Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Dob­ře spo­čí­ta­ný zisk a mo­rál­ní hod­no­ty spo­leč­nos­ti

Před­náš­ka po­řá­da­ná klu­bem in­ves­to­rů na VŠE v Pra­ze. Před­ná­ší Ka­rel Ja­ne­ček, je­den z nej­bo­hat­ších Če­chů. Ja­ké jsou zku­še­nos­ti ma­ji­te­le spo­leč­nos­ti RSJ, kte­rá se za­bý­vá ob­cho­do­vá­ním na bur­ze? O ně a o spous­tu dal­ších svých zku­še­nos­tí a ná­zo­rů se ten­to mat­fy­zák po­dě­lil se stu­den­ty.

Pře­náš­ka mě­la za­čít v půl osmé, ale klu­ci in­ves­to­ři mě­li asi 20­mi­nut zpož­dě­ní. Do­mi­nik Ško­da (spo­lu­žák z gym­plu), kte­rý před­náš­ku uvá­děl, nej­pr­ve před­sta­vil klub in­ves­to­rů po for­mál­ní strán­ce (ví­ce o tom­to klu­bu se do­čte­te na ), ná­sled­ně krát­ce uve­dl pa­na Kar­la Ja­neč­ka z RSJ. Pro zá­jem­ce by mě­la být před­náš­ka na­to­če­na a vi­deo umís­tě­no na YouTube.​com

Ka­rel Ja­ne­ček

Karel Janeček v RSJZdroj:
Pů­vod­ní ná­zev před­náš­ky byl „Jak vy­dě­lá­vat bez ri­zi­ka“. To prý ovšem by­lo špat­ně, ne­boť, po­kud chce­te ně­če­ho do­sáh­nout, mu­sí­te být schop­ni při­jmout ri­zi­ko. Je­ho spo­leč­nost s roč­ním ob­ra­tem (no­mi­nál­ní hod­no­tou fu­tu­res) 4,1*10^15 CZK. Pros­tě den­ně pro­to­čí asi 10 roz­počtů Čes­ké Re­pub­li­ky. Za­bý­va­jí se totiž „high frequen­cy tra­ding“, pro­vá­dě­jí te­dy až 50 ob­cho­dů za sekun­du. Do­ce­la fofr a to­čí se tam pro nás oby­čej­né smr­tel­ní­ky ne­u­vě­ři­tel­né pe­ní­ze. Vy­chá­ze­jí z myš­len­ky, že trh je ma­te­ma­tic­ká hra. Pro­to za ně ob­cho­du­je po­čí­tač, kte­rý si na­pro­gra­mo­va­li.

RSJ

Ob­cho­du­jí na bur­zách, jde te­dy čis­tě transpa­rent­ní ob­cho­do­vá­ní. Ob­cho­du­jí nejen s ak­ci­e­mi, ale ta­ké s fi­nanč­ní­mi de­ri­vá­ty. Jde ale prý pou­ze o ta­ko­vé trhy, na kte­rých přes­ně ví­ce, s čím ob­cho­du­je­te. Je zde vel­ká kon­ku­ren­ce, tak­že nelze ně­ko­ho pře­svěd­čit o ně­čem, že to je vý­hod­né, i když ne­ní. No, ně­kdo ale vy­dě­lat a pro­dě­lat mu­sí, když ma­jí ta­ko­vé zis­ky Smajlík :)

Pra­cu­jí na prin­ci­pu mar­ket cre­ati­on. Te­dy po­sky­tu­je li­kvi­di­tu a ze­fek­tivňují trh. Te­dy po­sky­tu­jí to, aby když ně­kdo při­jde na trh, tak aby mohl ob­cho­do­vat. RSJ te­dy tvo­ří jak stra­nu po­ptáv­ky a na­bíd­ky. Na zá­kla­dě al­go­rit­mu, sta­no­vu­jí ce­nu. Te­dy sta­no­ve­ní FP (fair pri­ce), vy­hod­no­cu­jí (ad­ver­se se­lecti­on bi­as). Te­dy jak by moh­li pro­dě­lat, kdy­by k ob­cho­du do­šlo. Jak ale tu FP zjiš­ťu­jí? Jed­nou z me­tod je ko­re­lač­ní ob­cho­do­vá­ní. Je dů­le­ži­té re­a­go­vat v rám­ci mi­li­sekund – ne­boť na jed­nom tr­hu lze ně­co kou­pit lev­ně­ji než jin­de, pro­to je dů­le­ži­té být rych­lý (te­dy kla­sic­ké ar­bit­rá­že). Ob­cho­du­jí fu­tu­res na úro­ky měn, ro­pu, plyn, ob­li­ga­ce. Je­jich po­čí­ta­če jsou pří­mo na bur­ze a ob­cho­du­jí tam, prá­vě kvů­li ča­so­vé pro­dle­vě. V Pra­ze ma­jí cen­t­rá­lu, kte­rá pů­so­bí jak do­hle­do­vé cen­t­rum. Pra­ha – New York: 60ms. Chi­ca­go – Lon­dýn: 150ms.

