Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Oprava HDD Seagate Barracuda 7200.11

Jak na Seagate Barracuda 7200.11 s BSY error? Spousta materiálů je dostupná v angličtině, žádný však pro opravdu v češtině. Chcete také zachránit svá data, poté co se disk v počítači neobjevil? Stačí trochu zručnosti a odvahy a tento článek. Popis mého postupu při opravě disku, zkušenosti.

Záchrana nečitelného disku

HDDZdroj:
Disky Seagate Barracuda 7200.11 mají závažnou chybu firmwaru. Více v článku Seagate Barracuda 7200.11 – problém s firmware. V článku uvádím několik odkazů, které se mohou hodit při obnově. Jsou v angličtině a tak ne každý si je jist, co se v nich píše. Nechci a ani nehodlám tvořit přesný český překlad, neboť to nemá smysl. Do obnovy by se měli pouštět jen ti, kdo mají s počítači určité zkušenosti, jsou si vědomi rizika trvalé nečitelnosti disku a dokáží si předem vše připravit. Moje zkušenost je stejná, postupoval jsem podle návodu a vše se podařilo. Nebudu zde popisovat výrobu převodníku, kdo hledá, najde, ostatní si koupí. Článek je o tom, jak oživit a opravit disk Seagate Barracuda 7200.11 s BSY error. Nejedná se o obnovu dat, žádná data ztracena nejsou! Po oživení máte celý obsah disku zpět.

Příprava na obnovu dat

Dobrá příprava je základem úspěchu. Ještě jednou raději zopakuji, že článek hovoří o BSY error, tedy disk stále pracuje, ale BIOS ani následně systém jej nemůže rozpoznat. Principem je připojení k disku a popovídání si s jeho firmwarem a odblokování, aby jej počítač našel a následně aktualizace firmwaru s opravenou chybou.

Budeme tedy potřebovat: vadný HDD, šroubovák Torx T6, převodník RS232-TTL, nejlépe počítač s COM portem a Windows XP, kousek pružného nevodivého materiálu – např. silnější igelit či křídový papír, zdroj s napájením pro disk a návod jak na to Smajlík :) Doporučuji stránky fórum msfn.org a seagatefix.

Převodník RS232-TTL a konfigurace terminálu

Než začnete cokoli dělat s diskem, ověříme funkčnost převodníku. Pustíme terminál (putty, hyperterminal) a nakonfigurujeme spojení s následujícími vlastnostmi:

Bit per second38400
Data bits8
ParityNone
Stop bits1
Flow controlNone
Terminál – nastavení
Terminál – nastavení, Zdroj: moje

Převodník připojte k počítači, zapněte jeho napájení a pro jeho správné funkčnosti terminálu spojte jeho TX a RX výstupní konektory (které budeme připojovat k disku). Zkuste v terminálu něco napsat. Pokud vidíte to, co píšete, je vše v pořádku. Pokud ne, nepokračujte a zjistěte, kde je chyba.

Příprava a připojení disku

Nyní musíme připravit disk. Pro první část obnovy musíme odpojit PCB od čtecí hlavy. Jednoduše pomocí T6 šroubováku odděláte PCB, vložíte na kontakty hlavy nevodivý materiál a desku přiděláte, aby kontakty na motůrek byly v pohodě. Kartičku pásek musí být možno následně odstranit při zachování kontaktů na hlavě motoru! Je dobré si to nejprve vyzkoušet, jak moc musíte šroubky povolit a PCB trochu nadzvednout. Opatrně.

Disk s PCB
Disk s PCB, Zdroj: moje
Oddělaná PCB
Oddělaná PCB, Zdroj: moje
TX a RX piny na disku
TX a RX piny na disku, Zdroj:

Disk s kartičkouZdroj:
Máme připravený disk s kartičkou a šroubky ne úplně dotažené. Můžeme tedy disk připojit ke zdroji a k převodníku. Co je TX na disku, musí být RX na převodníku a obráceně. Pokud to otočíte, nebude terminál fungovat. Máte-li to dobře spojení zjistíte ještě před zadáním prvního příkazu při pokusu o spojení s diskem prostřednictvím terminálu. Je dobré kontakty dobře zkontrolovat, na tomto místě končí všechny zkoušky a jakýkoli špatný krok může vést k nenávratnému zničení disku! Buďte trpělivý a raději několik sekund počkejte před dalším příkazem, než něco uspěchat! Rozhodně nikdy nepište nic dřív, než se objeví další řádek a zásadně disk neodpojujte, dokud nebudete u konce obnovy.

