Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Sociální a zdravotní pojištění za rok 2009 pro OSVČ

V předchozím článku jsme vyplnili daňové přihlášení a jako OSVČ musíme na jeho základě ještě podat přehled o příjmech pro státní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Opět využijeme interaktivních formulářů a za pár minut můžeme jít za úředníky s vytištěnými přehledy.

Sociální pojištění za rok 2009 pro OSVČ

Výpočet platebZdroj:
Článek navazuje na předchozí článek Daňové přiznání 2009 snadno a rychle, krok za krokem, kde jsou uvedeny odkazy na formuláře, najdete je samozřejmě i zde na konci článku. Máme tedy vyplněné daňové přiznání za rok 2009 a tedy máme i údaje o příjmech, výdajích a hlavně zisku. Pokud je podnikání vaší hlavní činností, poté sociální pojištění musíte platit. Jestliže (např. u studentů) se však jedná o vedlejší činnost, pak je povinnost platby pouze při dosažení zisku 56.531 Kč a více. Vedlejší činnost musíme samozřejmě doložit. To ovšem nic nemění na faktu, že přehled o příjmech musíme podat do konce dubna.

Tiskopis pro ČSSZ (sociálka) je má dvě strany. Na první stránce se jako vždy uvádí osobní údaje o naší osobě, dále informace o podaném daňovém přiznání a době podnikání v loňském roce. Poslední část je výpočet záloh a po uvedení úhru zaplacených záloh je výsledkem přeplatek/nedoplatek. O tom, jak se má naložit s přeplatkem se pojednává na druhé straně. Nic složitého, potřebujete akorát příjmy a výdaje z daňového přiznání a částku, kterou jste zaplatili na zálohách sociálního pojištění v loňském roce.

Sazba na sociální pojištění je 14,6% ze zisku.

Máme vyplněno, jdeme na přehled pro zdravotní pojišťovnu, který je podobný. Před cestou na úřad si nezapomeneme v případě živnosti, jako vedlejší činnosti, vzít s sebou potvrzení, aby nám úředníci věřili.

Zdravotní pojištění za rok 2009 pro OSVČ

Formulář o příjmech pro zdravotní pojišťovnu má opět dvě strany. Můžeme použít obecný, ovšem je dobré se podívat na stránky té naší pojišťovny a formulář si stáhnout. Opět vyplníme osobní údaje, příjmy a výdaje z daňového přiznání, stejně jako datum, kdy jsme jej podali. Pojišťovnu samozřejmě zajímá, jak dlouho jsme v loňském roce podnikali a kolik jsme zaplatili na zálohách. Výsledkem je opět přeplatek/nedoplatek a údaj o výši zálohy na zdravotní pojištění na rok 2010. Minimální částka se nám zvedla při hlavním příjmu na 1.601 Kč/měsíc a maximální na 19.205 Kč/měsíc. U vedlejšího příjmu vám vyjde částka nejspíše v řádu stokorun, zde ovšem zálohu platit nemusíme (platí pro osoby, za které zdravotní pojištění neplatí stát, tedy student zálohy platit musí) a pojištění uhradíme v dalším roce po podání přehledu. Sazba za loňský rok na pojistné pro zdravotní pojištění OSVČ jest 6,75% ze zisku, tedy méně než polovina toho, co se platí na sociální pojištění.

Tak máme vše vyplněno, stačí už jen odevzdat na příslušných místech, aby bylo byrokracii dopřáno potřebných údajů a my měli zase na rok klid.

Co v případě čestného prohlášení na FÚ?

Pokud jste na finančním úřadě podali čestné prohlášení o tom, že nemáte žádné příjmy, pak do formulářů pro zdravotní a sociální pojištění budete psát skoro samé nuly. Nezapomeňte zaškrtnout políčko, že daňové přiznání ze zákona podávat nemusíte. Pokud jste čestným prohlášením na finančním úřadě uvedli max. výši příjmů 15tis Kč, poté do těchto formulářů vyplňte skutečnou výši příjmů a výdajů (no, nevím, kdo to jak bude kontrolovat, ale moc to s výdaji nepřehánějte, max. do výše příjmů). Ze zisku se počítá částka zdravotního pojištění.

Interaktivní formuláře pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění

Poslední úprava provedena 8. 3. 2010, zhlédnuto: 3774-krát.
Celkem 566 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:daně, OSVČ, Peníze, Tipy a triky
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):