Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Obamova zdravotní reforma v USA

Americký prezident Barack Obama včera podepsal svoji reformu pojištění ve zdravotnictví. Z čistě soukromého systému se stává systém podobný tomu v Evropě. Jaké konkrétní změny, kromě zatížení státního rozpočtu reforma přinese?

Americký prezident Barack Obama

Obama Health CareZdroj:
Barack Obama nebyl v posledních amerických prezidentských volbách mým favoritem, ale koho si Američani zvolili, to je jejich věc. Faktem je, že předvolební Obamovy sliby se nějak nestihly realizovat, ač má v kongresu většinu. V poslední době dosti probíraná reforma zdravotnického systému tak byla důležitou zkouškou pro Obamu, zda prosadí alespoň něco. No a ono mu to vyšlo. Státní rozpočet vyplázne dalších (prý maximálně) 900 miliard dolarů.

Co reforma přinesla

Nejdůležitějším faktem na celé reformě je změna systému dobrovolného na povinné zdravotní pojištění, jak jej známe z Evropy, dostane se tak každému. Doteď zde byl systém na dobrovolné – soukromé bázi, tedy kdo se a jak pojistil byla jeho věc a pojišťovny si mohly podmínky určit (když byl někdo chudý a chronicky nemocný, tak ho nikdo nepojistí, protože pojistné bylo nad jeho finanční možnosti). Nyní je pojištění povinné pro všechny, tedy změna se týká především asi 32mil. Američanů, kteří zatím pojištěni nejsou. Pokud si jej nebudou moci dovolit, stát jim pomůže – buď sníží daně nebo pojištění zaplatí stát. Kdo pojištění mít nebude dostane pokutu Smajlík :D (až 2,5% hrubého příjmu). Pojišťovny nyní nemohou také nikoho odmítnout. Také zmizí možnost pojišťoven odmítnout zaplatit péči – dle typu pojištění byl také stanoven limit pro krytí pojistné péče.

Reforma se dotkne i zaměstnavatelů, kteří na mzdy vydají více jak $ 500tis ročně. Poté svým zaměstnancům musí platit 72,5% či 65% (v případě rodinného pojištění) z pojistné částky. To, že poroste cena pojištění a promítne se i do starosti zaměstnavatelů, se jistě projeví v ceně práce, tedy také v cenové hladině, což na konkurenceschopnosti nepřidá.

Kupředu levá, zpátky ni krok

Důsledky jsou dalekosáhlé. Jde o další krok sociálního státu, jak někteří experti říkají: „vlak vyjel ze stanice a už se nikdy zpět nevrátí“. Protože budou pojišťovny muset pojistit každého, tak to cenu pojištění automaticky zvedne, ve všem bude chaos a jsem zvědav na zatížení systému nemocnic v prvních měsících, kdy se tam nahrnout dosud nepojištění simulanti a chornicky nemocní. Malé pojišťovny to nejspíše nepřežijí, neboť nebudou mít dostatek platících a zdravých klientů na pokrytí nákladů nemocných a státem dotovaných.

Reforma také rozdělila Američany na dva tábory. Odpůrci a někteří vládní představitelé se chystají reformu napadnout u soudu, uvidíme, zda uspějí. Kritikům se nelíbí především suma, která padne na bedra rozpočtu. Obama, stejně jako nespočet politiků v Evropě prostě jen zvyšuje sociální výdaje, ačkoli na to státní rozpočet nemá.

Poslední úprava provedena 24. 3. 2010, zhlédnuto: 1101-krát.
Celkem 386 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Peníze, Politika, Svět
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):