Fi­nanč­ní kri­ze pod­le Ja­neč­ka

Pojď­me se po­dí­vat na fi­nanč­ní kri­zi. Hlav­ním fak­to­rem by­lo ži­tí na dluh. Dá­le pak mo­rál­ní ha­zard (ně­kdo roz­ho­du­je, má mo­tiv na zis­ku a když je prů­ser, tak to pla­tí ně­kdo ji­ný) a ne­prů­hled­né fi­nanč­ní pro­duk­ty. Te­dy li­dé ma­xi­ma­li­zu­jí svo­je bo­nu­sy, ale ne­ře­ší se to­lik okra­jo­vá ri­zi­ka. Dal­ším pro­blé­mem je re­gu­la­ce sou­kro­mých fon­dů. Ja­ký to má smy­sl? Pře­ci, když to pro­dě­lá, tak to pla­tí in­ves­tor. Když je to na prin­ci­pu Too big to fall, tak to pla­tí daňový po­plat­ník.

Re­gu­la­ce je ale i ro­zum­ná. Tře­ba ome­zo­vá­ní ob­cho­do­vá­ní na vlast­ní účet – tam, kde in­sti­tu­ce jsou prá­vě vy­sta­ve­ny mo­rál­ní­mu ha­zar­du. Ne­bo když ce­na kles­ne, tak se za­sta­ví ob­cho­do­vá­ní (ci­r­cu­it bre­a­kers). Aby ne­by­lo mož­né dát po­ža­da­vek a hned ho stáh­nout. Bur­za by si te­dy mě­la sta­no­vat fla­sh or­ders a min tick. Cí­lem je, aby prá­vě ne­do­chá­ze­lo k ovlivňová­ní trhů.

Hish frequen­cy tra­ding

Po­pu­li­tic­ké An­ti-HFT (An­ti Hish frequen­cy tra­ding). Prý se zvy­šu­je vo­la­ti­li­ta to­ho fi­nanč­ní­ho tr­hu. To by se da­lo po­psat, jak moc se hý­be FP. Tam, kde ne­ní HFT, tak je ce­na tře­ba stá­lá. Když se za­čne ob­cho­do­vat, tak se zvý­ší vo­la­ti­li­ta. Ale to, jak se ob­cho­du­je, to ne­zna­me­ná, že je ta­ko­vá ce­na. Na­víc nej­spí­še chytří tam obí­ra­jí ty mé­ně chyt­ré.

To­bi­no­va daň: aby se z kaž­dé trans­ak­ce pla­ti­la daň. Da­ně ma­jí pod­le Ja­neč­ka smy­sl tam, kde jsou ne­ga­tiv­ní ex­ter­na­li­ty.

Pro­ble­ma­ti­ka Fla­sh Cra­sh. Te­dy když je špat­ně na­sta­ve­ný al­go­rit­mus, tak ně­kdo vý­raz­ně pro­dě­lá a ně­kdo vy­dě­lá. Te­dy pro­dě­lá ten, kdo ob­cho­du­je HFT. To ale ne­má do­pad na eko­no­mi­ku (?).

