Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Daně, sociální a zdravotní pojištění OSVČ 2011

Březen je tu a s ním i daňové přiznání. OSVČ však musí kromě daňového přiznání podat také přehled o příjmech pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Připravené interaktivní formuláře administrativní proces usnadňují a urychlí. Letos vše v jednom kompatním článku.

Daňové přiznání za rok 2011

Počítáme odvodyZdroj: www.dreamstime.com
Protože přehled o příjmech pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu je závislý na údajích z daňového přiznání, vyplníme nejdříve formulář pro finanční úřad a poté se podíváme na to ostatní. Navazuj na články z minulých let Jak snadno vyplnit daňové přiznání za rok 2010 a Sociální a zdravotní pojištění za rok 2010 pro OSVČ. Proces je stejný, každý rok se jedná pouze o drobné změny. Jednou ze změn je navýšení minimální zálohy u zdravotního a sociálního pojištění.

Jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), můžete mít několik typů příjmů a je třeba to v daňovém přiznání rozlišovat. Nejčastěji se jedná o příjmy ze závislé činnosti (z pozice zaměstnance), kapitálové příjmy (úroky na podnikatelském účtu) no a hlavně příjem z podnikání. Od výše a typu příjmů se odvozuje povinnost podávat daňové přiznání. Podmínky se od loňského roku nezměnili, takže pokud si nejste jisti, jukněte (article-129;sem). Spolu s daňovým přiznáním pro rok 2011 budete odevzdávat i přílohy – jednak ty přímo na formuláři od FU, jednak originály potvrzení (potvrzení o studiu, potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2011 apod.) Nezapomeňte si udělat kopie a ty uschovat.

Interaktivní formuláře

Většina institucí nabízí na svých stránkách ke stažení interaktivní formulář, kam zadáte potřebné údaje přímo na počítači a vytisknutý dokument pak jen donesete osobně či odešlete. Samozřejmě lze také řešit daně a sociální pojištění elektronicky přes datové schránky, ale já preferuji zatím formu papírovou, neboť je to pro mne jednodušší. Navíc mi to poskytuje kopii toho, co jsem na úřad donesl. Navštívil jsem tedy stránky Ministerstva financí ČR, České správy sociálního zabezpečení a dále zdravotní pojišťovny – VZP, OZP a další – dle toho u jaké jste pojištěni. Většinou se jedná se o interaktivní formuláře ve formátu pdf, jež jsou dostupné zdarma a zadané údaje lze uložit. Letos poprvé vydala i ČSSZ oficiální interaktivní formulář v pdf, což je super. Abyste to nemuseli hledat, zde máte vše potřebné:

Daňové přiznání za rok 2011 – vyplnění

Vyplníme vše dle pokynů, jako OSVČ musíme vyplnit přílohu č.1 (podnikání a samostatná výdělečná činnost). Důležité je: ř. 101 (příjmy)
ř. 102 (výdaje), ostatní je hračka.
Následuje daňové přiznání samotné, na první stránce jsou osobní údaje a poté jedeme řádek po řádku. ř. 31: – příjem ze závislé činnosti, dle potvrzení o zdanitelných příjmech
ř. 32: – úhrn povinného pojištění, dle potvrzení o zdanitelných příjmech
ř. 37: – zisk z podnikání, dle přílohy č. 1
ř. 38: – kapitálové příjmy
ř. 69 – pro studenty
ř. 84: – sražená daň, dle potvrzení o zdanitelných příjmech
ř. 91: – výpočet daně
Uvádím zde pouze velmi zjednodušený příklad, čtěte pokyny – vyplňuje se výše odvodů na penzijní připojištění, pokud jste darovali krev, obdrželi dary, máte děti/manželku, zkrátka vše. Po vyplnění si nezapomeňte formulář uložit, abyste o zadané údaje nepřišly. Nyní stačí vše vytisknout a můžete podat své daňové přiznání na nejbližší FÚ. Nezapomeňte, že vše musíte stihnout do konce března 2011! Pokud na FÚ jdete osobně, vytiskněte si vše dvakrát a nechte si kopii potvrdit. Nedílnou součástí daňového přiznání jsou přílohy – přikládáme originály všeho! Daně máme za sebou, čeká nás ještě sociální a zdravotní úřední šiml. Na formuláře pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení však máme času více – do konce dubna 2011.

