Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.
Studium v cizině již dnes není ničím exotickým, naopak se stává pomalu standardem. Mezi nejznámější možnosti vycestování do zahraničí v průběhu studia patří program Erasmus, který svým účastníkům poskytuje řadu výhod. Tak jsem se taky přihlásil.
Strávit semestr v zahraničí se pomalu začíná brát jako nutnost. Svět se stává více globální, velké korporace tvoří mezinárodní pracovní prostředí a znalost angličtiny je esenciální. V rámci Evropy lze velmi dobře cestovat za studiem, vedle programu Erasmus tak existuji i další možnosti. První z nich je z principu jednoduchá – prostě se rozhodnete studovat v zahraničí a vše si zařizujete jako regulérní student. Má to výhodu v tom, že si tak můžete vybrat školu a obor dle své libosti, zda se tam dostanete a jak sit o zafinancujete je vaše starost. Vraťme se ale k dotovaným možnostem – administrativně jednodušší jsou bilaterární dohody mezi školami. Zjistěte si na zahraničním oddělení, kam se dá vycestovat a jaké jsou podmínky. Míst je často velmi málo, ale destinace bývají po celém světě, takže se podíváte třeba do Austrálie, Asie či lákavé Ameriky. Škola k takovýmto výjezdům zpravidla nabízí finanční dotaci do určité výše a určitého procenta vykázaných nákladů.
[pokračování ..., celkem 947 slov.]Březen je každoročně měsícem daňového přiznání. Stejně jako minulý rok jsem připravil na základě vlastní zkušenosti rady jak postupovat při podání daňového přiznání za rok 2010. Moc změn nenastalo. Elektronické formuláře pro snadné vyplnění a vytištění jsou samozřejmostí.
Minulý rok jsem vydal dva články: Daňové přiznání 2009 snadno a rychle, krok za krokem a Sociální a zdravotní pojištění za rok 2009 pro OSVČ, kde jsem vše podrobně popsal krok za krokem. Letos jsem ovšem kromě příjmů z podnikání měl také několik příjmů jako zaměstnanec a z kapitálového majetku. Připravil jsem si tedy pro vás kompletní příklad. Stačí si tedy změnit čísla a je to .
Asi ano, pokud jsi tady jednoduchý test je třeba zde. Ve stručnosti:
Přednáška pořádaná klubem investorů na VŠE v Praze. Přednáší Karel Janeček, jeden z nejbohatších Čechů. Jaké jsou zkušenosti majitele společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním na burze? O ně a o spoustu dalších svých zkušeností a názorů se tento matfyzák podělil se studenty.
Přenáška měla začít v půl osmé, ale kluci investoři měli asi 20minut zpoždění. Dominik Škoda (spolužák z gymplu), který přednášku uváděl, nejprve představil klub investorů po formální stránce (více o tomto klubu se dočtete na
Obchodují na burzách, jde tedy čistě transparentní obchodování. Obchodují nejen s akciemi, ale také s finančními deriváty. Jde ale prý pouze o takové trhy, na kterých přesně více, s čím obchodujete. Je zde velká konkurence, takže nelze někoho přesvědčit o něčem, že to je výhodné, i když není. No, někdo ale vydělat a prodělat musí, když mají takové zisky
Pracují na principu market creation. Tedy poskytuje likviditu a zefektivňují trh. Tedy poskytují to, aby když někdo přijde na trh, tak aby mohl obchodovat. RSJ tedy tvoří jak stranu poptávky a nabídky. Na základě algoritmu, stanovují cenu. Tedy stanovení FP (fair price), vyhodnocují (adverse selection bias). Tedy jak by mohli prodělat, kdyby k obchodu došlo. Jak ale tu FP zjišťují? Jednou z metod je korelační obchodování. Je důležité reagovat v rámci milisekund – neboť na jednom trhu lze něco koupit levněji než jinde, proto je důležité být rychlý (tedy klasické arbitráže). Obchodují futures na úroky měn, ropu, plyn, obligace. Jejich počítače jsou přímo na burze a obchodují tam, právě kvůli časové prodlevě. V Praze mají centrálu, která působí jak dohledové centrum. Praha – New York: 60ms. Chicago – Londýn: 150ms.
