Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Třetí rok na VŠ – pátý semestr na IES FSV UK

Pokračování v sérii článků o vysoké škole, 5. semestr je pro mne zimní v akademickém roce 2010/2011. Ač jsem neměl moc předmětů, zkouškové se mi protáhlo až moc. Jak tedy začal závěrečný rok mého bakalářského studia?

Pátý semestr na IES

ProkrastinaceZdroj:
Je to tady. Poslední rok bakalářského studia. Mám téma bakalářské práce a tak by se dalo čekat že píšu a píšu. Opak je bohužel pravdou. V září jsem chodil do práce, jel na seznamovák E-go 2010 a staral se o finance. Paráda. V říjnu jsem ještě stále pokračoval v práci, ale skončil, abych se mohl věnovat studiu. Jak vidět, moc předmětů jsem tentokrát neměl, ale semestr byl asi moc ve stylu nic nedělání. Na druhou stranu mne konečně několik předmětů začalo bavit a studium začíná dávat trochu smysl. Mám sice pocit, že za 3 roky jsem se toho moc nenaučil, ale je to pouze tím, že teoretické znalosti posuzujeme jinak nežli praktické. Jsem také velmi rád za dějiny ekonomického myšlení, kdy některé věci, které jsme se učili v mikroekonomii a makroekonomii začínají dávat trochu smysl. Úsměvné ovšem je to, že v ekonomii je několik škol, několik názorů a my se učíme od každého něco. Proto to málokdy dávalo smysl, neměli jsme žádné propojení.

Na IESu také došlo ke změně studijního programu. Spousta dříve povinných předmětů se přesunulo mezi volitelné, došlo ke změně kreditů u řady předmětů. Změna to je pozitivní. Jedinou vadu na kráse vidím v absenci právě historicky a názorově orientovaných předmětů. Matematiky tu máme dost, ale ekonomie nejsou jenom vzorečky, ale také názory. A jak jsem právě řekl, ekonomické myšlení popisuje, jak dané vzorečky vlastně vznikly. Když se podívám na předměty, tak bych si jich spoustu zapsal, jsou zajímavé. Ale ty zajímavé jsou právě propojenější s praxí. Bohužel ale moc času není a raději bych se příštím semestru, kde těch předmětů opět moc nemám, měl věnovat bakalářské práci. Stejně jako v předchozích článcích o prvním, druhém, třetím i čtvrtém semestru je tu seznam předmětů, které jsem si zapsal.

Co jsem si zapsal v pátém semestru

Vzhledem k tomu, jaké jsou v SISu k dispozici data, uvádím statistiky za rok 2009/2010, celkem jsem si zapsal 28 kreditů.

Bachelor’s Thesis Seminar II

Povinný předmět, zakončen zápočtem. Přednášelo nám více lektorů a podmínkou zápočtu bylo vlastně odevzdání několika textů k bakalářské práci – průzkum literatury, poté přínos a na konec i prvních několik stran práce. Seminář běží současně se seminářem I, který byl nyní upraven a tak se tentokrát skutečně i něco dělalo a semináře byly přínosné. Pravda, pro ty, kdo tam nebyli, byly dána k dispozici prezentace na web. Úspěšnost 72,8% z 81.

Ekonometrie I

Povinný předmět, zakončen zápočtem. Přednášel nám Prof. RNDr. Jan Ámos Víšek, CSc.. Na seminářích se střádalo více lektorů. Podmínkou zápočtu byly 2 písemky, úkol, aktivita na seminářích a „ekonometrická session“ (týmová práce). Tím jste získali body, pro absolvování bylo nutné dosáhnout 60 z 100 včetně určitých povinných minim. Nebylo to nakonec zas tak těžké. Předmět je to přínosný a celou dobu máte pocit, že toho moc neumíte, což je asi nakonec pravda. Je to podobné statistice (tedy té co jsme absolvovali loni), kdy přednášky uletí v hloubce a pro zápočet je nutné zvládat obsah seminářů. Chodit na semináře se opravdu vyplatí. Úspěšnost 98,8% z 86.

