Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.
Setkání s konzultační a poradenskou společnosti The Boston Consulting Group. Tato společnost se stala partnerem IES a tak se dnes přišla studentům představit. Po přednášce bylo připraveno občerstvení a samozřejmě prostor pro volnou diskusi s poradci z BCG.
Začněme ale hezky od začátku. Jak jsem již uvedl, jedná se o další společnost, která se věnuje konzultační činnosti. Jak ostatní se tedy věnuje tomu, jak podnikům pomoci ať už v efektivitě, strategii, nákupu společností či způsobu řízení. Pomáhají řešit problémy a přinášejí nové nápady. Jak se tedy jednotlivé společností, jako McKinsey, KPMG, BCG, Deloitte, Accenture a další liší? Kdo je nejlepší? Konečně jsem dostal odpověď. Každá společnost se zaměřuje na něco trochu jiného, proto také každá z nich má na trhu své místo a proto si všichni nenechají radit pouze od jedné z nich. BCG se profiluje jako hloubavá, neustále na pochybách, tedy stále si klade otázky. Vhodná tedy spíše pro dlouhodobější strategie, neaplikuje vždy natvrdo „best practice“ jako některé další. Inu, jiný způsob práce.
[pokračování ..., celkem 470 slov.]V souvislosti s koncem dalšího semestru na vysoké škole bych rád zachytil svůj pohled na akademické psaní. Myšleno tím prací, jež jsou po nás studentech na univerzitě požadovány.
Ze seznamu knih jsme si měli jednu libovolnou vybrat a napsat o ní esej. Později jsme dostali e-mail, že esej není jen shrnutí obsahu, ale také vlastní názor, abychom ukázali, že jsme knihu četli a něco si z ní vzali. Jak se ukázalo, problém nastal, pokud jste si vzali knihu svého oblíbence, tedy někoho, s jehož názory se ztotožníte. Esej měla být kritická, určena pro člověka z oboru. Vědět toto dříve, rozhodně bych nesahal po Hayekovi a jeho Cestě do otroctví.
[pokračování ..., celkem 469 slov.]Pokračování v sérii článků o vysoké škole, 5. semestr je pro mne zimní v akademickém roce 2010/2011. Ač jsem neměl moc předmětů, zkouškové se mi protáhlo až moc. Jak tedy začal závěrečný rok mého bakalářského studia?
Na IESu také došlo ke změně studijního programu. Spousta dříve povinných předmětů se přesunulo mezi volitelné, došlo ke změně kreditů u řady předmětů. Změna to je pozitivní. Jedinou vadu na kráse vidím v absenci právě historicky a názorově orientovaných předmětů. Matematiky tu máme dost, ale ekonomie nejsou jenom vzorečky, ale také názory. A jak jsem právě řekl, ekonomické myšlení popisuje, jak dané vzorečky vlastně vznikly. Když se podívám na předměty, tak bych si jich spoustu zapsal, jsou zajímavé. Ale ty zajímavé jsou právě propojenější s praxí. Bohužel ale moc času není a raději bych se příštím semestru, kde těch předmětů opět moc nemám, měl věnovat bakalářské práci. Stejně jako v předchozích článcích o prvním, druhém, třetím i čtvrtém semestru je tu seznam předmětů, které jsem si zapsal.
Vzhledem k tomu, jaké jsou v SISu k dispozici data, uvádím statistiky za rok 2009/2010, celkem jsem si zapsal 28 kreditů.
[pokračování ..., celkem 959 slov.]Ohlednutí se za rokem 2010. Byl to rok velice zajímavý, přínosný a plný zvratů. Čas utekl jako voda, promítám si tak, co jsem vlastně celý ten rok dělal. Měl bych také zhodnotit své cíle a zvážit, zda si vůbec nějaké na další rok stanovit.
Otevírám tedy loňský článek, abych se mohl podívat na to, co jsem splnil a co ne. Nehodlám se trestat za nesplnění plánů, stejně by to nemělo smysl. Cílem byla moje větší spokojenost, což jak jsem poznal během roku, záleží na úplně jiných aspektech, než je počet osobních předsevzetí.
V roce 2010 se mi podařilo dokončit třetí semestr a poté i čtvrtý semestr na vysoké škole. Opět jsem byl v září na E-go 2010, seznamovacím týdnu pro prváky na IES FSV UK. Tentokrát jsem nebyl jako fotograf, ale pomáhal s financemi. Jaro 2010 bylo pro mne nádherným obdobím, bohužel krásné a příjemné skončilo a nastalo krušnější období. Jsem rád, že jsem si přes prázdniny našel práci, kde jsem zůstal až do začátku nového semestru. Procvičil jsem si němčinu a získal zajímavé zkušenosti. Byl jsem také opět v Anglii se Sborečkem, což bylo bohužel také jediné cestování v tomto roce. Kurz angličtiny, který jsem začal na podzim, mne donutil ráno vstávat a oprášit gramatiku. Zanedbané internetové podnikání je pro mne nyní spíše okrajovou činností. Máme za sebou dvoje volby a politická kultura je k pláči. Dařilo se sportovcům – Tour de Ski a Lukáš Bauer, mistrovství a Martina Sáblíková. Pozitivní byla Olympiáda ve Vancoveru, kdy obrovskou radost přinesla česká výprava – to bylo zase vlastenců. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala hrdinkou celého Česka.
Zadání je jasné – mám v Microsoft Excel 2007 graf, který má nadpis. Text nadpisu má být načten z buňky. Změním buňku, změním nadpis. Jak na to?
Nápověda v Excelu 2007. Offline verze mne občas někam navede, ale nic, co by se týkalo mého tématu, očividně nemám ta pravá klíčová slova. Když přepnu na online, tak výsledky jsou ještě více mimo. Moc široké hledání. Po asi 10 minutách to vzdávám. Očividně je to velice triviální, takže to budu muset najít jinde.
Kniha Bible Microsoft Office 2007. Otevírám knihu z poličky. Tam by snad něco takového mohlo být. Listuji na obsah, dívám se na Excel, Grafy. Hm. Procházím stránky a nic co bych nevěděl. K ničemu. Chtělo by to spíše knihu tipy a triky. Takovou tu nemám, takže smůla.
Spolubydlící. Můj spolubydlící je informatik, nejspíš to vědět nebude, protože takovéhle drobnosti se neučí, ale zkusit se to musí. Chvíli něco zkoušíme, ale bohužel jsme na nic nepřišli.
[pokračování ..., celkem 313 slov.]