Oprava disku, obnova dat

Všechny příkazy v terminálu jsou citlivé na velikost písmen!. Máme-li všechno připojeno, stiskneme v terminálu crtl z. Měl by se objevit příkazový řádek v následujícím tvaru. F3 T> Pokud se nic neobjevilo, máte nejspíře prohozené TR a RX kontakty. Příkazy potvrzujte enterem a po jejich vykonání čekejte.

Přístup na Level 2 F3 T>/2 (enter) Vypnutí motoru F3 2>Z (enter)

Spin Down Complete
Elapsed Time 0.148 msecs (číslo není důležité)
F3 2>
Počkejte. Nyní musíte oddělat kartičku z disku a dotáhnout šroubky. Následuje start motůrku: F3 2>U (enter)
Spin Up Complete
Elapsed Time 7.093 secs (číslo není důležité)
F3 2>
Jdeme na Level 1: F3 2>/1 (enter) Následuje vyčištění S.M.A.R.T. sektoru: F3 1>N1 (enter) Oprava G-list: F3 1>/T (enter)
F3 T>i4,1,22 (enter)

Nyní vypněte napájení disku, počkejte asi 10 sekund a znovu napájení zapněte. Počkejte a poté opět vytvořte připojení stiskem crtl z. Po objevení příkazové řádky následuje obnova:

F3 T>m0,2,2,,,,,22 (enter) ČEKEJTE! Příkaz může trvat i minutu. Následuje odpověď ve tvaru: Max Wr Retries = 00, Max Rd Retries = 00, Max ECC T-Level = 14, Max Certify Rewrite Retries = 00C8

User Partition Format 10% complete, Zone 00, Pass 00, LBA 00004339, ErrCode 00000080, Elapsed Time 0 mins 05 secs

User Partition Format Successful – Elapsed Time 0 mins 05 secs

Pokud jste takovou odpověď od disku nedostali, něco je špatně a pokud jej teď vypnete, tak jste v pytli. Pokud ano, máte vyhráno. Disk by měl fungovat. Vše odpojte, vypněte, dejte disk do počítače a pokračujte s aktualizací firmwaru. Celé by to v terminálu tedy mohlo vypadat následovně:

Příkazy v terminálu
Příkazy v terminálu, Zdroj: já
Příkazy v terminálu – historie
Příkazy v terminálu – historie, Zdroj: moje

Aktualizace firmware

Pro nejjednodušší postup doporučuji nabootovat do systému, ze stránek Seagate si stáhnout aktuální automatický instalátor. Ten pustíte, počítač se restartuje a firmware automaticky aktualizuje. Pro náročnější je možnost stažení obrazu disku, vypálení, nabootování z CD a postupovat dle pokynů programu. V žádném případě nevypínejte během aktualizace firmware počítač! Pozor také na výpadky proudu!

Když si nejste jistí

Stejně jako na začátku článku upozorňuji, že je dobré si vše předem naplánovat. Nicméně ještě více doporučuji těm, kdo si nejsou jistí, aby se obrátili na někoho, kdo již ví, o co jde a jak na to. Další možností je nakontaktování Seagate, zaslání disku do Holandska, kde vám tuto proceduru aplikují zdarma. Poštové ovšem něco stojí. Své služby mohu nabídnout i já, není problém mi disk zaslat poštou.

Aktualizace: Po roce od psaní článku jsem se dostal k jeho dopsání poté, co jsem dalšímu uživateli disk oživil.

Poslední úprava provedena 28. 8. 2010, zhlédnuto: 6671-krát.
Celkem 902 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Peníze, počítač, Recenze, Tipy a triky
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (60):
Pavel (5. 11. 2010 @ 16:05)
Tak jsem vše nakoupil ... připajel a ted zkoušim přes ten terminal něco napsat a nezobrazuje se mi to :-( vše dobře připajeno ... spojeno a nic:-( nevíš, kde by mohla byt chyba?

Petr (20. 11. 2010 @ 15:21)
Příčin může být více posílal jsem e-mail.

lol (11. 12. 2010 @ 22:37)
Nechci ti to hanit,ale tenhle návod pomůže tak 1 člověku ze sta...

