Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Vítejte na mém weblogu.

Festival fotografie přírody 2010

Festival fotografie přírody na Novoměstské radnici v Praze. Výstava je přehlídkou těch nejlepších fotografií nejprestižnější světové soutěže Wildlife photographer of the year. Ideální nápad na strávení odpoledne či části víkendu.

Festival fotografie přírody

Výstava fotografií na pražské Novoměstské radnici. Dlouho jsem na výstavě nebyl, tato mne zaujala a tak jsem se vydal prozkoumat, co přinese – přeci jen, jde o světovou tvrobu fotografů, kteří fotí pro odborné plátky a příroda je jejich denní chleba. Tedy přesněji řečeno se asi deset tisíc fotografů přihlásí do celosvětové soutěže Wildlife photographer of the year a stovka nejlepších fotografií z této prestižní soutěže je právě k vidění na radnici. Majitelem jsou Natural History Museum, London a BBC Wildlife Magazine. Krom toho jsou zda také velkoformátové fotografie od společnosti National Geographic. Na začátku je také série fotografií ze zoologických zahrad od Pavla Radosty. Inu království pro milovníky přírody a fotografie.

Pavel Radosta – pohled za mříže zoologických zahrad
Pavel Radosta – pohled za mříže zoologických zahrad, Zdroj:

Krásy přírody v tom správném světle

Měl jsem s sebou tentokrát i milý doprovod – tak jsem mohl s kamarádkou o fotografiích či jejich popiscích diskutovat. Je víkend a tak návštěvnost byla celkem vysoká. Naštěstí prostory byly dostatečně veliké aby k velkým tlačenicím nedocházelo. Návštěvníci byli celkem ohleduplní a tak nebyl problém se několik minut u fotky zdržet a kochat se tou krásou na ni vyobrazenou. Zaujali mne také zmíněné popisky. Byly psány jak česky, tak anglicky a bohužel na nich bylo dost chyb a nepřesností. Nešlo ani o volný překlad. Malá vada na jinak krásné a působivé výstavě fotografií. [pokračování ..., celkem 304 slov.]

Komunální volby 2010 – bude výměna politiků?

Další volby v roce 2010 - tentokráte komunální do zastupitelstev měst, obcí a krajů. Jak jsme si zvolili politiky, kteří přímo ovlivňují dění v obci našeho trvalého bydliště? Dle mého názoru dosti podivně.

Komunální nebo parlamentní volby

Volební výsledky 2010 – ihned.czZdroj:
Zní to až neskutečně, ale připomíná mi to volby do zastupitelstev krajů před dvěma lety. Vláda Mirka Topolánka nezvládla vysvětlovat reformní kroky voličům, především regulační poplatky ve zdravotnictví. Paroubek voliče vyzval, aby „hlasovali“ proti vládě no výsledek podle toho vypadal. Místo, aby peníze šly na opravy a investice, šly na proplácení regulačních poplatků. Hlavně, že si lidé myslí, že je něco „zadarmo“.

Poté, co se Paroubkovi trochu vymstilo sesazení vlády v roce 2009, těšil se na premiérské křeslo v parlamentních volbách na jaře letošního roku. Nyní je však ve vládě pravice a levice opět vyzvala k hlasování proři vládě. Jak nechutné. U nás se nad politika nedělí na lokální a celostátní. Na lokální úrovni se mají politici starat místní problémy, na celostátn úrovni mají vytvářet kvalitní stukturu státu a případně řešit problémy celostátní a mezinárodního charakteru. Něco takového, jako hlasování proti vládě? Volím přeci obecní zastupitelstvo, které se často skládá z politickýchs seskupení, které v parlamentu ani nemá zastoupení.

[pokračování ..., celkem 427 slov.]

Druhý rok na VŠ – čtvrtý semestr na IES FSV UK

Druhý rok na vysoké škole je za mnou. Pokračuji v sérii článků o jednotlivých semestrech, tentokrát se jedná o letní 2009/2010. Semestr byl hodně nedupaný a také trochu zlomový. Opět se pokusím nejen vystihout popis jednotlivých předmětů, ale také náladu a celkově můj pocit ze čtvrtého semestru bakalářského programu na IES.

Čtvrtý semestr na IES

StudentkaZdroj:
Bakalářské studium trvá obvykle 3 roky, tedy 6 semestrů. Zakončil jsem čtvrtý semestr, měl bych tak být za polovinou své cesty k bakalářskému titulu. Nejsem si jist, jestli tomu tak skutečně je. Rozhodl jsem se psát po každém semestu krátké hodnocení, ve kterém se snažím ohlédnout se zpět. Abych vhodně navázal, otevřel jsem si předchozí článek o třetím semestru na IES. Třetí semestr jsem vůči druhému hodnotil jako náročnější. Nevím přesně, jak zařadit tento semestr, co se obtížnosti týče. Rozhodně zde nebyla nijak velká šance jak snadno nasbírat kredity, navíc mne čekalo hodně zkoušek z povinných předmětů. Myslím si však, že se zdravým přístupem ke studiu zde byly 2 těžké a jeden obížný předmět, ostatní bylo zvladatelné celkem bez větších problémů.

Ještě než přeskočím k výpisu a popisu jednotlivých předmětů, krátce bych se ještě zmínil o tom nejdůležitějším – motivaci ke studiu. Je pravda, že najít motivaci se naučit některé předměty je složité a ani po splnění zkoušky nemám pocit velkého přínosu. Každý semestr mám naštěstí nějaký předmět – kupodivu se jedná o volitelný, který mne baví. Trochu komické je to, že motivaci spíše nacházím v pocitu ze splněné zkoušky, než v předmětu jako takovém.