Sociální a zdravotní pojištění za rok 2011 pro OSVČ

Jak jsem uvedl na začátku, od minulého roku nastalo několik změn. Sazba zdravotního pojištění je 13,5%, sazba sociálního pojištění (včetně příspěvků na politiku nezaměstnanosti) je 29,2%, obojí se počítá z vyměřovacího základu, který je roven 50% čistého zisku (příjmy-výdaje). Jinými slovy ze zisku platíme 6,75% na zdravotní a 14,6% na sociální pojištění. Jak víte, musí OSVČ platit zálohy. Ty nám od loňska stouply, protože nám vzrostla i průměrná mzda. Pro rok 2012 máme tedy měsíčně: minimální záloha na zdravotní pojištění ve výší 1697 Kč (nárůst o 29 Kč oproti loňsku), a minimální záloha na sociální pojištění činí 1836 Kč (tedy o 27 Kč více). Existuje také minimální vyměřovací základ, který je pro rok 2011 stanoven ve výši 74.220 Kč (75.420 Kč bude v roce 2012) pro OSVČ s hlavní činností, tedy pokud je váš vyměřovací základ nižší, sociální neplatíte.

OSVČ jako vedlejší činnost

V ČR spousta lidí podniká na vedlejšák, zde jsou zálohy nižší: zdravotní za vás platí zaměstnavatel a sociální je paušálně ve výši 735 Kč. Určitě nás bude opět zajímat minimální vyměřovací základ pro OSVČ s vedlejší činností, který je pro rok 2011 29.688 Kč (30.168 Kč pro rok 2012). Abychom tedy nic neplatili, musí náš zisk být menší než 59.373 Kč.

Sociální pojištění pro OSVČ za rok 2011 – formulář

Vyplnění formulářů se nevyhneme, takže krom osobních údajů vyplňujeme: ř. 9: – SVČ jen vedlejší (či hlavní)
ř. 20: – křížek pro studenty do 26 let
ř. 21: – zisk z podnikání (příjmy-výdaje), dle přílohy č.1 daňového přiznání
ř. 22: – počet měsíců vedlejší činnosti za minulý rok
ř. 30: – příjem ze zaměstnání, dle potvrzení o příjmech ze závislé činnosti

Druhá strana: Pokud bude naše SVČ vedlejší i v dalším roce a nepřesáhli jsme letos zisk 59.373Kč, napíšeme na ř. 36 a ř. 37 nuly. Nyní už jen podepsat.
Vyplněno, podepsáno, stačí zajít na úřad (či poslat poštou). Nezapomeneme si s sebou vzít především potvrzení o studiu, či jiný doklad o vedlejší činnosti, pokud SVČ provozujeme jako vedlejší! Nyní nám zbývá pouze formulář pro zdravotní pojišťovnu. Ten je ještě snazší.

Zdravotní pojištění pro OSVČ za rok 2011 – formulář

Pro výši zdravotního pojištění neexistuje minimum, tedy jej platíme vždy, pokud máme nějaký zisk. Pokud je SVČ vaší vedlejší činností, máte povinnost platit zálohy každý měsíc! ř. 1: – příjem z podnikání
ř. 2: – náklady
ř. 3: – příjem ze závislé činnosti
ř. 4 a ř. 5: 12 (pokud jste SVČ vykonávali celý rok)
ř. 41: – zaplacené zálohy
ř. 43 nám říká, kolik musíme doplatit/máme přeplatek
typ zálohy: protože jde o vedlejší SVČ, vybereme b) (pokud jsme nezaměstnaný student).
Nyní už jen vytisknout a podepsat. Nyní ještě k placení záloh, jak je to v zákoně. Pokud jste student, pak zálohu ve vypočtené výši pak musíme každý měsíc platit pojišťovně, protože za nás pojištění z hlavní činnosti (studium) platí stát. Pokud bychom měli SVČ vedlejší a z hlavní jsme pojištění již platili (jsme zaměstnanci), pak zálohy platit nemusíme!

Poslední úprava provedena 6. 3. 2012, zhlédnuto: 1751-krát.
Celkem 1032 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:AdSense, daně, ekonomie, OSVČ, Peníze, studium
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (3):
Zack (28. 4. 2012 @ 15:11)
Diky moc za tvoje články k přiznáním, moc mi pomáhají. Ještě jednou děkuji.

Kamila (29. 6. 2012 @ 08:22)
Jo je to fajn, aspoň člověk ví co vše musí udělat.

sadlos (10. 1. 2013 @ 14:29)
Díky moc za pěkný přehled... letos bych uvítal opět něco aktuálního