Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

RegioJet pohledem ekonoma – analýza ziskovosti

Regiojet, nový konkurent ČD na trase Praha-Ostrava, ekonom jásá. Začala cenová válka a Jančura hází čísly. Opravdu je možné jezdit vlakem levně a bez dotací? Co vím, tak všude nákladní doprava vyrovnává deficit v osobní. Nejlepší způsob bude si to spočítat, což jsem také udělal.

Regiojet útočí

VlakZdroj: www.dreamstime.com
V pondělí vyjely první vlaky společnosti RegioJet, média mají co psát, tak to je všude. Pan Jančura se chvástá, že ČD na trati prodělávají, on bude ziskový, s tržbami cca 400-500 mil. Kč ročně (ihned.cz). Hm, tak mne napadá, proč si to nezkusit spočítat. Informací by na internetu mohlo být dostatek. Píšu kámošovi, toho to trochu chytne, ale spíše mne zásobuje články, jak soukromé dráhy fungují, a odkazy na rozhovory s Vančurou. Začínám hledat informace o vlaku a tak mne napadá, že další můj kamarád, co ho znám z gymplu, studoval dopravku, má rád vlaky a je online. Super, další informační zdroj. Je pátek devět hodin večer a jdeme si hrát s vláčky (no, Sheldon v posledním dílu The Big Bang Theory S05E03 si s nima hrál taky).

Tržby

Celkové tržby je celkem jednoduché odhadnout. Ve vlaku je 240 míst, cena 295 Kč za jízdenku Praha-Ostrava. Tato trať měří 356 km a RegioJet ji ujede za 3hodiny a 51minut.

Náklady na provoz vlaku

Základem budou náklady na provoz. Využívám Google Docs a začínám si psát, co jsem našel. Dle dostupných informací o spoji a společnosti RegioJet, je zřejmé, že současný vlak má 5 vagónů typu ABmz 30-90 (psali to i na Twitteru), které mají dle nalezeného obrázku hmotnost 53t, Lokomotiva typu 162 pak hmotnost 85t. Naivně si myslím, že dopravce platí spotřebu elektřiny, ale kamarád mne ujišťuje, že lokomotiva elektroměr nemá a že se platí paušál. Hm, to asi nikde nenajdu, ale můžeme udělat odhad, fyzika se bude hodit (o výpočtu píšou zde, či zde, dle diskuse na zelpage.cz existuje i odhad 38kWh/1000tkm). Cenu elektřiny vezmeme z burzy. To ale později. Hledám dál, třeba někdo o nákladech na provoz vlaku psal. Nalézám diplomovou práci, ale údaje jsou zde pro jiný typ vlaku a na základě osobní konzultace, takže mám smůlu.

Důležitý poplatek se platí SŽDC za použití kolejí. Na to vzoreček je, veřejně známý, ale stránky SŽDC stávkují. Naštěstí mne opět zachránil kamarád, měl na toto téma dokonce na dopravce prezentaci, takže je vystaráno.

Další náklady jsou na personál. Dle rozhovoru je ve vlaku 8 stevardů/stevardek. No a mašinfíra k tomu. Manažerské náklady a opraváře zatím pomineme.

22:30

Vlak sám sebe musí zaplatit. Jenže kolik Student Agency za vlaky zaplatila, to se nikde nepíše. Tedy částku 400 mil za 9 lokomotiv firma popřela. Dle odhadů mají hodnotu půl miliardy, takže myslím, že s touto částkou klidně operovat můžeme, vezmeme 45mil za lokomotivu. No a cena za vagóny? Ceny můžeme určit maximálně podle cen, za kterých vagóny nakoupili od Rakušáků ČD, píše se o tom zelpage a ct24. Za 32 vagónů 2 mil EUR. Tedy 1,53 mil. Kč za vagón. No a „Návratnost investic? Maximálně 3 – 6 měsíců. “ (ihned.cz.

23:10

Pročítám rozhovory a v jednom Jančura o RailJetech tvrdí: „Ty soupravy jsou prima, ale my designově srovnatelné budeme pořizovat za polovic.“Dle idnes.cz byla jedna rychlíková souprava 7 vagónů měla stát 271mil (bez lokomotivy). To jsem tedy zvědav, kde sežene nové za polovic. Cenu současných jetých zatlouká a zatlouká.

23:20

Nějaké informace máme, tak to zkusíme dát dohromady, jedná se přeci jen o odhad.

Výpočet zisku

Jedná se o odhad, budeme počítat ideální situaci, tedy náklady bereme minimální a naopak téměř maximální vytíženost vlaku (90%, tedy 216 lidí), tedy slušné tržby. Ceny za personál stanovíme 100Kč/hod hrubého a pro mašinfíru 150 Kč hrubého, na jednu jízdu vlaku dáme pracovní dobu 4 hodiny. Měnový kurz jako 24,5 Kč/EUR. Cena na burze je okolo 60€/MWh, zaokrouhlíme na 2Kč/kWh, abychom to trochu nadsadili.

