Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.
Napsat kvalitní akademickou práci není jednoduché. Proto se o tomto tématu hodně hovoří, píše a diskutuje. Svoje zkušenosti jsem shrnul do několika tipů a doporučení, které mohou při psaní na závěrečné práce - ať již bakalářské, magisterské či jiné - pomoci.
Pokračování článku o tom, kterak studovat v zahraničí v rámci programu Erasmus. Tentokrát praktičtěji o tom, jak probíhalo výběrové řízení u nás na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity v Praze.
Rozhodl jsem se vyzkoušet studium zahraničí. Co mne k tomu vedlo a jak podat přihlášku na Erasmus, jsem popsal v minulém článku „Jak studovat v cizině: Hlásím se na Erasmus“. Rád bych navázal, kde jsem před měsícem skončil a popsal průběh výběrového řízení na našem institutu. Vše proběhlo, no, jako v minulých letech. Na starost to měl PhDr. Pavel Vacek, PhD. Od druháků se mi doneslo, že při výběru uchazečů bude hrát roli pouze studijní průměr, což se mi úplně nelíbilo. Obrátil jsem se na vedení institutu s dotazem, jaká jsou stanovena výběrová kritéria. Počítal jsem s tím, že zůstala stejná jako v minulých letech. Kromě kritérií výběhu mne mimo jiné zajímalo, jaké je přání vedení ohledně počtu a složení studentů, kteří v rámci programu Erasmus do zahraničí vyjedou. Dostal jsem potěšující odpověď. Několik dní na to, to všem zájemcům oznámil e-mailem i pan Vacek: tedy že se bude brát v úvahu také seniorita studentů (ročníkově starší mají přednost) a v případě nerozhodnosti se přihlíží k projektu. No, takže ten můj asi nikdo číst nebude . Nominován jsem byl dle očekávání – do Maastrichtu, ale nevím proč ne na studijní obor Ecnomomics ale Business. Hm, očividně aby nás vyjelo co nejvíce, snad to nebude hrát roli při výběru předmětů, které budu v zahraničí studovat. A celkový výsledek prvního kola? Pokud je mi dobře známo, až na dva kandidáty byli nominováni do II. fakultního kola všichni přihlášení!
Jak začala celá story s profimedia.cz ohledně autorských práv a obrázků, které jsem měl na svém webu. Chybami se člověk učí, tohle byla krutá rána, ale co se dá dělat, takový je život. Podobnou zkušenost nikomu nepřeji.
Vše začalo 8. dubna 2011, kdy mi přišel e-mail o Profimedia.cz.
„Dobrý den,
na Vašich webových stránkách miliweb.net jsme nalezli 5 snímků, ke kterým jsme Vám jako výhradní zástupci držitele autorských a licenčních práv pro ČR a SK neposkytli licenci. Na základě autorského zákona č. 121/2000 Sb. Vás žádáme o okamžité odstranění těchto snímků a vyrozumění o provedení. V opačném případě se budeme svých práv domáhat právní cestou.
Pokud jste licence k užitým snímkům řádně zakoupili, žádáme Vás o doložení této skutečnosti.
Očekáváme Vaše vyjádření.
S pozdravem
Lucie Brázdová
“
Byl to pro mne velký šok, vůbec jsem to netušil, tak jsem vše okamžitě smazal a napsal omluvný a vyvětlující e-mail. Když po několika dnech nepřišla další zpráva, myslel jsem, že je tím pro mne celá záležitost uzavřená. Bohužel nebyla. Za 2 týdny mi přišla doporučená zásilka – Profimedia.cz pověřila společnos Logicall aby ze mne dostali peníze za autorská práva. Zavolal jsem do společnosti Profimedia a ti se se mnou odmítli bavit s tím, že to za ně vše vyřizuje Logicall. A požadovaná cena? 42000Kč. Nevěděl jsem, co dělat, za 5! obrázků chtějí takovouhle sumu? Otevírám autorský zákon a ten mluví jasně – jsem v prdeli. Mají licenci, tak jsem nahranej. Nikoho nezajímá, jak to použijete, že to bylo jen na blogu jako ilustrační obrázek. Taky nikoho nezajímá, kde je obrázek umístěn, ale kde se zobrazuje.
[pokračování ..., celkem 465 slov.]Veřejné zakázky jsou velmi zajímavým tématem na zkoumání, bohužel trochu takovým smutným. O tom, jak se utrácejí veřejné peníze, vypovídá také stav naší společnosti. Doktorandi na našem institutu vytvořili projekt zIndex, který veřejné zakázky hodnotí. Dnes nešlo o přednášku pro média, ale pro široké publikum.
Základní princip fungování je, že na ten web pustíte automat, který tu webovou stránku pochroustá a vyplive do databáze. No, ale ty stránky jsou každá jiná a je nutné data čistit a opravovat (třeba chybné IČO)
Czech Credit Byro – spolupracují s nimi, pomáhají jim s daty z rejstříku – firmy a informace o nich. Data lze využít pro ekonomický výzkum, doporučení pro zadavatele. Problém ale je, že ten zadavatel nemá motivaci něco zlepšit. Problém je, že úředník není odměněn za to, že ušetří, ale je potrestán, když s tím něco udělá. Zákonná regulace má svá úskalí. Když budete příliš přísní, tak se soutěžit nebude. Dále třeba stanovíte minimální počet uchazečů. Ale když stanovíte hranici, tak třeba někdy jich dost nenajdete. Třeba mobilní operátoři jsou jen 3. No a tak se jeden rozhodne nabídku nepodat a končíte
OSVČ musí kromě daňového přiznání podat také přehled o příjmech pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Podobně jako u daňového přiznání za rok 2010 mám pro vás připraveny interaktivní formuláře, které výpočet a vyplnění nejen usnadní, ale také urychlí. Pro názornost budeme pokračovat s příkladem.
Česká správa sociálního zabezpečení jako jediná neposkytuje interaktivní pdf formulář. Protože na internetu není zdarma žádný ke stažení, upravil jsem loňský xls soubor (tehdy volně dostupný na finance.cz). Výpočty doporučuji před odevzdáním překontrolovat. Nutno dodat, že pokud máte elektronický podpis, můžete si na stránkách www.cssz.cz stáhnout jejich formuláře a přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2010 podat elektronicky. V jiném případě musíte na příslušný úřad (dle vašeho trvalého bydliště) osobně nebo jim to poslat poštou (protože to je celé decentralizované a neefektivní). Formulář pro OSSZ má dvě strany. Na první vyplníte své osobní údaje, údaje o svém podnikání v loňském roce – především zda šlo o hlavní nebo vedlejší činnost a odůvodnění.
Dle příkladu z článku o daňovém přiznání má náš vzorový podnikatel příjmy: 60 000 Kč, výdaje: 36 000 Kč, zisk: 24 000 Kč. Je to student.
ř. 9: SVČ jen vedlejší
ř. 20: křížek (student do 26 let)
ř. 21: 24 000
ř. 22: vedlejší 12
ř. 30: 20 000 (základ ze zaměstnání)
Druhá strana: Protože bude naše SVČ vedlejší i v dalším roce a nepřesáhli jsme letos zisk 56 901Kč, napíšeme na ř. 36 a ř. 37 nuly. Nyní už jen podepsat.
Vyplněno, podepsáno, stačí zajít na úřad. Nezapomeneme si s sebou vzít především potvrzení o studiu, či jiný doklad o vedlejší činnosti. Zbývá tedy formulář pro zdravotní pojišťovnu. Ten je ještě snazší.