Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Cashflow E-game 101 a 202 – hra finanční gramotnosti

Desková hra Cashflow 102 a její vylepšení 202 od T. Kiyosakiho patří mezi populární hry, stejně jako Monopoly. Obě hry vás učí pracovat s financemi, Cashflow také základům účetnictví. Opusťte krysí závod a vydejte se na rychlodráhu, která vede k finanční svobodě. Stáhněte si Cashflow E-game zdarma.

O čem je hra Cashflow

Cashflow gameZdroj:
Cashflow je finanční hra, která učí, tzv. finanční gramotnosti, tedy jak zacházet s penězi. Autorem je T. Kiyosaki, který publikoval tituly s názvem – Bohatý táta, chudý táta, Cashflow kvadarat a další. Kiyosaki ve svých publikacích snaží vštípit lidem myšlenku, že je nutné nechat peníze pracovat za vás, nežít tak, že pracujete pro peníze. Tato hra vás to má naučit – tedy jak v životě dosáhnout finanční nezávislosti. Idea je to pěkná, finanční a strategické hry jsou mé oblíbené. Každý asi zná, alespoň z doslechu, hru Monopoly, kde nakupujete pozemky, stavíte baráčky a hotely a vybíráte poplatky, když k vám protihráč přijde. Úkolem je vydržet déle než ostatní, tedy co nejrychleji vybudovat pozemkové impérium. Pokud je ovšem pravděpodobnost hravá, může být hra takřka nekonečná. O průběhu hry Cashflow rovněž rozhoduje pravděpodobnost, ale ta jen stanoví, jak rychle se dostanete z krysího závodu, pokud chápete princip hry. Právě princip hry z ní dělá dle Kiyosakiho ten ideální nástroj, jak naučit lidi pracovat s financemi. No, uvidíme.

Cashflow – Desková hra

Desková hra CashflowZdroj:
V našich podmínkách lze hru zakoupit za obnos okolo 1500Kč, což rozhodně není málo a nákup je dobré si rozhodně promyslet – ideálně si hru vyzkoušet a až poté si ji koupit. Pátral jsem na internetu a anglická verze se dá sehnat levněji, takže pokud máte zájem, kontaktujte mne a pomůžu vám se jejím sehnáním. Ač je česká verze dražší, výhodou je její lepší pochopitelnost pro ty, co angličtinou nevládnou.

Další možností, jak si hru zahrát jsou fancluby. V Praze a i ostatních městech vznikají hráčské kluby, kam se můžete přijít podívat, hru vás naučí a společně hrají. Hry jsou dělány především pro společenské pobavení. Desková hra má rychlejší průběh v pohybu figurek, ale neustálé přepisování hospodářské výsledovky, pasiv a aktiv, počítání změn při nákupu a prodeji celkem zdržuje. Proto dnes někteří volí deskovou hru v kombinaci s tabulkou v počítači, kde se jim vše počítá, což už ovšem trochu kazí smysl původní deskové hry, která takto učí základy účetnictví.

Cashflow – E-game

Další možností, jak si hru vyzkoušet je demo verze Cashflow E-game, tedy elektronická verze. Plná verze obsahuje vše, co klasická hra, jen vám i pro více hráčů stačí počítač. Není to sice úplně ono, ale proč ne. Vraťme se ale nyní k demoverzi, ve které si můžete vyzkoušet, co to vlastně ta hra je, jak se ovládá a hlavně se naučit její pravidla a obecně se s hrou seznámit.

Hra je v elektronické verze pouze v angličtině, čili ti, kdo tímto jazykem nevládnete máte 2 možnosti – naučíte se vnímat důležité údaje, nebo hru nebudete ani instalovat. Cashflow je v demo verzi opravdu jednoduchá hra, se základními vlastnostmi. Po prvním spuštění doporučuji projít tutoriálem, kde se naučíte hru ovládat. Poté již můžete pustit ostrou hru a hrát proti několika spoluhráčům, které řídí počítač.

Cashflow E-game 101 – hratelnost

Cashflow E-gameZdroj:
Hra jako taková je postavena hodně na náhodě. Nejde tak ani o hody kostkou, ale právě o „životní příležitosti“, které vás buď katapultují ve hře kupředu, či naopak táhnou ke dnu. Už samotný začátek, kdy vám počítač vybere povolání, podle kterého se jednak řídí vaše příjmy, ale také výdaje. Nicméně když je přebytek větší, hra je mnohem dynamičtější. Ve hře pak je cílem zbavit se dluhů a nakoupit dostatek aktiv, aby byl váš pasivní příjem větší, než vaše výdaje. Poté se dostáváte na rychlodráhu, která vede ke splnění vašeho snu a kýžené „finanční svobodě“.