Admin (12. 12. 2010 @ 14:27)
To lol: Můžeš být konkrétnější? Jako že ze sto lidí, kteří problém mají, se obnova podaří jen jednomu?

Martin (18. 4. 2011 @ 15:51)
Děkuji za názorný návod. Opravu jsem provedl dle pokynů a vše proběhlo tak, jak zde bylo psáno.

Daniel (8. 5. 2011 @ 17:17)
Ahoj. Měl jsem externí disk Seagate FreeAgent Desk 640gb,což je v podstatě tenhle disk vložený v obalu. Jednou mi při přenášení disk spadl, ale potom, jak jsem jej připojil byl ještě v pořádku. Další den ráno ale disk neragoval. Jenom tak tiše pípal, což dělá doteď. Je nějaká možnost, že bych svá data získal zpět ? Díky moc.

Petr (5. 8. 2011 @ 16:23)
Zdravíčko, právě tenhle hdd se mi už válí cca 2 roky pravděpodobně s tím samým problémem v šupleti u stolu a právě kvůli krizi místa na současném hdd sem se o tenle problém začal zajímat, a na czc sem našel Váš příspěvěk že nabízíte pomoc, je možný se s vámi ještě domluvit ? dík ta odp. pozn. jsem taky Náchoďák.. viz. czc

zdenekpce (22. 9. 2011 @ 06:04)
Dalsi uspesna oprava vcetne zachrany dat. Pokud si netroufnete sami, klidne se ozvete zdenda.tvrd centrum cz jsem z pardubicka

Buchar (22. 9. 2011 @ 17:43)
Jo, otázka kde jste vzali pře­vod­ník RS232-TTL? Kde se dá koupit? Pře­vod­ník RS232-TTL je několikrát dražší než nový stejný model HDD u kterého by pak stačilo jen sundat stejný PCBčko a dát ho na starý disk se svýma datama a pak následný upgrade firmware.

Admin (23. 9. 2011 @ 09:48)
Převodník jsem si postavil z integráče MAX232. Je možnost je koupit. Jiná PSB ze stejného disku je k ničemu, takové řešení mnozí zkoušeli, disk stejně nereaguje. A cena za převodník a opravu je mnohdy nižší, než ztráta cenných dat.

Buchar (2. 10. 2011 @ 21:35)
jo, dík o informaci o nějakým švábu. Víte furt existují pár neumětelů co se nevyznají elektro technice (kde co koupit, jak to složit, aby nevyhodil elektřinu v celém městě aj.) Já do nich zatím patřím.

Grugh (11. 10. 2011 @ 17:44)
Mam pravdepodobne stejny problem. Chtel bych se zeptat, jestli nekdo v Praze nebo pobliz nema uz hotovy prevodnik a vyzkouseny postup a nebyl by ochotny zkusit opravit i moji mrtvou barakudu (RIP 9.10.2011)? Dik predem

Buchar (14. 10. 2011 @ 07:10)
je to v Praze tak si k němu skákni

Buchar (14. 10. 2011 @ 07:13)
Obchod (závod) se jmenuje Papouch a je na internetu http://www.papouch.com/cz/shop/product/vestavny-prevodnik-rs232-ttl/

Buchar (15. 10. 2011 @ 14:28)
koukal jsem na ten anglickej návod a je o něco jiný. Tam zapojují právě ten převodník, který jsem uvedl jako odkaz a ten potřebuje ještě napájení ze sata 3,3V aby vůbec fungoval (já to dělal bez napájení - nedostal jsem se nikam) možná jsem udělal chybu v tom, že v článku je napsáno odpojit motůrek od napájení, což je úplně jinde než je ukázáno na posledním obrázku této stránky, já ho dal o něco výš na ten druhý kontakt (to je špatně!!) Kontakt co se musí odpojit je ukázán na 3.obrázku od spoda a je takový hnědý a má uprostřed šroubení -->ten se musí zakrýt. Těm co se to povedlo podle původního návodu, tak asi měli trošku jiný převodník.

