Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Thunderbird – nejde stáhnout pošta přes POP3

Mozilla Thunderbird při pokusu o stažení pošty přes POP3 uvede chybu u příkazu RETR a poštu nestáhne. Stalo se mi tak u pošty na centrum.cz. Jak tuto chybu opravit a používat opět plně e-mailového klienta? O tom dnešní článek.

Thunderbird – chyba při pokusu o stažení e-mailů přes POP3

Jak jsem již uvedl, uvedený problém mne trápil delší dobu a odpověď jsem nemohl najít. Protože jsem e-maily moc nepoužíval, nechtěl jsem platit za přístup přes IMAP protokol místo POP3. Stačil mi webový klient. Ano, Centrum toho svého klienta nemá zrovna ideálního. Konkurence (Seznam.cz) nyní už také IMAP podporuje a zdarma. Nechci tu vypisovat výhody IMAPu, kterých je nespočet. Pro klasický přístup mi však POP3 stačí.

Chybová hláška

Příkaz RETR nebyl úspěšně proveden
Příkaz RETR nebyl úspěšně proveden, Zdroj: moje

Při pokusu přijetí nových e-mailů naskočila chybový hláška: The RETR command did not succeed. Error retreiving the message. Error retrieving a message. Mail server pop3.centrm.cz responded: file with message not found nebo v češtině: Příkaz RETR nebyl úspěšně proveden. Poštovní server pop3.centrum.cz zaslal odpověď: file with message not found.

Google mne odkázal na několik diskusí, kde jsem našel důležitou informaci o tom, že je nějaká zpráva poškozená a že uvednou chybu lze odstranit přes Telnet. Zároveň se dovídám, že jak zjistit která to je. Problém s přijetím svých e-mailů z POP3 serveru od Centrumu tak očividně nemám jenom já. Podle dat u diskusí tento problém nebyl jednorázový, ale tu a tam se objeví, tak někomu snad pomůže. Nejprve zjistíme, která zpráva způsobuje chybu, pak se připojíme Telnetem, zprávu smažeme a pak to pojede Smajlík :)

Logování komunikace v Thunderbirdu

Prvním krokem je zapnutí logování. Postupuji podle návodu na Mozilla.org. Jedu pod Windows 7 64bit a potřebuji logovat POP3. Soubor budeme ukládat přímo na disk C:. Vytvářím tedy dávkový (*.bat) soubor (ke stažení na konci článku):

set NSPR_LOG_MODULES=pop3:5
set NSPR_LOG_FILE=C:\pop3.log
"C:\Program Files (x86)\Mozilla Thunderbird\thunderbird.exe"

Nyní stačí soubor spustit. E-mailový klient se spustí, necháme jej načíst ostatní poštu. Poté přejdeme na účet, který tropí problémy a pokusíme se o přijetí. Odklepneme chybovou hlášku a znova. Tím budeme vědět, že na konci logu musí být 2 stejné údaje. Zavřeme Thunderbird a počkáme, až se soubor s logem zapíše na disk – tvoří se až po ukončení e-mailového klienta. Nyní hledáme příkaz RETR a chybu RECV: -ERR file with message not found. V logu pak najdeme něco ve smyslu:


0[a2b140]: SEND: RETR 1162
0[a2b140]: Entering NET_ProcessPop3 34
0[a2b140]: POP3: Entering state: 3
0[a2b140]: RECV: -ERR file with message not found
0[a2b140]: POP3: Entering state: 19
0[a2b140]: ERROR: 4012

Z uvedeného výpisu je pro nás důležité číslo 1162. Tato zpráva způsobuje chybu. Nyní ji stačí odstranit. Nejjednodušeji telnetem.

Připojení k POP3 serveru Telnetem, NetCat

Na Windows 7 je nutno Telnet aktivovat přes ovládaní panely. Jak na to, najdeme třeba na stránkách Microsoftu. Ve stručnosti: Ovládací panely->Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows-> zaškrtnout Klient služby Telnet->OK. Dále potřebujeme příkazy pro Telnet. Já čerpal z anglického tutoriálu. Upozornění:následující postup vám pro Centrum.cz nebude fungovat. Z nějakého důvodu se mnou nechtěl POP3 server centrumu komunikovat. Dle rady mého spolubydlícího stahuji program NetCat pro Windows z jednoho blogu (vy stahujte třeba odkazem na konci článku). Nyní již vše funguje. Takže rozbalíme např. do složky C:\netcat. Spustíme příkazový řádek (Start->spustit->cmd). Dostaneme se do složky s NetCatem a poté dle manuálu:

nc pop3.centrum.cz 110 připojíme se na k serveru následovat by měla hláška:+OK nějaký text od serveru zadáme uživatele USER váš login, třeba mujmal server opět odpoví +OK user accepted zadáme tedy heslo. Je vidět! PASS vaše heslo pokud bylo přihlášení úspěšné, server opět odpoví OK +OK nějaký text od serveru třeba welcome Jste úspěšně přihlášeni, můžete si hrát, pro nás je ale důležité odstranit chybou zprávu. Máme její ID: 1162. Tedy ověříme, zda je to ona. RETR 1162 Server vypíše obsah zprávy. pokud taková zpráva neexistuje: -ERR no such message Pokud je správa špatná dostaneme -ERR file with message not found V tomto případě ji mažeme: DELE 1162 server smaže +OK message deleted někdy je poškozených zpráv více, tak zkusíme otevřít několik následujících. Pokud jsme práci skončili, ukončíme spojení: QUIT server se rozloučí +OK zpráva od serveru jako thPOP3 server says 'Bye!' Pojďme se na to celé podívat, jak to vypadá v reálu:
Komunikace NetCat a POP3 server centrum.cz
Komunikace NetCat a POP3 server centrum.cz, Zdroj: moje

Příjem e-mailů přes POP3 opět funguje

Chyba odstraněna a vše opět funguje. Škoda, že toto nemůže udělat Mozilla Thunderbird sám. Neříkám automaticky, ale jako možnost by to bylo fajn. Po roce tak mám opět své e-maily uložené na disku v počítači. Ke stažení tu máte NetCat včetně dávkového souboru, obojí v jednom archivu. Nedocenitelný je tedy IMAP protokol, který mi jednak funguje bezvadně a jednak umožňuje pracovat se složkami a ukládat odeslanou poštu na server. Pokud máte možnost přejít na IMAP, udělejte to. E-maily, které máte v počítači již stažené přes POP3 a na serveru smazané, můžete na server opět pohodlně nakopírovat.

 • Použitý NetCat včetně dávkového souboru zde ke ke stažení
Poslední úprava provedena 5. 3. 2011, zhlédnuto: 3012-krát.
Celkem 779 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:návody, NetCat, počítač, Telnet, Thunderbird, Tipy a triky, Windows 7
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (1):
Melkor (21. 4. 2011 @ 22:21)
Diky, dobra prace.