Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Jak vyčerpat navýšení rodičovského příspěvku za měsíc?

Vláda konečně schválila navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc pro ty, kteří příspěvěk v lednu 2020 pobírají. Pokud jej pobíráte a vaše dítě brzy dovrší 4 roky, nebo čekáte dalšího člena rodiny, jistě se hodí každá koruna. Nebo jen prostě umíte s penězi hospodařit a je lepší je mít na svém účtu. Jak tedy na …

Vláda konečně schválila navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc pro ty, kteří příspěvěk v lednu 2020 pobírají. Pokud jej pobíráte a vaše dítě brzy dovrší 4 roky, nebo čekáte dalšího člena rodiny, jistě se hodí každá koruna. Nebo jen prostě umíte s penězi hospodařit a je lepší je mít na svém účtu. Jak tedy na to? Co je potřeba? Paradox navýšení rodičovského příspěvku je v tom, že celý jej vyčerpat stihnou ti nejbohatší za pouhý 1 měsíc!

Než se pustíme to konkrétních kroků, je důležité zmínit, že spousta článků na internetu o navýšení rodičovského příspěvku je odfláknutá, protože nikde nenajdete úplné informace. A pokud nějaké informace uvednou, tak nevíte, kde si je můžete ověřit. Pisálci asi byli líní otevřít aktuální znění zákona (to jsem popravě nikde nemohl dohledat a proto jsem vycházel z toho nejaktuálnějšího a schválených změn). Měnil se zákon o státní sociální sociální podpoře 117/1995 Sb. Jaké tedy změny jsou?

 • Maximální částka, kterou můžete měsíčně pobírat bez dokladování je 10 000 Kč (byla 7600)
 • Celkem můžete vyčerpat až 300 000 (dříve 220 000) na dítě, v případě vícerčat je to 1,5 násobek.
 • Rodičovský příspěvěk můžete čerpat pokud
 • Protože se mění postupně výše průměrné mzdy, mění se i vypočtená výše denního vyměřovacího základu a tedy i maximální částky, kterou lze čerpat. Tato změna je však platná pouze pro ty, kteří teprve budou o dávku nově žádat. Toto pravidlo je zakotveno v zákoně o sociální podpoře. (117/1995 Sb.)

Rychlé čerpání jen pro bohaté

Rodičovský příspěvěk je vázaný na mzdu, neboť by mělo jít o kompenzaci za ušlý výdělek. Současně se jedná o dávku a bohatí více odvádí na sociální a zdravotní. Z mého pohledu je to spíše snaha ochránit nízkopříjmové skupiny před situací, kdy nemají vůbec žádné peníze a proto existují limity na čerpání. Čeprání funguje na principu, že čím vyšší byl váš příjem v době narození dítětě, tím vyšší může rodičák být. Přímo v zákoně je uvedeno, že rodič si částku volí do 10 000 bez dalších podmínek. Tedy můžete čerpat i jednu korunu (na úřadě většinou říkají, že je dobré si nastavit alespoň 50 Kč, ale nevím proč tomu tak je). Pokud chcete čerpat více, jste omezeni násobkem denního vyměřovacího základu. Výpočet denního vyměřovacího základu pro účely mateřské a rodičovské je podobný tomu pro výpočet nemocenské (více viz zákon o sociálním pojištění). Kalkulačku naleznete např. zde.

Současně ale funguje další pravidlo o kterém téměř nikdo neví (je napsáno v zákoně, novináři o něm mlčí, ale řekla nám o něj paní na úřadě a dokonce ukázala, jak to systém vyhodnocuje)! Pokud vám na další měsíc zbývá k vyčerpání částka nižší, než kolik máte nastaveno, pak je vám to vyplaceno s poslední platbou! (Úřad práce vám prý měsíc předem pošle informační dopis, že tomu tak bude.) Protože je maximální možná výše čerpání 40 040 Kč (pro ty, co mají příjmy nad 65 400 Kč, dle výpočtu DVZ za rok 2019), tak pokud k dočerpání někomu zbývá méně než 80 Kč, tak pak je vše dostane za jeden jediný měsíc. Pro běžně vydělávající lidi to tak rychlé nebude, ale se vám následující návod může hodit.

Jak požádat o navýšení

Pokud máte dostatek času pro čerpání a jen chcete příspěvek navýšit, pak stačí vyplnit následující formulář doručit na úřad práce. Buď osobně, nebo poštou, nebo elektronicky. Osobní návštěva má tu výhodu, že vám žádost rovnou zkontrolují a případně poradí. Není nutné spěchat, příspěvek se vyplácí zpětně, na změnu tedy máte celý leden 2020, pokud navýšení chcete od ledna. Prý se na úřadech tvoří fronty a z osobní zkušenosti se tam nelze dovolat.

Pokud chcete příspěvěk rychle vyčerpat, ale váš DVZ vás omezuje, je možné využít DVZ dle příjmu druhého rodiče. Tedy v našem případě byly mé příjmy vyšší než manželky a tak o navýšení žádáme na základě mých příjmů. Protože jsem zaměstnanec, musí mi nejprve v práci vystavit potvrzení . POZOR, je nutné mít potvrzení, které se vztahuje k příjmům za kalendářní rok před narozením dítěte! Tedy pokud se dítě narodilo např. 2018, tak dáváme potvrzení o příjmech za rok 2017! S tím je nutné dojít na místně příslušnou ČSSZ, kde potvrdí výši denního vyměřovacího základu. S tímto lejstrem se poté jde společně s vyplněnou žádostí na finanční úřad. Pokud bych byl OSVČ, pak je to rychlejší – DVZ rovnou potvrdí na ČSSZ. Je to pro mne nepochopitelné kolečko, kdy si stát není schopen předat informace.

Tedy stručně:

 1. V zaměstnání je třeba si nechat vystavit potvrzení (měli by to vědět, ale je to za období 12 kalendářních měsíců předcházející narození dítěte)
 2. Potvrzení je potřeba společně s formulářem „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“ doručit na ČSSZ místně příslušnou zaměstnavateli! (příloha ke stažení)
 3. ČSSZ si vaše potvrzení nechá, je tedy dobré si jej předem okopírovat a vrátím vám pouze papír pro ÚP.
 4. Na úřad práce podáte žádost „Žádost o rodičovský příspěvek“ společně s přílohou potvzenou od ČSSZ.

Všem, kdo RP v lednu čerpali přišel dopis, ve kterém je spousta důležitých informací uvedena. Nezapomeňte, že výši příspěvku lze měnit pouze jednou za 3 měsíce, tak si dopředu dobře spočítejte, jakou částku chcete čerpat.

Poslední úprava provedena 13. 10. 2022, zhlédnuto: 47-krát.
Celkem 810 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):