Buchar (22. 10. 2011 @ 17:41)
Tak se mi to nepovedlo. ;-(

xyxa (2. 12. 2011 @ 18:26)
Zdravím vše jsem provedl podle návodu vše proběhlo úspěšně až na to že disk asi po 4 hodinách začal vykazovat nestabilitu (teplota 35 celsia)potom přemapované sektory atd tak jsem ve správci disků odebral logickou jednotku(D: chtěl jsem i odstranit C: ale to už se mi nepodařilo od té doby se mi jen ukáže v biosu někdy v systému a píše že je nečitelný pro úplnost když jsem odebíral D: a chtěl odebrat C: tak nebyl sytémový a při demontáži DPS na disku si nejsem vědom že bych něco pokazil nebo něco podobného dokonce jsem se i uzemnil a nesahal na kontakty máte nějaké nápady co stím???

peter (13. 12. 2011 @ 08:44)
Ahojte, mne vsetko fungovalo bez problemov do vcera. Kamos mi doniesol disk, napojil som ho ako tie predosle, ale pri poslednom ukone "Ny­ní vy­pně­te na­pá­je­ní dis­ku, po­čkej­te asi 10 sekund a zno­vu na­pá­je­ní za­pně­te. Po­čkej­te a po­té opět vy­tvoř­te při­po­je­ní stis­kem cr­tl z. Po ob­je­ve­ní pří­ka­zo­vé řád­ky ná­sle­du­je ob­no­va" mi skratka terminal vytuhol a skoncil som. Disk sa teraz sprava tak, ze ked zacnem s prvym ukonom, t.j. "Pří­stup na Le­vel 2" disk jemne cvaka a potom sa vypne.Mam tu este jeden starsi disk a ten sa sprava presne takisto. Neviete kde by mohla byt chyba? Inak, ten chip, na ktorom sa nachadza chybny firmware je na PCB alebo vo vnutri disku? Dakujem

Rada (28. 12. 2011 @ 08:11)
Děkuji autorovi tohoto článku vše jsem udělal, jak se píše a disk opět funguje......Díííík

Buchar (14. 1. 2012 @ 16:46)
Ahoj odpovídám na tyto pomalu poslední XYXA a PETER. Nejspíše jste si s kabeláží k disku hráli moc dlouho, že jste si je poškodili, hlavně myslím na ten zdrojový kabel. Mě se to taky stalo, že se mi HDD nenačetl (jakýkoliv HDD) do biosu furt jakoby nabíhal a vypínal. Ty SATA zdrojové kabely jsou moc náchylný nejsou pevně zakotveny jako u ATA zdrojů. Doporučuji je vyměnit.

glu (27. 1. 2012 @ 13:34)
Ahoj, mám DiamondMax 22(STM3500320AS) co se nezobrazí ani v biosu a k opravě jsem si pořídil http://item.taobao.com/item.htm?spm=1103qnJ8.3-482lS.h-24JqIK&id=13794896086& a zasekl jsem se u ctrl+z,prohození TR a RX nepomůže. V terminálu bez disku zapojeného ke zdroji normálně píšu, ale jakmile disk zapojím ke zdroji, tak začne v terminálu vyjíždět nějaký nečitelný výpis a to ještě jen když pc nezamrzne. Počítám, že je v čudu disk nebo převodník, ale třeba mi poradíte, dík.

glu (10. 2. 2012 @ 09:54)
Nakonec se mi ho podařilo oživit, ale je třeba splnit pár podmínek. Napájení disku musí být připojeno sata konektorem s oranžovým kablíkem (3,3V), žádné molex/sata redukce apod., jinak nepůjde v terminálu příkaz ctrl+z nebo bude pc zamrzat. V článku nejsou zvýrazněny u některých příkazů lomítka, proto 2x měř jednou řeš. Převodník je možno koupit na aukru.

Michal (18. 2. 2012 @ 11:24)
Dobrý den, mám stejný problém s diskem baracuda, ale opravit si to sám je nad mé schopnosti. Neporadíte mi někdo kam se v Praze mohu obrátit, aby to nestálo příliš peněz?

stmir (15. 3. 2012 @ 14:37)
Zdravim, mam stejny problem s diskem Maxtor STM3500320AS. Pomohl by jste prosi?

