­ně chy­bět, je to roz­hod­ně ka­pa­ci­ta a před­náš­ky, ať v pá­tek od­po­led­ne by­ly cel­kem na­vště­vo­vá­ny, před­mět ja­ko ta­ko­vý pat­ří me­zi ty nej­za­jí­ma­věj­ší, ovšem po­ví­da­cí, což ma­te­ma­tic­ky za­mě­ře­ným ně­kte­rým ko­le­gům moc ne­vo­ní. Úspěš­nost 83,3% ze 120, prů­měr­ná znám­ka 2,02 (sta­tis­ti­ky za rok 2007/2008, ne­boť v ZS 2008 ne­byl před­mět vy­u­čo­ván).

Lid­ský fak­tor a per­so­nál­ní ma­nage­ment

Po­vin­ně vo­li­tel­ný před­mět, za­kon­čen pí­sem­nou zkouš­kou, pre­re­kvi­zi­tou jest Eko­no­mie II. Před­ná­šel nám PhDr. Ji­ří Ka­me­ní­ček CSc. a po­té vět­ši­nu před­ná­šek Ing. Ivo Kou­bek. Ně­kdo ří­ká, že 5 kre­di­tů za ten­to před­mět ani ne­sto­jí, te­dy že je to na­pros­tá zby­teč­nost. No, prav­dou je, že se jed­ná o hod­ně po­ví­dá­ní a účast na před­náš­kách ne­ní nut­ná, ne­boť vše je v pre­zen­ta­cích. Pří­pra­va na dva tes­ty spo­čí­vá v pře­čte­ní a za­pa­ma­to­vá­ní si zá­klad­ních vě­cí z pro­bí­ra­né lát­ky. Mys­lím, že nej­za­jí­ma­věj­ší jsou ho­di­ny od ex­ter­nis­tů, te­dy kdy se do­ví­te, jak to všech­no fun­gu­je v pra­xi, te­dy ne jen te­o­re­tic­ky, což je dob­ré pro udr­že­ní kon­tak­tu s re­ál­ným svě­tem. Za těch 5 kre­di­tů a za­jí­ma­vou zku­še­nost to sto­jí, před­mět roz­hod­ně pat­ří me­zi ty má­lo ná­roč­né (což pří­jem­ná změ­na Smajlík :) ). Úspěš­nost 80% ze 95, prů­měr­ná znám­ka 1,99.

Něm­či­na od­bor­ná I

Vo­li­tel­ný před­mět, za­kon­čen zá­poč­tem. Před­ná­še­la nám Mgr. Křen­ko­vá Dag­mar, Ph.D.. Něm­či­nu pro eko­no­my mám spl­ně­nou, ovšem s ja­zy­kem jsem chtěl zů­stat dál v kon­tak­tu. Tak jsem za­šel za magis­trou Křen­ko­vou, zda mo­hu cho­dit k ní na něm­či­nu, ne­boť vět­ši­nou už pro nás eko­no­my ne­ní mís­to. Měl jsem štěs­tí a tak jsem dí­ky ní po­znal jed­nak dal­ší fajn li­dič­ky z ji­ných obo­rů a hlav­ně dal­ší faj­no­vou a pěk­nou něm­či­nář­ku. Ho­di­ny by­ly za­jí­ma­vé, při­pra­ve­né a cel­kem i pří­nos­né, ško­da jen, že gra­ma­ti­ky jsme moc ne­dě­la­li. Úspěš­nost 63,8% z 58.

A je­de­me dál

Zkouš­ky a zá­počty z tře­tí­ho se­mest­ru mám za se­bou a před se­bou čtvr­tý se­mestr. V létě bu­de o zá­počty nou­ze, za­to zkou­šek bu­de ví­ce než do­sta­tek. Dal­ším pro­blé­mem bu­de ba­ka­lář­ka, ne­boť té­ma mu­sím do kon­ce červ­na ode­vzdat a za­tím ne­mám pá­ru, o čem bych mohl psát. 4 mě­sí­ce ute­čou ja­ko vo­da, tak snad idea při­jde co nejdří­ve. Dle se­zna­mu ak­tu­ál­ně za­psa­ných před­mě­tů bu­de v létě opět hod­ně těž­ká Ma­te­ma­ti­ka IV a ta­ké Prav­dě­po­dob­nost a ma­te­ma­tic­ká sta­tis­ti­ka II. Ostat­ní snad ně­jak pů­jde.

Po­sled­ní úpra­va pro­ve­de­na 20. 2. 2010, zhléd­nu­to: 3547-krát.
Cel­kem 1631 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Efektivita práce, ekonomie, IES, Recenze, studium, vysoká škola, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
  • Linkuj
  • Jagg
  • Topodkazy
  • Google
  • Facebook
  • vybrali.sme.sk
  • Mediablog
  • Topčlánky
  • Bookmarky.cz
  • Digg
  • TwitThis
  • Live


comments Komentáře (0):