Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

A opět jedu do Německa – tentokrát jen na víkend

Opět se po delší době vydávám na cestu do Německa do pro mne známého města Georsmariehütte u Osnabrücku. Tentokrát to bude jen na víkend, jedu stejně jako posledně, ale několik věcí se po cestě změnilo. Jak rychle jel vlak? Bez GPS pomohly stopky.

Berlín HauptbahnhofZdroj: moje
Ráno vstávám v 5, sraz mám s Honzou v 6:10 na hlavním nádraží odkud vlak vyjíždí. Vlak i spoj jsou stejný, jako při mé poslední cestě do Osnabrücku, o které jsem psal v článku Jede se do Německa – vláčky EC a IC. Cestou na hlavní nádraží v Praze mne zaujala ranní situace v metru, které jsem věnoval krátký článek Ranní metro a cestující v MHDčku. Vlak přijel ve čtvrt na sedm, zkusili jsme první vagón, ovšem v každém kupé byla alespoň jedna rezervace u okna, což bylo nemilé. Smířili jsme se s rezervací z Drážďan do Berlína. Ovšem možnost se pěkně vyspat a mít klid, tak ta mne zvedla a šel jsem se podívat do dalšího vagónu. Jedno kupé jsem naštěstí objevil prázdné a bez rezervace, tak rychle tam. Tak se jde spát. Když jsme vyjížděli z nádraží Holešovice – mám zde kolej, mohl jsem si přispat, ovšem pak bychom asi neměli volné kupé – přišla mladá, hezká a milá průvodčí – inu výhoda mezistátních vlaků EC, kde je kvalita služeb na jiné úrovni. Až do Bad Schandau byl klid, poté přišel německý průvodčí, který ovšem takových kvalit nebyl. Bylo to naše první prozření ze spánku a venku již bylo světlo. Vypadá to na krásný slunečný den a skutečně to tak bylo. V Drážďanech nás opět někdo probudil – německá policie se slovy "Guten Morgen, Ihre Ausweise bitte." Vyhrabali jsme občanky, ukázali, policista se několikrát ještě zeptal "Fußball?" a po naší opětovné reakci "Nein", poděkoval a šel dál. Ha, tak tohle tu loni nebylo, ovšem jak Honza říkal, jeho už několikrát kontrolovali, inu jezdí do Německa častěji.

Roaming

Již několik let jsem zákazníkem Vodafone (dříve Oskar) a roaming mám aktivovaný od začátku. Mám rád jistotu, že mohu kdykoli v případě potřeby zavolat a nejsem nijak omezen. Cena služeb v zahraničí byla vždy drahá, ovšem s tím se počítá. Při mé poslední návštěvě jsem jako vždy, jakmile jsem překročil hranice, dostal několik SMSek od Vodafone, kde mne informal, kolik stojí volání a SMSky. Dneska jsem SMS dostal až za Drážďany, ovšem cena mne mile překvapila – odchozí hovor 12,90Kč/min, příchozí 6Kč/min, SMS za 3,45Kč, MMS 11,31Kč, 1MB dat za 60 kč. No, až na ten internet ceny parádní. Vodafone DE mi občas ve vlaku vypadl ze signálu, což se mi v ČR zatím nikdy nestalo.

Pohodlná cesta a podzim všude okolo

Venku svítilo sluníčko, kupé jsme měli sami s Honzou pro sebe až do Berlína, zásuvka u okna, takže jsem mohl napsat i tyto řádky kdesi mezi Drážďany a Berlínem. Zkusil jsem zapnout GPS, abych mohl sledovat naši polohu a rychlost, ale signál z družic ne a ne naskočit. Kochal jsem se pestrou podzimní krajinou, někdy byly okolo jen lesy a protože tato část Německa je děsná placka, nevidíte nic jiného. Obloha však byla modrá s nepatrnými mráčky a tak se všude rozlévala pozitivní nálada.

Velice rád jezdím vlakem, ale stejně jako v autobuse v něm za normálních podmínek do 15minut začnu klimbat. Jedinou ochranou je nějaká činnost, ovšem i ta mne často dostane rychle ke spánku. Dnes jsem ve vlaku dospal spánkový deficit z noci a mohl jsem dodělat několik restíků na notebooku. Do Osnabrücku přijíždíme přesně, žádné zpoždění.

Počítáme rychlost vlaku

Zdálo se mi, že se vlak nějak slimáčí, tak jsem chtěl zjistit, jak rychle jedeme. GPS signál je novými vlaky moc stíněn, tak posloužil dobře excel a stopky Smajlík :) Kolem každé trati jsou patníky a kolem každé elektrifikované sloupy, které jsou označeny a očíslovány. Z jednoduchého pozorování jsem usoudil, že jsou sloupy vzdáleny 200m, proto každých 5 sloupů je 1km (dle číslování jenž bylo 36/4, 36/2, … jsem odvodil, že vzdálenost mezi sloupy podél trati je 200m). Fyziku jsem měl vždy rád a proto tato jednoduchá úloha z mechaniky zpestřila jinak monotónní cestu Smajlík :D Měřil jsem na několika úsecích a poté již výsledná rychlost byla hračkou:

úsekčas (s)rychlost (km/h)
1. úsek23157
2. úsek22164
3. úsek4580
4. úsek4580
5. úsek7250
6. úsek26139
7. úsek28129
Poslední úprava provedena 7. 11. 2009, zhlédnuto: 731-krát.
Celkem 636 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, Německo, Peníze, Vlaky, Výlet, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):