Carpenter2603 (4. 4. 2012 @ 22:35)
Tak i já mám tenhle problém s diskem, během několika dní se pustím do obnovy firmwaru, jen bych se chtěl ujistit jestli dobře chápu návod, kde se píše ,,Ny­ní vy­pně­te na­pá­je­ní dis­ku, po­čkej­te asi 10 sekund a zno­vu na­pá­je­ní za­pně­te ´´ Znamená to tedy, ze mám odpojit Kabely TX a RX od disku a následně je znovu zapojit? Díky za odpovědi Smajlík :)

Admin (5. 4. 2012 @ 07:18)
@Carpenter2603: TX, RX jsou komunikační kanály, napájení disku je +5 a +12V od zdroje - pro SATA disky je to placatý konektor s černým, červeným, žlutým a oranžovým kablíkem.

Carpenter2603 (5. 4. 2012 @ 10:23)
OK, takže jde tedy o napájecí kabel k disku. Díky Smajlík :) nebyl jsme si z návodu úplně jistý jeslti na začátku mám připojit převodník a ten následně zapojit ke zdroji, nebo zapojit převodník a ještě k tomu napájecí SATA konektor k disku ... Díky moc Smajlík :)

Carpenter2603 (5. 4. 2012 @ 22:17)
ještě jeden dotaz, než se do toho dám, zkoušel jsem teď psát znaky do terminálu, ale např místo h mi to píše o, z to taky nenapíše, čísla taky ne ... místo toho to píše jiné znaky, disk zatím nebyl připojený. jen zkouška terminálu, je něco špatně nebo je to normální a až připojím disk budu moct psát normálně .... ?

Carpenter2603 (6. 4. 2012 @ 11:25)
Tak jsem to právě úspěšně zvládnul! Smajlík Smajlík :))) DIsk bez problému funguje, nahrál jsem novej firmware a vše OK Smajlík Smajlík :) Pokud bude někdo chtít, nabízím svoje služby. Jsem z Prahy. email: agonia@email.cz

michal (12. 4. 2012 @ 18:10)
Timto bych chtel podekovat uzivateli s nickem Carpenter2603, take me postihl tento problem, napsal jsem mu jestli mi s tim pomuze, odezva okamzita, domluvili jsme se na druhy den, disk jsem mu privezl a za 20 minut bylo opraveno. Je to sympatak a cena je kamaradska, a navic mame stejnou bundu Smajlík :)

Yager (14. 4. 2012 @ 20:12)
čau chtěl bych se zeptat uživatele Carpentera2603 odkut kupil ten ten řadič jestli s tehle http://www.papouch.com/cz/shop/product/vestavny-prevodnik-rs232-ttl/

Carpenter2603 (15. 4. 2012 @ 09:47)
Yager: ano, tenhle jsem kupoval u Papoucha Smajlík :)

Yager (19. 4. 2012 @ 17:55)
pravě sem rozjel svuj hdd paradni navod ,koupil sem si z aukra usb verzi vyšla mě na 200kč aj s poštovnym nemusi se na ni nic pajet

viky (24. 4. 2012 @ 20:52)
Mám stejný problém u dvou disků. Toto bude fungovat? Stačí to pak propojit těmi kablíky? Komunikuje to s terminálem? Stačí napájení skrze USB? předem díky moc http://aukro.cz/prevodnik-usb-do-rs232-ttl-i2297761609.html

Yager (25. 4. 2012 @ 08:10)
viky: tenhle se si objednal ja ,jo stači propjit jen ty kabliky + zapajit napajeci kabel do hdd a dal postupovat podle navodu

Yager (25. 4. 2012 @ 08:11)
win7 vyhleda sam ovladače

viky (25. 4. 2012 @ 12:11)
Objednáno. zatím díky za pomoc

Dan (25. 4. 2012 @ 16:39)
Popisovaný problém se Seagate Barracuda 7200.11 postihl i mne. Díky těmto stránkám jsem kontaktoval uživatele Carpenter2603, kterému tímto děkuji za rychlou odezvu a pomoc (přesně jak píše Michal). V neposlední řadě DĚKUJI majiteli tohoto blogu, bez jehož článku bych byl v koncích ...

abec (27. 4. 2012 @ 15:10)
Tak prevodnik prisel, ovladace jsou podle vseho nainstalovany, sviti oranzove a ukazuje se jako Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM4) , kdyz propojim jeho RX a TX , tak vidim, co pisu, kdyz se ho ale pokousim spojit s diskem (zapojen do SATA napajeni), tak nic, na prikaz CTRL+z NEREAGUJE , pouzivam Win 7, nenapada nekoho , kde delam chybu? predem diky

Yager (27. 4. 2012 @ 21:14)
kdyby si četl pozorně aj ja udělal tu chybu RX a TX musi byt opraceně RX na TX, TX na RX

abec (2. 5. 2012 @ 19:25)
Pozorne jsem cetl, chybka byla v ovladaci, disk je nyni v pohode. Timto dekuji vsem za pomoc.

