Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Jak probíhají volby? Zážitek z volební komise

Měl jsem možnost sedět ve volební komisi a průběh hlasování vidět trochu zevnitř. Zážitek to byl zajímavý a pro vás jsem si tak připravil pohled do zákulisí celého dění.

Volby 2008Zdroj:
Tímto článkem bych rád ve stručnosti přiblížil, jak volby vypadají z druhé strany, tedy ze strany těch, kteří se na organizaci voleb podílejí a to ne teoretickou přípravou částí, ale především tou praktickou. Tentokrát se v období 17.- 18. 10. 2008 konají volby do krajského zastupitelstva.

Volební komise a volební okrsky

Každé město či vesnice je rozdělena na volební okrsky, tak aby občané měli volební místnost jednak blízko svého bydliště a jednak aby ve volební místnosti nebylo příliš narváno a sčítání hlasů probíhalo hladce. Komise jsou sestaveny z dobrovolníků, kteří se o místo ve volební komisi přihlásí na daném místním úřadě. Následně jsou členové přiřazeny k okrskům a je provedeno losování, tedy kdo bude předsedou a místopředsedou, pokud není mezi členy komise shoda.

Máme volební komisi a její okrsek. Před volbami skupinka vyfasuje vše potřebné a dle platných předpisů upraví a označí volební místnost. Tato přípravná fáze trvá několik hodin a musí být dokončena před začátkem voleb, tedy před otevřením volebních místností. Komise také obdrží seznam oprávněných voličů v daném okrsku, vyjma těch, kteří si vyzvedli voličský průkaz (ten je opravňuje k odevzdání svého hlasu i mimo svůj volební okrsek). Komise má 5-6 členů, přičemž v době voleb musí být alespoň 3 členové komise v místnosti. Ostatní mohou být třeba na obědě či vyzvedávat s přenosnou urnou hlasy v nemocnici apod.

Průběh voleb

Lidé chodí, my zkontrolujeme údaje v občanském průkazu s podklady v seznamech (jméno, adresa, datum narození). Pokud je vše správně, poskytneme obálku, která slouží pro odevzdání hlasu. Pouze hlasy v orazítkovaných obálkách jsou platné, počet obálek je sledován a musí souhlasit s počtem vydaných. Sady volebních lístků jsou voličům rovněž k dipozici, ale většinou již občané mají lístek s sebou. Pak následuje důležitá část a to, že volič musí zajít za plentu a tam vložit hlas do obálky. Výjimky nejsou povoleny. Pokud se samozřejmě někdo rozhodne, že si obálku nechá a hlas neodevzdá, je to jeho věc. Pokud se někdo zeptá na volební účast, jsou členové komise oprávnění poskytnout pouze údaj o procentuální nikoli však o absolutní účasti.

Každý člen komise se může vzdálit celkem na 4 hodiny za 2 dny voleb, tedy aby si mohl jít odvolit a měl přestávku na oběd. Po skončení prvního dne se místnost zavře a začíná úklid. Tedy vše se pečetí a lepí do označených obálek. Zapečetí se dveře a případně další možné vchody a členové komise se rozejdou do svých domovů aby se následující den opět sešli před otevřením volebních místností u té své. Je-li přítomna většina členů komise, jsou kontrolovány pečeti a vše je opět znovu připravováno na volební den. Po skončení je procedura stejná. Výjimkou je to, že se členové komise sejdou nikoli druhý den, ale o několik hodin později, kdy je zahájeno počítání.

Sčítání

Sčítání hlasů probíhá v zavřené místnosti, aby se dovnitř nikdo nepovolaný nedostal. Následně se spočítá počet odevzdaných obálek, tento počet je klíčový. Poté se obálky rozdělávají a kontroluje platnost hlasu – zda je pouze a právě jeden volební lístek v obálce. Hlasy se tak roztřídí na platné a neplatné. Jejich součtem musí být počet odevzdaných obálek. Následně je provedeno třídění dle stran a poté jsou počítány preferenční hlasy. Veškeré počítání je prováděno minimálně 2x a to nezávisle, neboť pokud součty nesedí, je velmi obtížné hledat chybu. Poté se vše zapíše na papír a do počítače. Pokud je vše v pořádku, provede se zapečetění odevzdaných hlasů, použitých obálek a dalšího materiálu použitého u voleb. S daty a materiály se pak vydá předseda a jeden člen komise na úřad, kde jsou předány.

Pokud je vše v pořádku, stačí už jen uklidit volební místnost a uvést ji do stavu před volbami. Nejhorší je asi pauza mezi uzavřením volebních místností a začátkem sčítání. Výhodou je, pokud to na sebe navazuje jako např. u krajských voleb, nevýhodou jsou v tomto směru volby evropské.

Náš okrsek

Přestože věkový průměr šel hodně vysoko, jako pravicově orientovaný jsem byl potěšen malým vítězstvím ODS, ovšem lístků KSČM bylo také požehnaně. Doufal jsem, že podobných okrsků bude co nejvíce, nicméně situace v celé republice dopadla katastroficky. Celá republika zoranžověla až zčervenala!

Manipulace s výsledky

Manipulace je v principu možná za předpokladu, že se všichni členové komise společně tohoto činu dopustí společně. Je možná ve směru následného upřednostnění jedné strany použitím nepříchozích voličů. Někdy nastává opačný problém – někdo volí neznámou stranu a jeho hlas se neobjeví ve statistice jeho okrsku – pak zažádá a přezkoumání a problém je na světě. Do naší volební místnosti 2x přišla hlídka policie ČR na kontrolu, zda je vše v pořádku, kontrola z úřadu tentokrát u nás nebyla.

Poslední úprava provedena 21. 10. 2008, zhlédnuto: 1618-krát.
Celkem 746 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Recenze
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):