Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Volby do parlamentu České republiky 2010

Poté, co parlament vyslovil vládě nedůvěru jsme měli úřednickou vládu premiéra Fishera. Ústavní soud zrušil podzimní volby, tak máme nyní parlamentní volby v regulérním jarním termínu. Průzkumy předvídali neskutečná čísla, realita všechny překvapila.

Parlamentní volby 2010

Nečas vs ParoubekZdroj:
Nehodlám tu psát recenzi politické situace či průběhu voleb, toho je všude v médiích dost. Rád bych tímto připojil takový krátký komentář. Před několika lety začaly volební kampaně provázet útoky politiků na své oponenty. Místo toho, aby dělali politiku pro lidi, hádají se jak malí kluci a štěkají na sebe jako psi. Několik měsíců kolem silnic místo krásných slečen ve spodním prádle u krásného nového auta, se „ksichtí“ ten či onen lídr politické strany. Text je nic neříkající výkřik ve smyslu „volte mne“, či nesmyslný slib. Kdo se na to má koukat, je mi z toho špatně.

Koho volit? Tradiční otázka

Bývalé pravicové strany (ODS) jsou dnes levicové – když se podíváte na program ODS, tak je to kočkopes. Jedinou rozumnou pravicovou stranu v ČR je Strana svobodných občanů či populární TOP09. Jenže ta má zase čistě proevropskou politiku, mno Evropa je snad levicovější něž KSČM u nás. Zkusil jsem si udělat několik testů na to, koho volit a světe div se – KSČM. A to jsem prý „pravičák“. Zkusil jsem dát některým otázkám prioritu a už to bylo zajímavější. Já mám ale celkem jasno. Nejde volit jinak. SSO.

Jsem rád, že průzkumy se netrefily a ČSSD nedostala tolik hlasů, jak se předpokládalo. Ač tedy volební vítěz, půjde do opozice, neboť bude koalice ODS+TOP09+VV. Osobně nechápu, kdo mohl Věci veřejné volit. To je taková směska, že i dort od psa a kočičky měl větší logiku. Co z této strany vyleze, to snad ani oni sami netuší. Co je snad nejhorší, když jsem viděl Radka Johna v debatě proti Vojtěchovi Filipovi z KSČM, musel jsem se smát. Filip jej drtil a ani se nemusel moc namáhat či sahat pro urážky či vytahovat kdejakou špínu. Hezky věcně argumentoval a John tam působil jako šašek (11.7.2010). Je to novinář, co si asi politiku představuje jako Hurvínek válku.

Sliby sem, sliby tam

Jak jsem již zmínil, letošní volby jsou plné planých slibů. Jejich znění a dokumentace jsou zachyceny v programech jednotlivých stran. ODSka hlásá populární „vyrovaný rozpočet“, ale nemá šanci jej se svým programem dosáhnout a už vůbec ne prosadit. Když se podíváme detailněji, jde akorát o snížení tempa zadlužování, ale ten dluh stále roste. Jak je to možné? Prostě to tak je. Klasická výmluva politiků je, že ostatní jsou také zadluženi. Fajn, ale peníze, které jsou na správu dluhu by se daly využít jinak. Jak to dopadne, když se žije na dluh může dokumentovat příběh Řecka.

Volební programy ČSSD, ODS a TOP09

Rozdělení mandátů
Rozdělení mandátů, Zdroj:
Zisk hlasů
Zisk hlasů, Zdroj:
Obrázky z novinky.cz.
Poslední úprava provedena 1. 6. 2010, zhlédnuto: 926-krát.
Celkem 435 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:ekonomie, Politika, Svět, Volby
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):