History of Economic Thought

Povinný předmět, zakončen ústní zkouškou. Přednášeli PhDr. Ing. Jiří Skuhrovec PhDr. Tomáš Sedláček a Matěj Vančurav v angličtině. Po roční pauze byl tento předmět probuzen. Podmínkou u zkoušky byla esej na knihu, nebo prezentace na seminářích, které byly pro zájemce. Přednášky se postupně zkvalitnili, předmět je to velmi zajímavý, tedy jeho učení. Konečně mi některé věci dávají smysl. Na druhou stranu obtížnost a hodnocení zkoušky je velice subjektivní a do poslední chvíle nevíte, co vás čeká. Táhnete si jednu z 19 otázek, kde některé jsou opravdu smrtelné. Úspěšnost 54,4% z 90, průměrná známka 2,2 (akademický rok 2008/2009).

Účetnictví II

Povinně volitelný předmět, zakončen ústní zkouškou. Přednáší nám stejně jako Účetnictví I výborná Ing. Irena Kemény. Dvouhodinovka je rozdělena do dvou částí, kdy se probere něco z teorie a následně se účtuje. Zkouška je vlastně teorie za oba dva semestry. Zajímavý předmět svým obsahem a hlavně spojitostí s praxí, což je u našich předmětů spíše výjimka. Dozvíte se historky i velmi praktické věci, jak to s tím účtem opravdu je. Zároveň je tento předmět vedle anglicky přednášeného Financial accounting základem pro další pokročilé předměty, které se znalostí principů účtování počítají. Úspěšnost 74,1% z 58, průměrná známka 1,35.

Introductory Econometrics

Volitelný magisterský předmět, zakončen písemnou zkouškou. Přednášela nám Mgr. Ing. Barbara Pertold Gebicka, M.A.v angličtině. Součástí hodnocení byly 4 povinné úkoly. Velice zajímavý a přínosný předmět. Obsah se trochu kryje s bakalářskou Ekonometrií I, ovšem tento předmět je brán více praktičtěji a úkoly jsou mnohem více samostatné a dávají možnost pro kreativitu, pro jejich splnění je nutno si určité informace dohledat. Jsem rád, že jsem mohl spolupracovat s kamarádem, který si tento předmět rovněž zapsal, protože je tu převážná část studentů z Erasmu, které neznám. Pro mne to byl také první předmět kompletně absolvovaný v angličtině. Úspěšnost 63,6% z 66, průměrná známka 1,95.

Ekonomická teorie marketingu

Volitelný předmět, zakončen písemnou zkouškou. Přednášel nám Ing. Milan Postler, Ph.D.. Ze začátku byl předmět zajímavý, ale vyučující skutečně několik let říká stále to samé – když máte poznámky z roku 2007 a slyšíte doslova to samé, tak je to zvláštní. K dispozici nejsou žádné materiály, takže buď musíte chodit, nebo si sehnat zápisky. Zkouška je o slovíčkaření – test, kde je žádná až všechny odpovědi správné. Body dostanete, jen pokud to máte přesně. Nedalo se moc smlouvat, dosti bazíruje na pojmech. Tedy kdo chce rychle posbírat kredity, může, ale pravděpodobně vám to zkazí průměr. Úspěšnost 91,7% z 72, průměrná známka 2,03.

Posilovací cvičení – lezení na umělé stěně

Volitelný předmět. Vyučován je ve Squashcentru Cibulka, takže asi 15minut od Anděla. To ještě celkem jde, není to tak daleko jako na Hostivař. Platí se poplatek 200Kč na semestr, protože to nejsou prostory UK. Je dobré, pokud si předmět zapíšete s kamarádem, ale není to nutné. Lidé tu jsou hodně fajn, naučíte se základy jištění, padání, prostě pro to, abyste si mohli jít někdy s kamarády zalozit na stěnu. Bavilo mne to. Úspěšnost 72,8% z 81.

Poslední úprava provedena 20. 2. 2011, zhlédnuto: 1866-krát.
Celkem 959 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Blog, ekonomie, IES, Politika, Práce, přednáška, Recenze, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):