NákladyPopisCena
Personál32 stevardohodin3 200
strojvedoucí600
SŽDCřízení provozu 356 km2 631
opotřebení dopravní cesty vlakem o hm. 350 tun6 600
Energie4734,8kWh cena 2Kč/kWh9 469
Občerstvení5Kč á cestující1 140
TržbyPopisCena
Jízdenky216ks á 295Kč63 720
Zisk37 980

Životnost vlaku

Každému snad je jasné, že mnou vypočítaná částka je spíše nadsazená – mít tak velkou obsazenost po celé trase a každý vlak, to je nereálné. No, ale tak i kdyby byl zisk takový, je nutno třeba splatit vlakové soupravy. Současné vlakové soupravy RegioJetu (lokomotiva a 5 vagónků) stály (dle nalezených informací) 52,5 mil Kč. Vagóny jsou staré 30let, lokomotivy 20let. Tak řekněme životnost dalších 15let. To by dělalo každý den 9589Kč. Kdyby jezdil nostop, stihne tuto trasu projet 6 denně, což by znamenalo, že je Jančura schopen vlak zaplatit za 226 dní. Nechápu, kde vzal 3-6 měsíců, to je naprostý nesmysl.

A co nový vlak? ČD koupily nové vagóny za 38mil/kus. Jančura hlásá, že to koupí za polovic. Nu budiž, 19mil á vagón. Lokomotivu nechme starou. Nyní má vlak o 5 vagónech hodnotu 140 mil, při životnosti 20let (když se má stále jezdit v nových vlacích) to je 19 178Kč za den.

Co těch 400 mil ročně?

Mají-li být tržby 400 mil ročně, pak to znamená 1 095 890 Kč denně, to by znamenalo při ceně 295 Kč a 216 míst (90% z 240) 17 vlaků denně.

Pár slov závěrem

Vstup konkurence na dráhy jednoznačně vítám, nicméně mi trochu vadí hodně silácké řeči pana Vančury. To, jak to vedou České dráhy je tristní, nicméně moje výpočty ukazují, že při obsazenosti vlaku nižší než jedna třetina je vlak ztrátový (bez započínání odpisů). Pokud je obsazenost poloviční a vlak pojede jednou denně, je zisk nulový. A to jsem do výpočtů nezahrnul leasingovou stránku – tedy vlaky je třeba koupit za půjčené peníze a splácet úroky, stát a centrální banky nás udržují ve stálé inflaci.

Doufám, že pan Jančura dodrží své slovo a půjde cestou bez státních dotací a ukáže, jak tvrdí, že to jde na železnici i bez nich. České dráhy si snad konečně uvědomí, že restrukturalizace, která probíhá se musí urychlit, aby stihly udržet krok s dobou, jinak to bude nás všechny stát víc, než je nutné. Pro zákazníky se zvýšila nabídka, na druhou stranu také trochu zkomplikoval život – už nelze sednou na první vlak, který ve stanici zastaví.

Editace

4.10.2011 upravil jsem výpočty, mou chybou jsem podcenil zisk (měl jsem větší spotřebu energie). Dostal jsem tak velmi solidní zisk. Nicméně server ihned.cz napsal, že dle slov pana Vančury, je projekt RegioJet založen na dosažení alespoň 90% obsazenosti, jinak zkrachuje. Moje výpočty mají tedy někde velmi zásadní trhlinu.

Poslední úprava provedena 4. 10. 2011, zhlédnuto: 2060-krát.
Celkem 973 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, ekonomie, Peníze, Vlaky, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (3):
honza (22. 11. 2011 @ 23:18)
Ahoj, ten článek je super. Ale přijde mi, že jsi ty náklady vážně dost podcenil. 1.Strojvedoucí určitě nepracuje za 150 Korun na hodinu, spíš bude mít dvojnásobek. Navíc jsi do těch mezd nezahrnul sociální a zdravotní pojištění a další náklady na zaměstnance. Tím by ti to vyskočilo minimálně o polovinu. 2.To občerstvení, noviny atd. stojí určitě víc než 5 Kč. 3.Jestli to správně chápu, těch 9589,- za vlak/den předpokládá nulový náklad kapitálu. Navíc to předpokládá, že se do těch vlaků nebude muset investovat, provádět žádná údržba; což je dohromady obrovská položka. 4.Student agency má na každý zastávce prodejní místo, což taky dost stojí. I ten výpočet příjmů se mi moc nezdá. 1.Ne každý jede z konečný na konečnou. Takže ve skutečnosti na jednu obsazenou sedačku dostanou méně než 290 Kč. 2.30 procent cestujících má slevy a jezdí o třetinu laciněji.

Pavel (23. 6. 2012 @ 12:10)
Čau Petře, kdo je to prosimtě ten pan Vančura?Smajlík :)

ob29 (6. 1. 2013 @ 21:57)
Přišel jsem na chybu, protože se ještě platí za vlakokilometr 5,82 Kč.