[pokračování ..., celkem 859 slov.]Mozilla Thunderbird při pokusu o stažení pošty přes POP3 uvede chybu u příkazu RETR a poštu nestáhne. Stalo se mi tak u pošty na centrum.cz. Jak tuto chybu opravit a používat opět plně e-mailového klienta? O tom dnešní článek.
Jak jsem již uvedl, uvedený problém mne trápil delší dobu a odpověď jsem nemohl najít. Protože jsem e-maily moc nepoužíval, nechtěl jsem platit za přístup přes IMAP protokol místo POP3. Stačil mi webový klient. Ano, Centrum toho svého klienta nemá zrovna ideálního. Konkurence (Seznam.cz) nyní už také IMAP podporuje a zdarma. Nechci tu vypisovat výhody IMAPu, kterých je nespočet. Pro klasický přístup mi však POP3 stačí.
Při pokusu přijetí nových e-mailů naskočila chybový hláška: The RETR command did not succeed. Error retreiving the message. Error retrieving a message. Mail server pop3.centrm.cz responded: file with message not found nebo v češtině: Příkaz RETR nebyl úspěšně proveden. Poštovní server pop3.centrum.cz zaslal odpověď: file with message not found.
Google mne odkázal na několik diskusí, kde jsem našel důležitou informaci o tom, že je nějaká zpráva poškozená a že uvednou chybu lze odstranit přes Telnet. Zároveň se dovídám, že jak zjistit která to je. Problém s přijetím svých e-mailů z POP3 serveru od Centrumu tak očividně nemám jenom já. Podle dat u diskusí tento problém nebyl jednorázový, ale tu a tam se objeví, tak někomu snad pomůže. Nejprve zjistíme, která zpráva způsobuje chybu, pak se připojíme Telnetem, zprávu smažeme a pak to pojede
Zúčastnil jsem se semináře, který pořádal Institut rozvoje podnikání na VŠE. Workshop: Uspějte se svým internetovým projektem, jak zněl celý název, vedl úspěšný český mladý podnikatel Martin Kasa, který svůj business rozjel na koleni při studiu na VŠ
Takže kdo to je ten Martin Kasa (k zastižení na martin.kasa na e-mailu od Google), který tento workshop vedl? Když mu bylo devatenáct (tehdy se psal rok 1999), založil internetový obchod www.kasa.cz. Rozjel to sám, takže kromě programátora a obchodníka jezdil s batůžkem po Praze a rozvážel produkty. Zkusil si tak vše, rozjel velký podnik, který po 10 letech prodal a sám se prý věnuje investování.Investování, takové honosné a dobře znějící slovo, co to ale přesně obnáší, vám nikdo neřekne Nyní ale blíže k obsahu dnešního večera.
Martin začal povídat o startupu, tedy jak projekt rozjet. Nezáleží tolik na tom, co děláte, ale jak to děláte. Platí to v každém podnikání, nejen v tom internetovém. Jako příklad si zvolil slevové servery, které k nám přišli ze zahraničí. On sám jim moc nevěřil, ale rozjelo se to u nás ve velkém a slevové portály jak vidíme rostou jako houby po dešti. Já bych tomu tedy věřil, neboť SLEVA přitáhne spoustu zájemců, kteří prahnou po tom, aby ušetřili. Je to přirozené chování založené na čemsi jako je cenová elasticita luxusního zboží a zábavního průmyslu. Slevové servery umějí své produkty dobře prodat a tak se jim v Česku daří a vypadá to, že i dařit bude.
Podobně jako začínal Martin Kasa, tak i většina „startupů“ je z toho, že něco chci a na trhu nic takovýho není, tak si to udělám sám. Na této myšlence byl také workshop postaven – cílem bylo ukázat, jak se takový nový projekt vyvíjí od počáteční myšlenky až po své uvedení.
[pokračování ..., celkem 766 slov.]