Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.
Konečně uvidíme něco jiného než letiště a okolí - začínáme hlavním městem Malysie. Jede se to Kuala Lumpur.
Do Bangkoku jsme přiletěli v minulém díle dne 28. 9. ve 4 hodiny ráno a v 6:45 jsme sedali na let do Kuala Lumpur od nízkonákladové společnosti AirAsia. Tento let nás stál asi 2,5 tis. korun, takže moc "low-cost" nebyl, ale tak co. Z letu který trval asi 2 hodiny si moc nepamatuji, skoro celý jsem prospal. Kuala Lumpur je hlavním městem Malaysie a leží na Malayském poloostrově. Přestože to je od Bangkoku téměř na jih, přidáváme si na hodinky další hodinu díky časové zóně (GMT 7), letní čas tu nemají. Více na jih se už během cestu nedostaneme. Jsme dva a půl stupně nad rovníkem, takže den a noc je téměř stejně dlouhá, je tu templo a vlkhko. Tedy teplo jen venku. Jakmile vkročíte do obchodu, haly či autobusu, mrznete. Klimatizace z 28°C dělá 18°C. Hrůza.
Na letišti čekáme dlouhou dobu na kontrolu pasů, rovněž si také vyfotí otisky prstů. Buď to z čipu na pasu neumí přečíst nebo to kontrolujou. Imigrační formulář se tu nevyplňuje. Do pasu se dostává papírek jehož druhou polovinu si při opuštění země zase vemou. Vybíráme z bankomatu peníze – postupně tu papírky nahrazují plastovými bankovkami. Vyzvedáváme si bagáž, kterou za 28 ringošů za kus (1MYR = 6CZK) necháváme v úschovně, protože do města se chystáme na lehko. Odlítáme za necelých 24 hodin, tak co Autobus do centra stojí 8 ringošů, ale my to měli na letence, tak jen naskakujeme a trávíme asi hodinu jízdou po dálnici. Holt, letiště tu není za rohem. Venku trochu prší, ale tak alespoň se ochladí. Mrzneme v autobusu, mikiny zůstaly na letišti.
[pokračování ..., celkem 822 slov.]Cesta po JV Asii - den 0 - z Kyjeva do Bangkoku.
Začali jsme úvodem cesty a skončili v hostelu v Kyjevě, ze kterého jsme byli odvezeni na letiště v půl dvanácté na stejný terminál jako jsme přiletěli předchozí den. Na odletové tabuli jsme nemohli najít náš let a tak po důkladnějším prozkoumání naší rezervace jsme zjistili, že letíme z jiného terminálu. Cesta na další terminál vedla mezi auty po úzkém chodníku, ale naštěstí to bylo blízko. Máme stále více jak dvě a půl hodiny času a tak opět kempíme u zásuvky. Po chvilce mi však dochází, že zásuvka jaksi nefunguje, neboť notebook jede na baterky. Dořeším něco na netu a jdu se projít po terminálu. Ten je naprosto přecpaný lidma, málo místa k sezení i pohybu. Prostor je to dosti uzavřený s nízkým stropem. Na ceduli se objevuje otevření odbavení našeho letu do Bangkoku a tak se zvedáme z podlahy jdeme.
Fronta se nezdá být až tak dlouhá, ale než se dostaneme na řadu tak to trvá. Dostáváme sedadla vedle sebe v zadní části letadla. Následuje klasický rentgen a kontrola pasu. U bran je velká a prostorná hala, nicméně lidí jako much a tak jsou nejen obsazeny všechny dostupné zásuvky, ale je i celkem problém najít místo k sezení. To se nám nakonec daří a čekáme. Při nástupu do letadla není kam spěchat, sedadla jsou jistá. K letadlu, které je na snad nejzapadlejším konci letiště, nás veze autobus. Odlet byl plánován na 14.00, ale až ve 14.30 se letadlo začíná hýbat a ke vzletu se rozjíží až dalších 20 minut poté. Ještěže máme v Bangkoku dost času na přestup.
[pokračování ..., celkem 671 slov.]Dlouho plánovaná a očekávaná dovolená mimo území Evropy je tady. Sedáme do auta a odjíždíme do Vídně, kde naše cesta začíná.
Na cestu se vydávám já a moji spolužáci z gymnázia – Dominik a Honza. Dominik má za sebou již 2 cesty do Asie a Honza jednu a já jsem nováček. Taková zajímavá kombinace. Cílem naší 4 týdenní cesty je ostrov Borneo a následně Filipíny. Plánování naší cesty začalo již začátkem roku, neboť bylo nutné si včas zarezerovat levné letenky do Bangkoku a zpět. Bangkok tak bude naší branou do asijského světa.