JN (24. 5. 2012 @ 20:35)
Díky tomuto návodu se mi podařilo zachránit disk s 1TB dat. Vše nešlo podle plánu a tak se podělím o zkušenosti: - Hned po zadání 'Z' začal disk periodicky vracet LED:000000CE FAddr:00280569 Řešení: opakovat postup, ale nespěchat se zadáním 'Z'. Raději pár sekund navíc počkat. Nejhůř bylo, když po zadání 'U' disk vrátil DiagError 00006008 Spin Error Elapsed Time 39.083 secs R/W Status 2 R/W Error 84150180 a začal docela silně cvakat. Řešení: Konektor nedoléhá správně na desku. Přehnal jsem to s prostředním šroubem a deska se v místě konektoru příliš prohnula. Je třeba zátěz rozložit mezi 3 šrouby aby konektor správně dolehnul. I v tomto ukamžiku lze postup přerušit a začít vše znovu. Napotřetí se zadařilo. Disk už je detekován. Jediné co mi zbývá je nahrát nový firmware, ale nedaří se. Stáhnul jsem ISO obraz bootovacího CD s utilitou na přepsání FW, nechal v systému disk jako jedinný připojený, ale utilita ho nedetekuje, takže FW nejde nahrát. Poradíte někdo?

Admin (24. 5. 2012 @ 21:44)
Iso obrázek si vypal na CD-RW a nech počítač nabootovat z CDromky. Mělo by to fungovat.

JN (25. 5. 2012 @ 05:30)
To jsem samořejmě udělal, i nabootoval. O víkendu udělám víc pokusů, základní deska má na sobě 3 druhy SATA portů, asi jsem neybral ten vhodný.

jipch (7. 6. 2012 @ 15:38)
Děkuju za článek, děkuju za záchranu mého disku, potažmo mou, nejdřív jsem si málem hodil mašli, protože jsem tam měl důležitá data, ostatně ani se mi nechtělo dávat disk z ruky, mimochodem železo bych oželel, ale o data šlo. Všechno dobře dopadlo a právě jsem ve fázi intenzivního zálohování a před updatem firmwaru.Smajlík :)) Děkuju za tip od Yagera na USB verzi adaptéru. Koupil jsem to přes Aukro za 129 korun (+poštovné), byl u toho i kablík, nemusel jsem nic pájet (ani to neumím), jen jsem oholil konektory, aby šly zasunout na titěrné piny HDD (menší varianta, než na ilustračních fotkách). Kapesní nůž (na úpravu konektorů) a zápalka (na zafixování kablíku) splnily účel. Jo - přechodný problém nastal s ovladačem, ale vygooglil jsem, stáhnul a úspěšně nainstaloval. Automaticky to nešlo ani na winXP, ani na win7. Kdyby někdo ovladač hledal, dejte do Googlu např. "prolific pl-2330 ovladač". To pl-2330 je (asi!) název příslušného základního obvodu. Komunikace mezi okenním Hyperterminálem a HDD proběhla tak, jak je v návodu ukázáno. Ani já jsem se nevyhnul prohazování kablíku Tx a Rx:-). Jediný problém nastal, když jsem místo příkazu "m0,2,2,,,,,22" zadal "mO,2,2,,,,,22" a tento příkaz to nevzalo s hlášením "invalid command". Po asi 4 pokusech mi to naštěstí došlo, dostal jsem hlášení tak, jak je uvedeno v návodu (lišila se jen část o formátování) a disk vrácený do počítače nabootoval a vše bylo jako by se nic nestalo...

jipch (7. 6. 2012 @ 15:44)
OPRAVA!!! Ten obvod toho USB adaptéru se jmenuje pl-2303

Destiny (15. 6. 2012 @ 11:02)
Buď si koupím převodník a pojedu si pro něj hned v pondělí a vyjde mě na 250 i s cestou nebo se zeptám, jestli tu není někdo, kdo je z Prahy, má převodník a chce si nějakou stovku vydělat... Čím dřív, tím líp. Ozvěte se prosím na ludek@puzman.eu nebo na 725072035.

