Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Jak jsem si hledal práci na internetu

Hledáte práci? Pak jste na tom podobně. Myslel jsem si, že to bude celkem pohoda, ovšem opak byl pravdou. Po době zkoušení a hledání jsem měl úspěch. Ovšem trochu jinou cestou, než jsem myslel. Moje postřehy, tipy a rady, jak si počínat při hledání práce.

Jak hledat práci

Hledám práciZdroj:
Hledat práci se dá na mnoha místech. Seznam volných míst lze najít na pracovních úřadech, v novinách a časopisech, v rádiu a dnes také stále více na internetu. Vše záleží samozřejmě na tom, jakou práci a na jak dlouho hledáte. Jelikož mým oborem jsou finance, ekonomie a zajímám se o IT, budou takové subjekty inzerovat hojně na internetu, proto jsem se na toto médium při hledání práce zaměřil. Mám s internetem dobré zkušenosti při nabízení doučování, myslel jsem, že u shánění brigády to bude stejně snadné.

Primárně jsem se zaměřil na portály, které nabízejí práci ze všech možných oborů. Zjistil jsem, že jsou všechny stejné a tak nemá smysl sledovat více než dva. Zkusil jsem webové stránky několika bankovních institucí, abych se podíval, jaké pozice hledají přímo na svých stránkách. Neopomenul jsem ani stránky personálních agentur, které se chvástají tím, jak vám pomohou nalézt práci. No, nevím, uvidíme.

Životopis – CV, průvodní dopis

Základní věcí, kterou potřebuje uchazeč o práci je životopis, neboli CVčko. Neměl jsem s jeho sestavením de facto žádný problém, neboť jej udržuji již několik let stále aktuální a za tu dobu jsem si dal práci i s estetickou stránkou. Na internetu píšou na každém rohu, co že by měl „správný životopis“ obsahovat, ale jak by měl vypadat se moc neřeší. Když jsem viděl několik vzorů, či to, co někteří lidé pošlou, nevěřil jsem. Buď ti dotyční neumí pracovat s PC (alespoň šablonu ve wordu by snad ale použít mohli) nebo jim to je úplně jedno. Ale na druhou stranu asi lepší, než když to někdo přežene a napíše to fontem „Comic Sans“.

Kromě svého životopisu jsem k žádostem o práci přikládal průvodní / motivační dopis. Psal jsem jej hezky v TeXu, aby to nějak vypadalo. Nevím, zda to k něčemu bylo, ale měl jsem dobrý pocit, že neodesílám brak. Sepsat rozumně motivační dopis bylo náročnější nežli sepsat životopis. Nad tím nemusíte tolik přemýšlet, uvedete své vzdělání, pracovní zkušenosti, schopnosti a záliby a tím to hasne. Motivační dopis by měl ukázat, že o práci stojíte a proč.

Personální agentury – osobní zkušenost

Jak jsem uvedl, vyzkoušel jsem také jak fungují personální agentury. První zkušenost jsem měl s Kariéra s. r. o.. Po vyplnění dotazníku na internetu si vás pozvou do svého sídla a nabídnou buď registraci zdarma nebo placenou konzultaci – ta má zahrnovat i charakteristiku, která vás zviditelní. Zvolil jsem zdarma, naťukat jim to do PC můžu sám. De facto jen podrobněji vyplníte formulář, který jste uvedli na internetu, oni si do databáze hodí vaše dokumenty, vyplníte jazykový test. No, dobrý nápad mít vlastní test, ale úroveň nic moc. Zaměření čistě na gramatiku a ještě mi něco opravili špatně (neříkám, že mám vše dobře). Za 2 měsíce žádná odezva z jejich strany. Asi si holt musíte zaplatit, jinak si práci nenajdete.

Další zkušenost jsem měl s Grafton recruitment. Tuto personálku mi doporučil kamarád, kterému místo našli rychle. Opět si mne pozvali, tentokrát se mnou však opravdu někdo mluvil a vyplňoval dotazník do systému. První dojem velice pozitivní. Ucházel jsem se o jedno místo a slečna mi řekla, že mne bude informovat. Uběhl týden a stále nic. Po asi deseti dnech jsem ji napsal e-mail a velice záhy přišla odpověď, že se do dané společnosti nemůže dovolat. No super. Nicméně ani po 2 měsících se mi neozvali s jakoukoli další nabídkou. Asi bych tam musel stále volat, aby se vůbec na něco podívali.

Nevím, jestli to bylo mými požadavky – plný úvazek na 3 měsíce, poté poloviční, či tím, že stále studuji. Práci mi nenašli a vůbec žádnou nabídku ani neposlali.

Osobní pohovor

Osobní pohovorZdroj:
Jak jsem sledoval nabídky na internetu, odesílal jsem životopisy a motivační dopisy, dostal jsem se také na pár osobních pohovorů. Každý z nich byl jiný, ale jsem velice rád za tu zkušenost. Čím více vám toho společnost sdělí, tím lépe. Nikdy totiž nevíte, jaký mají dresscode a zda jdete správně oblečeni. Přijít v obleku s kravatou do prostředí, kde se dělá v tričku a kraťasech také není ideální. Ač jsem byl i ve 2 velkých firmách, mluvil se mnou budoucí nadřízený a nikoli někdo z personálního oddělení. Asi personalisté mají na starosti jen administrativu. Jednou jsem se setkal i s osobnostním testem, o kterém jsme následně diskutovali.

Dostat se k pohovoru ovšem není jednoduché. Některé společnosti si nedělají ani starosti s tím, aby vám sdělili, že vaši žádost přijali, či vůbec nějak, třeba i později odpověděli. Odpověď po měsíci na brigádu je také hodně dobrá, ale velké instituce si to očividně mohou dovolit. Jsem velice dobře jazykově vybaven a studuji celkem náročnou školu. Jak jsem si však všiml, to nikoho nezajímá, praxe je mnohem více.

Před prvním osobním pohovorem jsem byl trochu nervózní, poté vždy jen do chvíle, než si pro mne dotyčná osoba na recepci přišla. Jsem rád, že jsem se dostal až tam a práci nakonec našel. Firma si mne ovšem našla sama na základě mého životopisu umístěného na portálu s prací. Při hledání práce vystavte svůj životopis na internetu. Mně to pomohlo.

Poslední úprava provedena 10. 7. 2010, zhlédnuto: 1216-krát.
Celkem 821 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Móda a trendy, Peníze, Práce, Psychologie, studium, Tipy a triky
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (1):
Jan (24. 3. 2011 @ 10:35)
Zkuste taky portál careerjet.cz Jsoun na nem nabidky z mnoha pracovních serverů a také stránek jednotlivých zaměstnavatelú