Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Daňové přiznání 2009 snadno a rychle, krok za krokem

Na konci března většina lidí urychleně hledá informace o tom, jak podat daňové přiznání, co vše je potřeba a poté stojí dlouhé fronty na finančním úřadě. Podání daňového přiznání je díky připraveným formulářům, které usnadní práci rychlé a jednoduché. První díl krátkého seriálu pro OSVČ.

Daňové přiznání za rok 2009 krok za krokem (OSVČ)

Daňové přiznáníZdroj:
Jako OSVČ jsem nucen podat daňové přiznání za rok 2009 a každoročně to raději dělám v předstihu. Vyhnout bych se mohl pouze v případě, že bych si živností za celý rok vydělal méně jak 15 000Kč (POZOR! pokud máte zisk, tak se zdravotnímu pojištění nevyhnete!). Jsem student a tak je pro mne moje podnikání vedlejší činností, nikoli hlavní výdělečnou činností. Pojďme tedy krok za krokem zvládnout úředního šimla, který si i letos oproti loňsku připravil několik změn. Začínáme s daňovým přiznáním, proto je dobré vědět, že došlo k změně paušálních odpočtů a to směrem nahoru, tedy příznivě pro nás. Na volnou živost se tak vztahuje 60%, místo loňských 50% , další změny nás čekají např. u sociálního pojištění. Daňové přiznání za rok 2009 můžeme podat i elektronicky přes portál ministerstva, potřebujeme k tomu však elektronický podpis a osobně zatím dávám přednost papírové verzi, kterou ovšem vyplňuji elektronicky.

Krok1: Spočítáme příjmy a výdaje

Musíme zjistit zisk a k tomu potřebujeme příjmy. Sepíšeme je a zisk zjistíme buď odečtením paušálních výdajů nebo z naší daňové evidence, kterou vedeme. Paušální výdaje jsou 30% z pronájmu, 80% pro osoby podnikající v zemědělské, lesnické či vodohospodářské výrobě a 60% pro ostatní živnosti. Pokud máme příjmy ze závislé činnosti a byla nám sražena zálohová daň, musíme si od zaměstnavatele nechat vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech.

Krok2: Stáhneme si formuláře

Budeme potřebovat pro celou úředničinu několik formulářů. Vše zde uvedené a volně ke stažení jsou interaktivní a kromě přehledů pro pojišťovnu je lze uložit včetně zadaných údajů. Doporučuji stáhnout vše, ať se k tomu nemusíme vracet. Stahovat vše najednou (doporučeno) či můžete po jednotlivých souborech (nejsou zde všechny, pouze ty nejběžnější např. pro studenty)

Krok 3: Vyplnění daňového přiznání

Formuláře máme, nyní do nich musíme nacvakat údaje. Začal bych Přílohou č.1, do které vypíšete příjmy a výdaje z podnikání, získáte tak zisk, tedy základní informaci pro daňový základ. Poté vyplňte první stranu daňového přiznání, která obsahuje vaše osobní údaje. Na druhé stránce vyplníme informace o příjmech od zaměstnavatelů a údaje z přílohy č.1. Třetí stránka obsahuje odpočty. Zde uvedete počet měsíců a částka se automaticky dopočítá. Více informací na portálu daňové správy. Na poslední stránce nezapomeňte uvést počet příloh, které budete přikládat a pokud máte daňový přeplatek, vyplňte formulář pro jeho vrácení.

Krok 4: Vytisknout a zkontrolovat

Když máte nyní daňové přiznání za rok 2009 vyplněné, vytiskněte jej a zkontrolujte zadané údaje. Pokud máte vše správně, formulář si na počítači uložte. Než půjdete na „finančák“, myslete na to, že do 8 dnů od podání daňového přiznání, musíme doplatit zdravotní pojištění a do konce dubna podat přehled o příjmech pro zdravotní a sociální pojištění.

Doporučuji si tedy vše připravit najednou a poté všechny úřady vzít jedním vrzem. Jak na podání přehledu o příjmech pro sociální a zdravotní pojištění, o tom následující článek: Sociální a zdravotní pojištění za rok 2009 pro OSVČ. Pro kontrolu vašeho daňového přiznání můžete využít např. interaktivní kalkulačku na ihned.cz

Čestné prohlášení pro příjmy do 15 tis Kč

Pokud jste si vydělali méně jak 15 tisíc Kč a rozhodli jste se nepodat daňové přiznání, musíte na finanční úřad podat čestné prohlášení, kde tuto skutečnost uvedete – buď, že jste nedosáhli žádných příjmů, nebo že vaše příjmy nepřesáhli 15 tis Kč. Oficiální znění neexistuje, stačí klasický papír, kde uvedete adresu FÚ, poté že se jedná o čestné prohlášení, text a nakonec svoje údaje a podpis. Text by mohl vypadat asi takto: „V roce 2009 jsem neměl žádné příjmy podléhající dani z příjmů, a proto jsem se rozhodl za rok 2009 nevypracovávat daňové přiznání daně z příjmů fyzických osob (§38g, odst. 1 a 2 zák. o daních z příjmů). Dávám Vám tuto tímto skutečnost na vědomí a čestně prohlašuji, že mnou uvedená skutečnost jest pravdivá. Děkuji. S pozdravem Josef Novák“

Čestné prohlášení ovšem nic nemění na tom, že budete muset vyplnit formuláře na ČSSZ a vaší zdravotní pojišťovně. V případě dosažení zisku zdravotní pojištění musíte platit. Jak na to, více v článku Sociální a zdravotní pojištění za rok 2009 pro OSVČ.

Poslední úprava provedena 8. 3. 2010, zhlédnuto: 3751-krát.
Celkem 731 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Peníze, Tipy a triky
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):