Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Jak si vybrat externí pamět pro svá data?

Při psaní recenze o mém novém externím HDD jsem se dostal k otázce, jak jsem si tento disk vlastně vybral. Sepsal jsem tedy takové malé zamyšlení jak postupovat, takový návod pro každého.

Jakou kapacitu?

Otázka velikosti kapacity disku je tou nejzásadnější. Výrobce a model se vybere později. Nemá smysl uvažovat o kapcitách vetších než 750GB, cena za 1GB je zde příliš vysoká a málokterý uživatel takovou kapacitu potřebuje externě. Je nutné si uvědomit, že používat externí disk pro každodenní práci má smysl v kombinaci s notebookem, do stolního PC je lepší koupit HDD interní. Je to rychlejší, levnější, praktičtější a zabere to méně místa. Externí HDD je určen především jako skladiště dat a to především na jejich zálohu. Pokud tedy budeme zálohovat celý počítač, musíme mít dostatečnou kapacitu na svá data. Já jsem vybíral z kapacit 320GB, 500GB a 750GB. 320 je málo 750 zbytečně moc a navíc u disků o velikosti 500GB vychází nejnižší cena za 1GB. Podívejte se na na aktuální ceny externích pevných disků.

Velikost

Extrerní HDD velikosti 2,5Zdroj:
Někdo si asi řekne, že velikost bude určená designem. Ano, ale já mám na mysli předvším rozdíl mezi HDD 2,5" a 3,5". Prakticky jde tedy o to, jak velký bude HDD uvnitř krabičky. Disky, které známe ze stolních počítačů jsou velikosti 3,5 palce v notebocích najdeme 2,5 palce. Malé disky jsou často napájeny pouze pomocí USB kabelu, což je výhodou pro ty, co chtějí co nejmenší rozměry a velkou skadnost. Veškeré 3,5" HDD mají externí napájení.

Parametry

Máme-li již představu o kapacitě, budeme si vybírat další parametry. Mezi rozhodující vlastnosti patří předvším způsob připojení k počítači (SATA, FireWire, USB, LAN), vyrovnávací pamět, počet otáček a extra funkce pro pohodlné uživatele. Otáčkek za minutu mají dnes téměr všichni shodně 7200, přístupovou dobu 8,9ms. Vyrovnávací pamět jsou 2MB, 8MB nebo 16MB. Větší vyrovnávací pamět se projeví při práci s malými soubory. Způsob připojení si musíme zvolit dle našich potřeb. Nejčastěji se používá USB 2.0, SATA a FireWire by měl nabídout vyšší rychlost, ne všechny počítače ale tyto konektory mají vyvedené. LAN HDD je parádní věc pro síť, kde chcete sdílet data a nechcete být závislí na puštěném PC. Běžný uživatel zvolí určitě pouze USB bez kombinace s něčím jiným.

Výrobce a model

Máme-li již představu o kapacitě, a vlastnostech, budeme vybírat výrobce a u něj ten nejvhodnější model. Zde bude jistě určujícím faktorem vlastní zkušenost s danou značkou, zkušenosti přátel a také recenze a testy. V neposlední řadě bude samozřejmě jedním z aspektů cena. Jistě se shodneme na tom, že především je nutná kvalita výrobku a jeho spolehlivost. Bude hezké, že disk bude rychlý, pokud ovšem po roce používání svá data již nenajdeme, bude to pro nás obrovská ztráta. V tomto případě se osobně moc rychlostními testy neřídím – disk používám na zálohování a jestli bude celá akce probíhat 5 nebo 7 min mi je jedno. Do testů nahlédnu, abych zjistil kvalitu zpracování a hlučnost. Výrobce se také snaží svůj výrobek upavit pro vzhledové stránce, zákazník má tedy škálu designů a barevných provedeních. Kdo se jako já, orientuje na praktičnost, uvítá kompaktní rozměry a konzervativní design. Kvalitním výrobce HDD jsou především společnosti Seagate, WD, Toshiba, Maxtor. Samsung není mým oblíbencem, o splečnosti Teac vím, že vyrábí kvalitní DVD mechaniky.

Co mohu doporučit?

Jak jsem se již zmínil, mám již externí zařízení Seagate. U této krabičky se mi líbí vypínací tlačítko, které u nových disků bohužel chybí. Méně spokojen jsem se signalizační diodou. Při poslední koupi jsem se rozhodl pro společnost Western Digital a jejich model My Book Essential 2 o kapacitě 500GB (Western Digital 500GB My Book Essential 2). Vybral jsem si ho především díky přijatelné ceně (Koukni na aktuální akční ceny pro externí disky) a dobré zkušenosti 2 kamarádů. Jedinou nevýhodu toho HDD vidím v hlučnější práci hlaviček a nemožnosti vypnout disk bez vytažení zdroje. Signalizace kontrolek je velice praktická, rozměry kompaktní a zpracování celkem kvalitní. Jak to bude se životností se ukáže později.

Poslední úprava provedena 9. 5. 2017, zhlédnuto: 3908-krát.
Celkem 602 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Fotografování, počítač, Tipy a triky
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):