Ve hře je zbytečná spousta animací, které hru akorát zdržují a vedou pouze k tomu, kdy se nudíte a čekáte, až můžete udělat něco jiného, než potvrdit, že spoluhráč hází kostkou. Vzhledem k tomu, že i na počítačová verze (E-game) kopíruje deskovou verzi, velice brzy se veškeré možné možné nabídky už znáte. K hratelnosti bych měl ještě zajímavý poznatek. Jednou jsem před riskantní koupí hru uložil a nadále pokračoval a nevyplatilo se – o pár kol jsem byl „downsized“, musel se zadlužit a zbankrotoval jsem. Hru jsem načetl a koupi neprovedl. Ovšem mně i spoluhráči padaly stejná čísla na kostce, jako předtím. Dosti zvláštní zkušenost.

Můj názor na hru Cashflow

Na hru jsem byl velice zvědavý, těšil jsem se, až si ji zahraji. První krůčky byly zajímavé, začal jsem hru chápat a netrpělivě jsem čekal na vhodnou šanci. Když pak ale jednou ukončil počítač mnou dobře rozehranou hru, jehož hráč hru skončil dříve, byl to první krok k tomu, abych brzy poznal, že jsem už hru pochopil a dostal se právě do té fáze, kdy už akorát hážu kostkou a hra je o ničem.

Ve stručnosti řečeno vás hra baví pouze tak dlouho, než jich pochopíte a poznáte veškeré možnosti, poté vám nemá co nabídnout, neboť každý hráč hraje za sebe a s ostatními hráči téměř nepřijde do styku a nepotřebuje je k dalšímu postupu ve hře. To si uvědomíte ve chvíli, kdy si navolíte více protihráčů na počítači a výsledkem je akorát nudnější hra. Vzhledem k tomu, že hráči mezi sebou nespolupracují a ani se de facto moc neovlivňují, je hra výsledkem čisté náhody.

Doporučil bych tedy vyzkoušení demoverze hry Cashflow, která vám nabídne pochopení hry. Pokud vás to bude bavit, udělejte si pomocí dohledatelných návodů na internetu deskovou verzi a pokud vás to chytne, kupte si ji. Smajlík :)

Pokud bude zájem, mohu napsat ještě krátký článek o pravidlech a pár tipů, jak hru hrát.

Jak Cashflow E-game vypadá

Cashflow game – hrací obrazovka
Cashflow game – hrací obrazovka, Zdroj:
Cashflow game – nabídka možnosti výdělku
Cashflow game – nabídka možnosti výdělku, Zdroj:
Cashflow game – konec hry
Cashflow game – konec hry, Zdroj:

Cashflow E-game zdarma ke stažení

Nebudu tu dělat reklamu warezu, ani poskytovat linky na torrenty, kde lze zdarma stáhnout plná verze Cashflow E-game 101 a 202, možná ani neexistují. Doporučuji však stáhnou legální Cashflow E-game demo, které je samozřejmě zdarma. Demo má omezené funkce, ale jak řečeno několikrát výše, je dostatečně hratelné a podobné plné verzi.

Poslední úprava provedena 1. 12. 2009, zhlédnuto: 5539-krát.
Celkem 935 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Peníze, počítač, Recenze, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (3):
Tomáš (10. 12. 2011 @ 10:06)
Zdravím, rád bych pořídil deskovou hru Cashflow v anglické verzi. Máš nějaký tip, kde ji sehnat? Předem díky Tomáš

Katerina Pechlat (26. 1. 2012 @ 11:33)
Dobry den, zminujete, ze umite poradit, kde a za kolik lze koupit anglickou verzi hry Cashflow 101. Chtela bych ji koupit, ale pouze deskovou variantu. Prosim poradite? Dekuji Katerina Pechlat

Admin (26. 1. 2012 @ 18:24)
Krásně se dříve dala koupit na e-bay.com - použitá kolem 50-60 USD vč. pošty. Problém ale nyní je, že EU zavedla nová opatření kdy vše nad 28 USD podléhá DPHčku a nad asi 100 USD pak i clu. Takže se nyní vyplatí koupit hra přímo v ČR, kde mezitím klesla cena na si 1600Kč.
Při troše hledání se na internetu dá nalézt achriv s nafocenou kompletní hrou, takže si lze po domácku vyrobit její kopii. Pokud pak hra nadchne, tak bych si ji koupil, ale vzhledem k jejímu charakteru bych do toho asi nešel.