Letenky do Asie a zpět jsme sice měli koupeny měsíce předem, ale finální plánování začalo až v létě. Během posledních 2 týdnů jsme tak strávili hodiny na internetu při tvoření programu a rezervaci letenek a ubytování. Snažíme se minimalizovat náklady a maximalizovat užitek Ne vše je před odjezdem pevně stanoveno, nicméně časově jsme vázáni nakoupenými letenkami. Celkem na naší okružní cestě nasedneme do letadla třináckrát. Někdy na pár tisíc kilometrů, někdy jen na pár desítek.
Letenky jsme si nakoupili z Vídně z důvodu skvělé nabídky. Naštěstí leží hlavní město Rakouska jen 300km od Náchoda, a tak se na letiště dopravujeme autem. Vyrážíme v 9 hodin z Náchoda, stavujeme se na malý nákup a kolem 13. hodiny zastavujeme v Brně na oběd. Krom svačiny, kterou máme s sebou to bude na delší dobu poslední jídlo z české kuchyně. Jak kluci komentují, od teď to bude spousta rýže .
Nemáme dálniční známku, a tak v Rakousku jedeme po naprosto prázdné silnici, které vede hned vedle dálnice. Občas ji podjede, občas nadjede, taková sranda. HVorší je ovšem Vídeň. Nespočet semaforů, stavíme a čekáme téměř každém. Auto to nevydrží a protože nefunguje větrák, tak vaříme. Chvilku chladíme motor a následně pokračujeme v cestě. Na letiště dorážíme asi o půl šesté. Není tu nikde kde si sednout, tak zakempujem na zemi poblíž zásuvky. Internet je tu omezen na 500MB a 24 hodin, ale při rychlosti připojení, kterou tu mají se to snad ani nedá překročit.
[pokračování ..., celkem 927 slov.]Březen je tu a s ním i daňové přiznání. OSVČ však musí kromě daňového přiznání podat také přehled o příjmech pro správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Připravené interaktivní formuláře administrativní proces usnadňují a urychlí. Letos vše v jednom kompatním článku.
Jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), můžete mít několik typů příjmů a je třeba to v daňovém přiznání rozlišovat. Nejčastěji se jedná o příjmy ze závislé činnosti (z pozice zaměstnance), kapitálové příjmy (úroky na podnikatelském účtu) no a hlavně příjem z podnikání. Od výše a typu příjmů se odvozuje povinnost podávat daňové přiznání. Podmínky se od loňského roku nezměnili, takže pokud si nejste jisti, jukněte (article-129;sem). Spolu s daňovým přiznáním pro rok 2011 budete odevzdávat i přílohy – jednak ty přímo na formuláři od FU, jednak originály potvrzení (potvrzení o studiu, potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2011 apod.) Nezapomeňte si udělat kopie a ty uschovat.
[pokračování ..., celkem 1032 slov.]Vždy jsem fungoval na otevřeném řešení PHP, MySQL a Apache. Časy se mění a já se potřebuji co nejrychleji seznámit s techologiemi od Microsoftu. Hostingů poskytujících prostor zdarma je spousta, ale najít nějaký s ASP je problém.
Potřebuji si rychle vyzkoušet a osvojit základy programování webových stránek pomocí ASP, abych se mohl vrhnout to jednoho projektu. Uvidíme, jak rychle mi půjde se v tom zorientovat. Na svém počítači mám vše postavené pro PHP a MySQL, takže se budu muset poohlédnout i po nějakém editoru a hlavně jak se vlastně přistupuje k MS SQL databázi. Rozhodl jsem se začít tím, že najdu nějaký webhosting a zkusím si napsat nějaký ten skriptík a otestovat. Ostatně, je to jen programovací jazyk, takže pak už to půjde stylem hledání příkazů
Po zadání klíčových slov jako ASP free hosting, jsem mezi prvními odkazy nalezl i českou stránku asp2.cz, zaregistroval jsem se, ale při pokusu o registraci subdomény, aby bylo kde ASP testovat, jsem obdržel jen chybovou hlášku. Mezi dalšími jsem vyzkoušel Somee.com, kde registrace proběhla rychle, bez problému a ihned jsem viděl i docela rozsáhlou administraci. To vypadalo dobře, takže teď se trochu zorientovat v tom, jak se dostanu na FTP a jak napsat svůj první skript typu "Hello world".
[pokračování ..., celkem 516 slov.]