Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Třetí rok na VŠ – šestý semestr na IES FSV UK

Poslední semestr bakalářského studia na IESu. Akademický rok 2010/2011 tak zakončuje moje tříleté studium a tento článek také zakončuje šestidílný seriál. Nejmenší počet kreditů a předmětů za 3 roky, práce ale stejně bylo nad hlavu.

Šestý semestr na IES

EkonometrieZdroj: www.sxc.hu
Uteklo to jako voda od doby, kdy jsem psal své první zážitky o studiu a o svém prvním semestru na IES. Nyní jsem úspěšně dokončil 6. semestr bakalářského cyklu a čekají mne státní zkoušky a obhajoba bakalářské práce. Podaří-li se, bude ze mne za 2 týdny Bc. Petr Polák. Poslední semestr byl odlišný od ostatních. Čekala mne velmi obávaná zkouška z Ekonometrie II, většinu zkoušek jsem musel zvládnout na prvním termínu, jinak bych se mohl rozloučit s červnovým termínem státnic o kterých jsem se trochu rozepsal v článku Titul Bc. a státnice na IES FSV UK jsou v kapse. Celý semestr byl ve znamení psaní bakalářské práce, což mne celkem bavilo a zároveň mi to dávalo pocit, že jsem se něco málo naučil a zároveň pracuji na něčem opravdu smysluplném. Krom toho jsem začal řešit Erasmus a těšit se na semestr strávený v jiném prostředí na School of Business and Economics na Maastricht University. Ani jsem se nenadál a byl tu konec semestru, začátek ještě většího stresu a velmi intenzivního učení se na státnice. Semestr je krátký i kvůli nutnosti splnit předměty velmi rychle, aby bylo možno se přihlásit ke státnicím. Květen je tak měsícem, kdy je nutno hodně plánovat odpočinek, protože většina času opravdu padne na studium. Na druhou stranu je tu motivace dlouhých prázdnin a splněného studia, získání titulu a tedy i lepší pozice na pracovním trhu. Pojďme se tedy podívat stejně jako v minulých dílech tohoto seriálu o mém studiu na IES na předměty, které jsem měl v 6. semestru zapsané.

Co jsem si zapsal v šestém semestru

Celkem jsem si zapsal 21 kreditů, což je nejméně za 3 roky, což ale nic nemění na faktu, že jsem místo požadovaných 180 kreditů nasbíral celkem 199. Byl jsem moc pilný Smajlík :D.

Ekonometrie II

Povinný předmět, zakončen zkouškou. Přednášel nám Prof. RNDr. Jan Ámos Víšek, CSc.. Na seminářích se střídalo více lektorů, stejně jako v zimním semestru. Známka byla opět tvořena písemkou, úkolem a aktivitou na seminářích. Pro absolvování bylo nutné dosáhnout 50 ze 100 možných bodů, včetně určitých povinných minim. Hranice byla původně stanovena na 60, ale následně snížena. Předmět je to přínosný a podobný zimnímu semestru – chodit na semináře se opravdu vyplatí, je to základ. Pro zkoušku je nunté si projít slidy z přednášek a hodí se otázky z minulých let. Dostanete představu, na co by se mohli zeptat. Závěrečná písemka, která je bodově nejyšší má dvě části – teoretickou a počítací. Úspěšnost 96,8% z 96, prů­měr­ná znám­ka 2,26.

Economic policy II

Povinný předmět, zakončen zkouškou. Přednášel nám stejně jako Economic Policy I Ing. Vladimír Dlouhý, CSc.. Tento předmět zůstal i po změně studijního programu povinný, což je dobře. Na přednášky moc lidí nechodí, což je škoda, neboť pak Dlouhý má velmi vtipný projev, danému tématu rozumí a není problém to od něj pochopit, což ze samotných slidů někdy trochu obtížnější je. Pro závěrečnou zkoušku jsou předem stanoveny otázky – povídací a poté několik s mořností ano/ne. Tento předmět je v rozvrhu stanoven pro druhý ročník, ale já jsem to nějak odložil. Nebylo to zas tak nejhorší, neboť tento předmět má dost společného s makroekonomií, ač státnicové okruhy jsou trochu jiné. Úspěšnost 54,3% z 105, prů­měr­ná znám­ka 2,19 .

Finanční ekonomie

Povinný předmět, zakončen zkouškou. Přednášel nám PhDr. Petr Teplý, Ph.D. a jeho hosté. Přednášky byly rozděleny na dvě části – v první hovořil pan Teplý a na druhou část si vždy pozval hosta. Celkově je to zajímavý předmět, škoda že více napřednáší garant tohoto předmětu doc. Havel. Pamatuji si jej z minulého roku, kdy jsem šel na první přednášku. Petr Teplý je silně orientován na finanční krizi, jeho prezentace obsahují desítky slidů plných obrázků a vlastně nevíte, která čísla po vás bude u zkoušky chtít. Krom toho jsou všechny jeho přednášky veskrze podobné. Povinnou literaturu tvoří kniha, na které Petr Teplý spolupracoval – jako studijní materiáln není špatná, ale asi ji nikdo nedělal jazykovou korekturu. Pro splnění předmětu bylo nutno také napsat krátký esej na zvolené téma, hodnocení se započítávalo do konečné známky. Úspěšnost 93,8% z 113, průměrná známka 1,62.

Advanced Data Analysis in MS Excel

Volitelný předmět, zakončen zkouškou. Přednášel nám PhDr. Mgr. Jakub Mikolášek.. Na seminářích se střádalo více lektorů. Podmínkou zápočtu byly 2 písemky, úkol, aktivita na seminářích a „ekonometrická session“ (týmová práce). Tím jste získali body, pro absolvování bylo nutné dosáhnout 60 z 100 včetně určitých povinných minim. Nebylo to nakonec zas tak těžké. Předmět je to přínosný a celou dobu máte pocit, že toho moc neumíte, což je asi nakonec pravda. Je to podobné statistice (tedy té co jsme absolvovali loni), kdy přednášky uletí v hloubce a pro zápočet je nutné zvládat obsah seminářů. Chodit na semináře se opravdu vyplatí. Úspěšnost 76,2% z 147, průměrná známka 1,68.

Posilovací cvičení – lezení na umělé stěně

Volitelný předmět, jako každý tělocvik zakončen zápočtem dle docházky. Vyučován je ve Squashcentru Cibulka, takže asi 15minut od Anděla. Bavilo mne to o trochu více než v zimním semestru, protože jsem lidi už trochu znal a hlavně se mnou chodil spolužák, takže jsme lozili spolu. Bohužel moje kondice stále není ve stavu, jaký bych si přál. Rovněž jsem se přihlásil do letního kurzu lezení ve skalách v Německu. Celkem se těším.

Zhodnocení studia

Celkovému zhodnocení studia se budu věnovat v článku Bakalář na IES FSV UK – suma sumárum, státnicím pak věnuji článek Titul Bc. a státnice na IES FSV UK jsou v kapse.

Minulých 5 semestrů na IES:

Poslední úprava provedena 3. 6. 2011, zhlédnuto: 1759-krát.
Celkem 918 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Erasmus, IES, Recenze, studium, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):