Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

IDE Workshop na VŠE a internetové projekty

Zúčastnil jsem se semináře, který pořádal Institut rozvoje podnikání na VŠE. Workshop: Uspějte se svým internetovým projektem, jak zněl celý název, vedl úspěšný český mladý podnikatel Martin Kasa, který svůj business rozjel na koleni při studiu na VŠ

Workshop: Uspějte se svým internetovým projektem

PuzzleZdroj: www.dreamstime.com
Čas od času se podívám na hlavní stránku VŠE, kde uveřejňují seznam akcí pro studenty. Přednáška pořádaná institutem rozvoje a podnikání mne svým popisem na stránce věnované workshopu zaujala a já byl zvědav, co se z toho vyklube. Buď to bude prezentace kariéry úspěšného podnikatele, který svůj business prodal a věnuje se tomu, co ho baví, neboť financí má dostatek, nebo se bude jednat o přehled postřehů, které se mohou začínajícím podnikavým lidem hodit.

Takže kdo to je ten Martin Kasa (k zastižení na martin.kasa na e-mailu od Google), který tento workshop vedl? Když mu bylo devatenáct (tehdy se psal rok 1999), založil internetový obchod www.kasa.cz. Rozjel to sám, takže kromě programátora a obchodníka jezdil s batůžkem po Praze a rozvážel produkty. Zkusil si tak vše, rozjel velký podnik, který po 10 letech prodal a sám se prý věnuje investování.Investování, takové honosné a dobře znějící slovo, co to ale přesně obnáší, vám nikdo neřekne Smajlík :D Nyní ale blíže k obsahu dnešního večera.

Sleva sem, sleva tam, copak já s ní udělám?

Martin začal povídat o startupu, tedy jak projekt rozjet. Nezáleží tolik na tom, co děláte, ale jak to děláte. Platí to v každém podnikání, nejen v tom internetovém. Jako příklad si zvolil slevové servery, které k nám přišli ze zahraničí. On sám jim moc nevěřil, ale rozjelo se to u nás ve velkém a slevové portály jak vidíme rostou jako houby po dešti. Já bych tomu tedy věřil, neboť SLEVA přitáhne spoustu zájemců, kteří prahnou po tom, aby ušetřili. Je to přirozené chování založené na čemsi jako je cenová elasticita luxusního zboží a zábavního průmyslu. Slevové servery umějí své produkty dobře prodat a tak se jim v Česku daří a vypadá to, že i dařit bude.

Podobně jako začínal Martin Kasa, tak i většina „startupů“ je z toho, že něco chci a na trhu nic takovýho není, tak si to udělám sám. Na této myšlence byl také workshop postaven – cílem bylo ukázat, jak se takový nový projekt vyvíjí od počáteční myšlenky až po své uvedení.

Workshop a projekt platební schránky

„Myšlenka: Chodí mi upomínky, tak abych měl nějaké místo, kam by mi přišlo, že mám něco zaplatit. Lze z toho vytvořit business?“ Co myslíte, půjde? Já jsem tedy hodně konzervativní, tak říkám že obtížně, protože na většinu plateb si mohu zřídit inkaso a nemusím se starat. No a ten zbytek není tak životně důležitý a mít další schránku a stejně ty platby zadávat, není to moc složité?

Pojďme se ale podívat, jak by to mohlo fungovat, na čem je to postaveno, takový brainstorming. Důležitá je kritická masa. Zkrátka když to bude používat dost lidí, tak se to všem vyplatí, podobně jako sociální síť. Např. pro malé živnostníky by to mohl být systém, jak posílat faktury a systém by sám evidoval jejich proplacenost, možnost napojení na účetní programy.

Jak si tak podíváme, hmm… teď mne napadá, tady snad nikoho nenapadne, že lidé jsou konzervativní a spousta z nich opravdu s PC neumí, mají rádi papír. Takže aby si to každý zřídil a chodily mu tam účty, když si něco nechá u řemeslníka vyrobit, spravit či připravit, tak to mi moc reálné nepřijde.

Projekt a jeho financování

Jedná se ale o projekt, který na sebe musí vydělat, minimálně tím, že dostaneme nějaké pro nás důležité či zajímavé informace. Lze tedy vydělat na zákazníkovi: znám jeho platební morálku, za co a kolik platí. Můžu mu pak udělat lepší nabídku za používané služby. Kolik vlastně stojí přivést jednoho zákazníka? Dám jim tam slevu na první faktury, tím pádem je tam natáhnu. Jednoduše řečeno musíme vždy předem vypočítat výtěžnost, tedy zda se to zaplatí, funkcionalita se řeší až pak Smajlík :) Pak se na to podíváme selským rozumem… je to skutečně reálné? Možná to zní směšně, ale tento pohled je nesmírně důležitý, ostatně, spousta lidí se řídí selským rozumem.

Ostatně financování projektu je klíčové – budeme chtít projekt někomu konkrétnímu prodat, či si projekt na sebe vydělá sám prodejem svých služeb, kde seženeme prostředky na rozjezd projektu? Výhodu v tomto skýtá právě internet, kde jsme schopni jednoduché projekty rozjet sami a pokud se to uchytí, peníze na jeho rozšíření najdeme. Pokud chceme jít do projektu velkých rozměrů, bez investora a tedy i propracovaného podnikatelského plánu to půjde obtížně.

Závěrem by stálo za to říci, že to byla spíše zajímavá diskuze, trochu mne zamrzelo téma projektu, který byl dle mého názoru opravdu nerealizovatelný, takže se nebylo tolik o čem bavit. Jako ukázka postupu, jak to v praxi chodí to bylo ale zajímavé. Především to, že je důležité se dívat na stránku finanční, detailní funkčnost se řeší až na konec.

Poslední úprava provedena 28. 2. 2011, zhlédnuto: 945-krát.
Celkem 766 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:ekonomie, Móda a trendy, nákupování, OSVČ, Peníze, přednáška, Psychologie, vysoká škola, Workshop
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):