Dále bych rád uvedl, že v tomto semestru začalo moje funkční období ve studentské komoře Akademického senátu na FSV. Na pořadu dne bylo např. schvalování vědecké rady, či diskuze o novém webu, rozsahu závěrečných prací, ale také indexy – elektronická verze je v dlouhodobém záměru fakulty. Je docela zajímavé mít představu o tom, co se na fakultě děje, co se řízení celého chodu týče.

[pokračování ..., celkem 1205 slov.]

Oprava HDD Seagate Barracuda 7200.11

Jak na Seagate Barracuda 7200.11 s BSY error? Spousta materiálů je dostupná v angličtině, žádný však pro opravdu v češtině. Chcete také zachránit svá data, poté co se disk v počítači neobjevil? Stačí trochu zručnosti a odvahy a tento článek. Popis mého postupu při opravě disku, zkušenosti.

Záchrana nečitelného disku

HDDZdroj:
Disky Seagate Barracuda 7200.11 mají závažnou chybu firmwaru. Více v článku Seagate Barracuda 7200.11 – problém s firmware. V článku uvádím několik odkazů, které se mohou hodit při obnově. Jsou v angličtině a tak ne každý si je jist, co se v nich píše. Nechci a ani nehodlám tvořit přesný český překlad, neboť to nemá smysl. Do obnovy by se měli pouštět jen ti, kdo mají s počítači určité zkušenosti, jsou si vědomi rizika trvalé nečitelnosti disku a dokáží si předem vše připravit. Moje zkušenost je stejná, postupoval jsem podle návodu a vše se podařilo. Nebudu zde popisovat výrobu převodníku, kdo hledá, najde, ostatní si koupí. Článek je o tom, jak oživit a opravit disk Seagate Barracuda 7200.11 s BSY error. Nejedná se o obnovu dat, žádná data ztracena nejsou! Po oživení máte celý obsah disku zpět.

Příprava na obnovu dat

Dobrá příprava je základem úspěchu. Ještě jednou raději zopakuji, že článek hovoří o BSY error, tedy disk stále pracuje, ale BIOS ani následně systém jej nemůže rozpoznat. Principem je připojení k disku a popovídání si s jeho firmwarem a odblokování, aby jej počítač našel a následně aktualizace firmwaru s opravenou chybou.

Budeme tedy potřebovat: vadný HDD, šroubovák Torx T6, převodník RS232-TTL, nejlépe počítač s COM portem a Windows XP, kousek pružného nevodivého materiálu – např. silnější igelit či křídový papír, zdroj s napájením pro disk a návod jak na to Smajlík :) Doporučuji stránky fórum msfn.org a seagatefix.

[pokračování ..., celkem 902 slov.]

Dluhy sem, dluhy tam aneb Česko není Řecko

Stále se píše o dluzích a někdy mne to zvedne ze židle. Tedy tolik se vytočit nějakými žblepty nenechám, ale oči v sloup obrátím. Protože mám snahu uvádět věci na pravou mítu, budu tady trochu „in“, přispěji svou trochou do hromady textů o zadlužování, fiskální politice a hře s čísly.

Jak se v novinách píše o dluzích

Řecké dluhyZdroj:
Včera jsem otevřel na cestě z práce E15 (PDF verze). Většinou čtu krátké texty v části názory, či sloupek „Dobrý den...“ v části údálosti. V dnešním pondělním vydání byla autorkou sloupku „Česko není ŘeckoTereza Zavadilová. Jsem si dobře vědom toho, že sloupky jsou psány s rezervou a určitou mírou kritiky, nicméně paní Zavadilová píše, podobně jako spousta ostatních, téměř naprosté bludy.

Dobrá, je pravda, že Česko není Řecko, ale to ví každý prvňák. Je pravdou, že tak prohnilé státní finance taky nemáme, ale to nic neříká o tom, že by měla být pravdivá slova: „Státní finance prostě v žádné dramatické situaci nejsou“, či že: „celkový dluh ale skutečně dramaticky nezvedá“ (citováno vč. překlepu). Dramatiky je tu více než dost, můžeme se hádat, co vlastně slovo dramatické pro paní Zavadilovou znamená. Aktuální výše státního dluhu je k dipozici na veřejný dluh.cz. Jak moc dramatické či nedramatické zadlužování je, ukážu v další části článku při hře s čísly.

Další neustále omílanou frází, je ukazování na větší hříšníky s tím, že ostatní jsou na tom hůže než my – paní Zavadilová ukazuje na Polsko. Jejím argumentem pro naše dobré státní finance je velikost dluhu vůči HDP a to, kolik % HDP je schodek státního rozpočtu. Neustále říkám, že gramotnost se skládá ze tří schopností – čtení, psaní a počítání. Tomto se učí již od středověku. Od doby, kdy ministryně školství Buzková zrušila povinnou maturitu z matematiky s tím, že ona ji taky neumí, má maturitu stále více lidí, kteří neumí pracovat s čísly. Nemám na mysli pokročilou matematiku, ale látku základní školy! (procenta a trojčlenka) Výsledkem je pak nepochopení souvislostí a prezentovaných čísel. Neznalost tak vede ke špatnému pochopení a tím pádem i ke špatné interpretaci a používání takto získaných informací.

[pokračování ..., celkem 1085 slov.]