StormBC (18. 7. 2012 @ 18:01)
Dnes se mi stal stejný problém s diskem - nevím jestli bych obnovu dat z disku zvládl a navíc nemám žádné převodníky. Byl by někdo ochotný obnovu mého disku udělat? Zaplatím

Carpenter2603 (24. 7. 2012 @ 11:17)
Pokud chcete, ozvěte se mi na mail agonia@email.cz Jsem z Prahy, není problém disk poslat poštou ... Pár disků už jsem dělal, viz komenty výše.

kaza (17. 8. 2012 @ 16:09)
Prohazuji Tx, RX, ale stále mi to hlásí že zařízení na USB nepracuje správně? Potřebuji nějaký driver, nebo GND mám špatně (na jiné kabelu nekomunikuje vůbec)

Duxmagnus (26. 10. 2012 @ 05:51)
Díky za návod, včera vše úspěšně proběhlo s USB převodníkem z Aukra (prodejce rayofhope) za 170,- kč vč. dopravy. Můj prastarý desktop v Hyperterminálu vůbec nekomunikoval, naštěstí v netbooku se podařilo USB nakonfigurovat jako COM5 a už to šlo. Doporučuji otevřít i anglické odkazy, mají tam pro lamy červeně jaké příkazy se zadávají. U posledního příkazu F3 T>mo,2,2,,,,,22 (enter) je v angl. verzi m0 (em nula) ne mo(em malé o) zadal jsem tedy F3 T>m0,2,2,,,,,22 (enter) a OK.

Duxmagnus (26. 10. 2012 @ 05:55)
Aha, tak koukám, že je to fontem tohohle blogu nula a malé o se zobrazují stejně.

Duxmagnus (30. 10. 2012 @ 17:11)
Tak bohužel, po aktualizaci firmwaru i BIOSu a reinstalaci Win XP to chvíli šlo, teď BIOS disk opět nevidí tak nevim jestli je třeba postup zopakovat?Nerad bych to dělal každý týden..

Jarda (22. 11. 2012 @ 18:37)
Je možné abych Vám někam dopravil disk? Pomohl by jste mi FRMW opravit děkuji..Jarda Dědek z Kroměříže

sedik79 (4. 12. 2012 @ 07:59)
Pokud na tom disku máte nějaká cenná data, raději to svěřte nějaké firmě. Chtějí za to sice cca 3.000,- ale mají s tím zkušenosti a svá data zaručeně nepřídete

Carpenter2603 (22. 1. 2013 @ 19:05)
Dnes jsem měl na opravu další disk, v průběhu obnovy to hlásilo pár zvláštních chyb, ale nakonec se to povedlo. pokud bude někdo chtít, pomůžu. Jsem z Prahy, email: agonia@email.cz

Suprre (24. 2. 2013 @ 20:14)
haleluja .... dnes jsem rozchodil disk, který servis prohlásil za mrtvý. Pokud si někdo neví rady, tak Ostrava: suprre(a)seznam.cz

Standa (7. 12. 2013 @ 17:46)
Dobrá rada,všechno proběhlo podle návodu.Děkuji

Martin (6. 7. 2014 @ 06:05)
Mám také problém s HDD. Nenaběhl mi počítač a hlásil vadný HDD.Disk jsem tedy vyndal a připojil k jinému PC zde se ukázal ale Windows ho chtěl pořád zkontrolovat to jsem přeskočil. Našel jsem všechny data ale některé soubory nešly překopírovat vždy se zasek Win a nešlo nic než natvrdo vypnout PC to jsem několikrát vyzkoušel vždy zamrznul.(V HD tune vadné sektory) Tak jsem to už nevydržel a nechal jsem Win překontrolovat disk s vyhledáním a automatickou opravou vadných sektorů,trvalo to tři dny v kuse než nahlásil dokončeno. A to jsem neměl dělat teď se pouze točí motorek disk nenajde ani partition magic. Dá se s tím ještě něco dělat? je to Seagate 2,5. Případně ho někomu pošlu, nebo dovezu jsem z Vrchlabí.

Adam Ptáček (5. 12. 2014 @ 15:18)
Tak i po pár letech je stále tento návod naprosto dostačující. Po přesném postupu disk opět funguje jak má. Mnohokrát dík. PS: převaděč vyjde cca na 160 korun i s cestou ;-)