Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Bakalářská promoce na IES FSV UK

Bakalářské studium mám stejně jako mnoho mých spolužáků po splnění závěrečných státních zkoušek za sebou a po několika měsících čekání si konečně jdeme slavnostně vyzvednout zasloužený diplom. Jak taková slavností chvíle probíhá?

Bakaláři ekonomie

IES na FSV UK nabízelo zatím jediný bakalářský obor – Ekonomie. Nyní nabízí druhý – anglický Bhttp://ies.fsv.cuni.cz/cs/node/332. Jde skoro o totéž, jen tam není tolik matematiky. Současný plán studia (Karolinka) na IES se od doby mého nástupu změnil. Jiné je kreditové ohodnocení některých předmětů, ale hlavně se změnily povinné předměty – je jich méně, více je volitelných. Zda to byla změna k lepšímu je otázka, neboť nyní mezi povinnými chybí nematematické předměty zaměřené obecněji a historii a vývoj ekonomických teorií a ekonomie obecně. Alespoň že tam zůstalo Economic Policy I a II, které vyučuje doc. Vladimír Dlouhý.

Trochu jsem možná na první pohled odbočil od tématu promoce, ale není tomu tak. Jsem velice rád, že při slavnostní řeči ze stran studentů, kterou měla na starosti Natálka, se dostalo prostoru právě tomu, čím jsme prošli. Právě matematizovaná ekonomie, která může být terčem kritiky, je pro nás silným základem. Právě silné analytické nástroje a spousta matematiky odděluje absolventy ekonomie na Karlově univerzitě od ekonomů z VŠE. Jsem za to rád. Většina z nás, co tu dnes na promoci jsme, pokračujeme na našem Institutu ekonomických studií dále na navazujícím magisterském studiu ekonomie. Jsme malá škola a tak se dobře známe a nejinak je tomu i dnes. Je tu sice několik starších studentů, kteří si své studium z nějakého důvodu protáhli, ale i tak se známe, není zde pocit továrny na tituly. Zároveň počet z nás, který se k titulu dostal za tři roky ze všech studentů zapsaných před touto dobou ke studiu jasně ukazuje, že se nejedná o studium snadné.

Slavnostní obřad na Malé Straně v Praze

Bakalářské promoce Fakulty sociálních věd z důvodu vytíženosti Karolina konají v Profesním domě na Malé Straně. Profesní dům je patří k historickým budovám Karlovy univerzity, což přidává promoci na její akademické atmosféře. Pro někoho může být toto slavnostní předávání bakalářských diplomů zbytečnou událostí, nikdo však není nucen se jí účastnit. Já jsem, stejně jako několik dalších studentů, přijel na promoci ze zahraničí, kde jsem v současné době v rámci programu Erasmus. V Maastrichtu máme sice zkouškový týden, ale na mne se usmálo štěstí a mohl jsem se promoce zúčastnit, jelikož mi termíny zkoušek vyšly velice příznivě.

Jak tedy předávání probíhá? Po krátké instruktáži, jak se máme v síni chovat, tam napochodujeme za zvuku chorálu, následně za námi představitelé fakulty. K auditoriu mluvil proděkan pro studijní záležitosti a také, jak jsem zmínil, zástupce studentů. Prorektorovi jsme představeni jménem, rovněž také s tím, zda jsme studium absolvovali s nějakým vyznamenáním či oceněnou bakalářskou prací. Fakulta nemá své insignie, takže "slibuji" pronášíme současně se stiskem ruky a pohledem do očí zástupci Fakulty – v našem případě to byl Prof. Mlčoch, kterého jsme měli na Institucionální ekonomii. Zazní hymna státní i studentská a poté se rozejdeme se svými blízkými k oslavě.

Zjednodušil jsem to, ono to navíc uteče jako voda. Zapomněl jsem snad na to, že ještě probíhá spousta fotografování Smajlík :) Trochu zvláštní byl projev doktora Soukupa, který v něm snad v každé větě použil slovo „kapitálSmajlík :D Snažil se zdůraznit hodnotu a význam našeho studia pro budoucí život a potřebu a přínos studia dalšího. Slovo kapitál asi viděl jako magické.

Zapíjíme titul

Máme v ruce lejstro, které nás opravňuje před jménem používat titul Bc. To je potřeba zapít, takže jsem se několika dalšími dohodl na večerní hospodě. Bohužel se nás nesešlo více, ale tak co, alespoň v malém kruhu jsme si užili. Pro mne těch několik pár dní v Praze bylo zároveň jedinou možností, kdy navštívit a pozdravit své kamarády, neboť hned následující den mne čekal let zpátky do Holandska, o čemž více píši v článku Back from Prague to Maastricht na svém blogu o studiu v Maastrichtu. Celý den utekl jako voda a my se zase vrátili zpátky ke svému běžnému studentskému životu. Ale přeci jen se něco změnilo – ode dneška už naše maturitní vysvědčení asi opravdu nikoho zajímat nebude, neboť dokladem o nejvyšším dosaženém vzdělání se pro většinu z nás stal bakalářský diplom – psaný v latině na ručním papíře s razítkem Karlovy univerzity Smajlík :)

Poslední úprava provedena 29. 10. 2011, zhlédnuto: 1945-krát.
Celkem 665 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, ekonomie, IES, studium, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):