Proč je RSJ úspěš­né

Je­jich od­bor­ní­ci jsou špič­ko­vě vzdě­la­ní a ma­jí vě­dec­ké zna­los­ti. Ne­má­me se te­dy bát te­o­rie. (Ma­te­ma­ti­ka ale pře­ci o ni­čem ji­ném ne­ní, tak­že pro­to za­měst­ná­vá sa­mé mat­fy­zá­ky Smajlík :P). Ne­ma­jí ad­mi­nis­tra­ti­vu, out­sour­cu­jí si mé­ně pod­stat­né čin­nos­ti (prá­vo). Ma­jí schop­nos­ti apli­ko­vat te­o­re­tic­kou ma­te­ma­ti­ku. Nej­lep­ší je umět prá­vě vy­tvo­řit most me­zi te­o­rií a re­a­li­tou. Po­kud my chce­me uspět? Je nut­né umět po­u­ží­vat in­tu­i­ci, chtít se učit a vy­lep­šo­vat. Tes­to­vat lo­gi­ku fakt.

Ma­tu­ri­ta z ma­te­ma­ti­ky. Pod­po­ra exakt­ní­ho vzdě­lá­vá­ní. Bu­douc­nost je v tech­nic­kých a eko­no­mic­kých dis­ci­plí­nách. NF­KJ = na­dač­ní fond Kar­la Ja­neč­ka. Za­mě­řen na obo­ry ja­ko je eko­no­mie, ma­te­ma­ti­ka a me­di­cí­na. Udě­lu­jí gran­ty ve vý­ši až jed­no­ho mi­li­o­nu. Pod­po­ru­jí vzdě­la­nos­ti i mé­dia.

Mo­rál­ní hod­no­ty spo­leč­nos­ti

Po pra­vi­co­vých ná­zo­rech ja­ko osob­ní zod­po­věd­nost, so­ci­ál­ních jis­to­tách apod. Ko­rup­ce je pro Ja­neč­ka nej­hor­ší for­ma krá­de­že, Ne­boť krom to­ho, že to je asi 2% HDP, tak to na­pros­to de­vas­tu­je eko­no­mi­ku. Proč ko­rup­ce va­dí, když je to je­nom pře­nost zdo­jů od jed­no­ho účast­ní­ka k ji­né­mu? Jed­ná se o po­kři­ve­né pře­su­ny, kte­ré jsou ne­e­fek­tiv­ní a dra­hé. Ve vý­sled­ku na to do­po­lá­cí­me všich­ni. Jed­ná se o zá­por­nou daň bez po­zi­tiv­ních efek­tů. Na­víc ten, kdo je ukrad­ne je ani ne­mů­že vy­u­žít, pro­to­že by se na to při­šlo. Psy­cho­lo­gie zlo­či­nu. Kaž­dý člo­věk sám se­be po­va­žu­je za dob­ré­ho. Te­dy to, co dě­lá­me je v po­řád­ku. Tak­to bo­hu­žel fun­gu­jí i zlo­čin­ci a vra­ho­vé, po­dob­ně i ko­rupč­ní­ci a pří­živ­ní­ci. Oni nejsou špat­ní, ale ne­vi­dí prá­vě re­ál­ný do­pad.

Whisle­blower. Min­d­rák z to­ta­li­ty: kdo ně­co ozná­mí, je uda­vač. Tak to ale ne­ní. Je to hr­di­na a ne uda­vač.

Fal­se Claims Act – mo­ti­va­ce ze stát­ní­ho roz­počtu. Te­dy když ně­kdo na­jde ko­rup­ci, do­sta­ne až 30% ušet­ře­ných stát­ních pro­střed­ků. Fun­gu­je to v USA, u nás ne. Ná­vrh tu byl, ale ko­rupč­ní­ci to smet­li ze sto­lu.

Exis­tu­jí ak­cei na do­ru­či­te­le v lis­tin­né po­dob­ně bez re­gis­tra­ce – ČR, Nau­ru, Mar­shallo­vy os­t­ro­vy.

Po­sled­ní úpra­va pro­ve­de­na 9. 3. 2011, zhléd­nu­to: 1603-krát.
Cel­kem 859 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:ekonomie, osobní rozvoj, Peníze, počítač, Politika, přednáška, studium, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
  • Linkuj
  • Jagg
  • Topodkazy
  • Google
  • Facebook
  • vybrali.sme.sk
  • Mediablog
  • Topčlánky
  • Bookmarky.cz
  • Digg
  • TwitThis
  • Live


comments Komentáře (1):
Michal (16. 9. 2012 @ 19:11)
Zajímavé, Karel Janeček je docela frajer že se mu takhle daří profitovat na trzích.