Americké pezidentské volby 2008 - McCain vs. Obama
Letošní volby prezidenta v USA se od těch minulých v několika věcech lišily. Největší novinkou byla kandidatura Baracka Obamy, osoby se snědou pletí. Proti tomuto nezkušenému mladému demokratovi se postavil zkušený republikán McCain.
Volby jsem sledoval stejně jako mnoha dalších. Americký president je často označován jako nejmocnější můž světa, s čímž někdo nemusí souhlasit, ale o tom, že postava na tomto postu má obrovský vliv na vývoj světa se popřít nedá. Abych věděl, kdo by pro mne byl sympatičtější kandidát, bylo samozřejmě nutné prohlédnout si jejich volební program a podívat se samořejmě na něj tak, zda se vůbec dá zrealizovat a nejedná se populistické sliby, jako to u nás činí ČSSD. Politika v USA je od našeho rozdělení politické scény na pravici a levici jiná a nedá se srovnat tam jsou demokraté a republikáni.Osobně jsem fandil Johnu McCainovi. Proč? Je to zkušený politik, jeho postoj k energetice a ekonomii mi je mnohem bližší než zvyšování daní bohatých a nevýstavba jaderných elektráren, jak to hlásá Barack Obama. McCain je republikán jako Bush, což ho znevýhodňuje, neboť s Bushem si američané nyní spojují nepopulární války v Íráku a Afghanistánu. Dalším současným problémem je americká finanční hypoteční krize, kterou chce Obama řešit, nikde ale neřekl jak. Jsem velice zvědav, za jak dlouho nastane vystřízlivění z povolební vítězné euforie.
Volby 2008 – výsledky
Američané si přímo volí prezidenta, ovšem zas tak přímé to není. Každý stát získá dle své populace učitý počet volitelů, které pak prezidenta volí. Všechny volitele daného státu získá vítězná strana. McCaina volilo 47,9% voliřů, Obama tedy vyhrál s 52,1%, celkem ovšem získal 349 volitelů, McCain 162. Pro zvolení potřebuje kandidát volitelů alespoň 270. Zde je vidět rozdíl mezi počtem hlasů a volitelů. Zajímavé jsou samořejmě statistiky, ze kterých plyne, že 95% afroameričanů a 66% hispánců volilo Obamu, ten byl také mnohem více oblíbený u žen, muži volili stejně oba kandidáty.
Celkem 270 slov.