Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Dobře spočítaný zisk a morální hodnoty společnosti

Přednáška pořádaná klubem investorů na VŠE v Praze. Přednáší Karel Janeček, jeden z nejbohatších Čechů. Jaké jsou zkušenosti majitele společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním na burze? O ně a o spoustu dalších svých zkušeností a názorů se tento matfyzák podělil se studenty.

Přenáška měla začít v půl osmé, ale kluci investoři měli asi 20minut zpoždění. Dominik Škoda (spolužák z gymplu), který přednášku uváděl, nejprve představil klub investorů po formální stránce (více o tomto klubu se dočtete na ), následně krátce uvedl pana Karla Janečka z RSJ. Pro zájemce by měla být přednáška natočena a video umístěno na YouTube.com

Karel Janeček

Karel Janeček v RSJZdroj:
Původní název přednášky byl „Jak vydělávat bez rizika“. To prý ovšem bylo špatně, neboť, pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte být schopni přijmout riziko. Jeho společnost s ročním obratem (nominální hodnotou futures) 4,1*10^15 CZK. Prostě denně protočí asi 10 rozpočtů České Republiky. Zabývají se totiž „high frequency trading“, provádějí tedy až 50 obchodů za sekundu. Docela fofr a točí se tam pro nás obyčejné smrtelníky neuvěřitelné peníze. Vycházejí z myšlenky, že trh je matematická hra. Proto za ně obchoduje počítač, který si naprogramovali.

RSJ

Obchodují na burzách, jde tedy čistě transparentní obchodování. Obchodují nejen s akciemi, ale také s finančními deriváty. Jde ale prý pouze o takové trhy, na kterých přesně více, s čím obchodujete. Je zde velká konkurence, takže nelze někoho přesvědčit o něčem, že to je výhodné, i když není. No, někdo ale vydělat a prodělat musí, když mají takové zisky Smajlík :)

Pracují na principu market creation. Tedy poskytuje likviditu a zefektivňují trh. Tedy poskytují to, aby když někdo přijde na trh, tak aby mohl obchodovat. RSJ tedy tvoří jak stranu poptávky a nabídky. Na základě algoritmu, stanovují cenu. Tedy stanovení FP (fair price), vyhodnocují (adverse selection bias). Tedy jak by mohli prodělat, kdyby k obchodu došlo. Jak ale tu FP zjišťují? Jednou z metod je korelační obchodování. Je důležité reagovat v rámci milisekund – neboť na jednom trhu lze něco koupit levněji než jinde, proto je důležité být rychlý (tedy klasické arbitráže). Obchodují futures na úroky měn, ropu, plyn, obligace. Jejich počítače jsou přímo na burze a obchodují tam, právě kvůli časové prodlevě. V Praze mají centrálu, která působí jak dohledové centrum. Praha – New York: 60ms. Chicago – Londýn: 150ms.

Finanční krize podle Janečka

Pojďme se podívat na finanční krizi. Hlavním faktorem bylo žití na dluh. Dále pak morální hazard (někdo rozhoduje, má motiv na zisku a když je průser, tak to platí někdo jiný) a neprůhledné finanční produkty. Tedy lidé maximalizují svoje bonusy, ale neřeší se tolik okrajová rizika. Dalším problémem je regulace soukromých fondů. Jaký to má smysl? Přeci, když to prodělá, tak to platí investor. Když je to na principu Too big to fall, tak to platí daňový poplatník.

Regulace je ale i rozumná. Třeba omezování obchodování na vlastní účet – tam, kde instituce jsou právě vystaveny morálnímu hazardu. Nebo když cena klesne, tak se zastaví obchodování (circuit breakers). Aby nebylo možné dát požadavek a hned ho stáhnout. Burza by si tedy měla stanovat flash orders a min tick. Cílem je, aby právě nedocházelo k ovlivňování trhů.

Hish frequency trading

Populitické Anti-HFT (Anti Hish frequency trading). Prý se zvyšuje volatilita toho finančního trhu. To by se dalo popsat, jak moc se hýbe FP. Tam, kde není HFT, tak je cena třeba stálá. Když se začne obchodovat, tak se zvýší volatilita. Ale to, jak se obchoduje, to neznamená, že je taková cena. Navíc nejspíše chytří tam obírají ty méně chytré.

Tobinova daň: aby se z každé transakce platila daň. Daně mají podle Janečka smysl tam, kde jsou negativní externality.

Problematika Flash Crash. Tedy když je špatně nastavený algoritmus, tak někdo výrazně prodělá a někdo vydělá. Tedy prodělá ten, kdo obchoduje HFT. To ale nemá dopad na ekonomiku (?).

Proč je RSJ úspěšné

Jejich odborníci jsou špičkově vzdělaní a mají vědecké znalosti. Nemáme se tedy bát teorie. (Matematika ale přeci o ničem jiném není, takže proto zaměstnává samé matfyzáky Smajlík :P). Nemají administrativu, outsourcují si méně podstatné činnosti (právo). Mají schopnosti aplikovat teoretickou matematiku. Nejlepší je umět právě vytvořit most mezi teorií a realitou. Pokud my chceme uspět? Je nutné umět používat intuici, chtít se učit a vylepšovat. Testovat logiku fakt.

Maturita z matematiky. Podpora exaktního vzdělávání. Budoucnost je v technických a ekonomických disciplínách. NFKJ = nadační fond Karla Janečka. Zaměřen na obory jako je ekonomie, matematika a medicína. Udělují granty ve výši až jednoho milionu. Podporují vzdělanosti i média.

Morální hodnoty společnosti

Po pravicových názorech jako osobní zodpovědnost, sociálních jistotách apod. Korupce je pro Janečka nejhorší forma krádeže, Neboť krom toho, že to je asi 2% HDP, tak to naprosto devastuje ekonomiku. Proč korupce vadí, když je to jenom přenost zdojů od jednoho účastníka k jinému? Jedná se o pokřivené přesuny, které jsou neefektivní a drahé. Ve výsledku na to dopolácíme všichni. Jedná se o zápornou daň bez pozitivních efektů. Navíc ten, kdo je ukradne je ani nemůže využít, protože by se na to přišlo. Psychologie zločinu. Každý člověk sám sebe považuje za dobrého. Tedy to, co děláme je v pořádku. Takto bohužel fungují i zločinci a vrahové, podobně i korupčníci a příživníci. Oni nejsou špatní, ale nevidí právě reálný dopad.

Whisleblower. Mindrák z totality: kdo něco oznámí, je udavač. Tak to ale není. Je to hrdina a ne udavač.

False Claims Act – motivace ze státního rozpočtu. Tedy když někdo najde korupci, dostane až 30% ušetřených státních prostředků. Funguje to v USA, u nás ne. Návrh tu byl, ale korupčníci to smetli ze stolu.

Existují akcei na doručitele v listinné podobně bez registrace – ČR, Nauru, Marshallovy ostrovy.

Poslední úprava provedena 9. 3. 2011, zhlédnuto: 1304-krát.
Celkem 859 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:ekonomie, osobní rozvoj, Peníze, počítač, Politika, přednáška, studium, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (1):
Michal (16. 9. 2012 @ 19:11)
Zajímavé, Karel Janeček je docela frajer že se mu takhle daří profitovat na trzích.