Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Jak na psaní všemi deseti prsty na klávesnici

V současné době všudypřítomných počítačů, patří znalost klávesnice k základním znalostem. K efektivní práci, ale také pro rychlé a pohodlné psaní na klávesnici obecně, je ovládání techniky psaní všemi deseti prsty klíčové. Většina ovšem pouze datluje dvěma či čtyřmi prsty. Jak se tedy naučit psát všemi deseti? Existuje výukový software.

Psaní všemi deseti

Psaní všemi desetiZdroj: www.sxc.hu
Počítačová gramotnost začíná být základním požadavkem pro administrativní i jinou práci u počítače. Mezi základní schopnosti, kromě uživatelského ovládání programů je dobré zvládat rychlé a bezchybné psaní na klávesnici. Jak jsem se mohl přesvědčit, tuto základní věc spousta úředníků nezvládá a tak zbytečně ztrácí čas jak oni, tak také lidé okolo. Psaní na počítači se dá naučit, nejde o nějakou vysoce intelektuální záležitost, nýbrž jen o cvik. Každý píše na počítači jinak, většina dokonce používá při psaní více jak dva prsty, ovšem správnou techniku a prstoklad, který je nutný pro rychlé a bezchybné psaní, umí jen málokdo.

Když se dříve psalo na strojích, měli žáci, především na odborných školách, předmět s názvem technika administrativy. Ten přetrval dodnes, akorát se nepíše na strojích, ale na počítači. Bohužel na gymnáziu jsme takovýto předmět neměli, dnes již tomu je jinak a kromě povinného předmětu ve druhém ročníku je také jednoletý volitelný seminář pro další zdokonalení.

Když jsem se chtěl začít učit psát všemi deseti, vzal jsem si nejprve několik desítek let starou učebnici a text přepisoval na klávesnici. Začátky jsou hodně krušné, dokola opisujete základní řadu znaků „asdfghjklů“ a na několik řádků opakujete dvě písmena. Později jsem stáhl nějaký software a začal se učit precizněji. Rozdíl byl především v tom, že software vám poskytne jakéhosi průvodce a upozorňuje na chyby. Představil bych vám 3 nejznámější produkty, se kterými jsem se seznámil, vždy je k dispozici demo zdarma pro nějakou část lekcí, takže nejlepší je vyzkoušet, co vám vyhovuje.

Deseti prsty

Asi nejznámější je produkt firmy pmq software Deseti prsty. Aktuální verze je 5.7.2. Pro instalaci si nemůžete vybral složku, ale to je detail. Hlavní stránka programu obsahuje graf, kde roste rychlost a klesá chybovost. Program nabízí výuku podle od buď podle nejpoužívanějších kláves nebo podle základního schématu. Při opisování vidíte klávesnici, opisovaný text je zvýrazňován a také je k dispozici ukazatel, kde právě jste. Program od začátku má limit na rychlost i chybovost a postupně se mění. Opisujete stále text, moc proměnlivé to není, už od začátku. Ačkoliv jsem na tomto programu psal dlouho vadila mi nudnost a hlavně přílišná barevnost programu. Jinak celkem dobrý

Deseti prsty
Deseti prsty, Zdroj: moje

ATF – All ten fingers

Další software na psaní všemi deseti prsty, se kterým jsem se seznámil, vyrobila firma SWX pod názvem ATF – All ten fingers a poslední verze je 8.4. Opět je k dispozici demoverze programu, na základní seznámení to stačí. Opět vidíte před sebou klávesnici a zvýrazněné písmeno, které máte napsat. Pokud uděláte chybu, musíte jí opravit, program vám nedovolí psát dál, ale chybu si pamatuje. Nová grafické rozhraní je známé Microsoft Ribbon. Program vyhovuje požadavkům MŠMT a právě tento program se u nás ve škole nyní používá, sám jsem se s ním zde seznámil, když výuka psaní všemi deseti ještě nebyla povinná. Pokud si dobře pamatuji, jak půjdete dál je na vás, program vás moc neomezuje. Principem je klasické opisování textu pod zadání.


, Zdroj: moje

ZAV

Posledním programem je ZAV. Demovýuka obsahuje 87 lekcí, kde se seznámíte téměř se všemi typy cvičení. Program opět ukazuje klávesnici a zvýrazňuje požadované písmeno ovšem pouze při jeho představení ve všech cvičeních nic takového není. Opisovaný text je v záhlaví a opisujete jej třeba několikrát. Tento program bych označil na ten nejlepší ze všech programů pro psaní všemi deseti prsty na klávesnici. Důvodem je jednak důraz na chybovost a nikoli rychlost psaní, dále pak nejrůznější typy cvičení, tedy není vše na jedno brzo. Výuka také probíhá jinak, než v ostatních programech – klávesy se učíte v jiném pořadí a tak umíte dříve psát háčky a čárky než třeba „b“. Program také velice rychle zavede „ENTER“, „mezerník“ a psaní velkých písmen. Ačkoli je tedy tento program nejdražší, je výuka nejpříjemnější a hlavně nejpřirozenější.


, Zdroj: moje

Píšeme všemi deseti prsty

Ať už si vyberete kterýkoli software, ať zde uvedený nebo jiný, vždy je důležité pravidelné psaní. Programy dávající důraz na rychlost vám tolerují chyby, ale vězte, že chyb a špatných návyků se zbavujete těžko, zatímco rychlost při bezchybném psaní přijde sama. Někdo může namítat, že je to zbytečnost, učti se psát všemi deseti, ovšem někdo takový nejspíše nepsal dlouhý text. Pokud píšete jednu řádku odpovědi na ICQ, tak motivaci najdete hůře, ovšem pocit při psaní na klávesnici je pak úplně jiný.

Všechny výše uvedené programy také poskytují cenné rady, jak správně psát. Nejedná se jen o prstoklad (který prst patří na jakou klávesu), ale také upozornění na nejčastější chyby a samozřejmě také popis správné techniky psaní (plynulost, bezchybnost). Programy obsahují jakéhosi průvodce, který vám sděluje, jak rychle píšete a jak moc děláte chyb, abyste se mohli přesvědčit o vašem pokroku.

Na tomto místě bych ještě připomenul, že na každé klávesnici se píše jinak a ergonomická klávesnice, jako např. Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 vás jednak přímo nutí psát všemi deseti prsty, a jednak psaní dělá mnohem příjemnějším, obzvláště při dlouhodobém psaní, kdy vaše ruce jsou v mnohem přirozenější poloze a tolik nebolí.

Poslední úprava provedena 2. 3. 2010, zhlédnuto: 4745-krát.
Celkem 798 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Efektivita práce, ergonomie, počítač, Recenze, Tipy a triky
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):