Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Asie den 14 – Bohol a Alona Beach

Opouštíme Cebu a lodí se vydáváme na vedlejší ostrov Bohol a Panglao s nejznámější pláží Alona Beach.

Speed boat Cebu – TagbilaranZdroj: moje

Ráno vstáváme trošku déle, než bylo plánováno a protože v hotelu trvá příprava snídaně více jak půl hodiny, měníme plán a pojedeme lodí z Cebu na Bohol v 11.25. Check-out spočívá jen v odevzdání klíče; před hotelem místo taxi domlouváme cenu s týpkem nějak spojeným s hotelem a bereme to nejdříve přes obchodní centrum a HSBC, což je jediná banka, která má vysoký limit na výběr a zároveň nechce další poplatky. Týpek se s námi baví a prý jako nás na letišti počká jeho kámoš a dá nám dobrou cenu za odvoz a taky zajišťuje túry po ostrově. No uvidíme, jakou nám nabídne cenu, ale není to závazné, tak proč ne. Jedeme do přístavu, kde si kupujeme za 500 penízků lístek na loď, která nás dopraví na Bohol pouze na 1,5 hodiny, takže to musí smažit tak asi 60 km/h.

Sekuriťák nás posílá k check-inu, který je zde snad přísnější než na letišti. Začíná se klasicky rentgenem zavazavel a ošaháním, zda u sebe nemáte zbraně. Honzovi z tašky zabavují nůž, vyplní papíry a že dostane ho do příjezdu na Bohol. Po rentgenu nám tašky očichává pes na drogy!!! Tak to je síla. Poté při kontrole letenky si vás kamerkou vyfotí a pak teprve pustí dál. Pak si už jen vyberete místo k sezení a čekáte v hale na boarding.

Naše loď nemá jeden, ale dva kýly od sebe, aby měla malý odpor. Loď moc obsazená není, nejedná se o low-cost řešení, ale jsme ochotni si připlatit teď 200 PHP a jet místo 5 hodin krátce a hlavně v lepší čas. Jízda je pohodlná, ani to nehoupe. Jen je dobré mít sluchátka, protože asi v půlce trasy nám pustili film a zvuk do reproduktorů, takže mne osobně vyrušili z poklidného spánku. Výhled je lepší na levou stranu od směru jízdy, protože celou dobu vidíte nějaký ostrov nebo tak. Po příjezdu na Bohol se na nás v doku vrhli všemožní dopravci a tak jsme byli za nabídek "Sir, taxi, sir." doprovázeni společně s týpkem, co měl ceduli s Dominikovým jménem – domluvený odvoz. Za odvoz na Alona Beach si ale řekl 500 PHP, což jsme jako odmítli a dali protinávrh 350, což podle něho je jako zase děsně málo. Tak jsme se šli podívat jak si budeme moci koupit jízdenku na trajekt zpátky a cestou dostali návrh od jehnoho maníka za 300. No, nezbylo naemu předem domluvenému dopravci, aby cenu také na 300 snížil. Jeho chyba, mohl kývnout na 350 a bylo Smajlík :D

Reggae guesthouse, Alona Beach

Reggae guesthouseZdroj: moje

Ono jako Alona Beach je od Tagbilaranu tak jako asi 20km a po místních cestách skoro půl hodiny jízdy. Kde přesně je naše ubytování nevěděl, ale naštěstí měli velkou ceduli po cestě. Je půl třetí. Příjezdová cesta jako nic moc, ale poté jsme se ocitli v perfektně upraveném areálu ve stylu Reggae, vše mělo červeno-žluto-zelené barevné provedení a majitelé naprosto pohodoví, podle přízuku Francouzi. Mají tu 6 takových bugalovů, které mají 2 nebo 3 postele, záchod a sprchu. Vše je pouze 10 měsíců staré, udržované a hezké. Za asi 500 PHP celkem fajn. Jen tedy na pláž to je asi 8 minut chůze. Majitelé nám také sdělují, že pivo na Filipínách "San Miguel" může používat "pilsen", protože na to má licenci od Plzeňského Prazdroje Smajlík :) Mají tu WiFinu, takže můžeme nahrát pár fotek a zkontroloval e-maily.

Zeptali jsme se, kde je prádelna, kde se dá najíst a kam se zeptat na potápění. Majítel je opravdu fajn týpek a tak nám nakreslil takovou malou mapičku a vše popsal. Prní naše zastávka vedla do prádelny, neboť zásoby čistého prádla skoro vymizeli. Za kilogram chtěli 40 PHP, za 2 dny máte vše i s donáškou na guesthousu. Také si můžete připlatit 15 pesos a budete to mít expres druhý den večer. Platím 150 pesos a jdeme se najíst.

Jsme tu mimo sezónu, takže na ulicích nám stále někdo něco nabízí – motorku, výlety, sluneční brýle, jídlo atd. Dáváme si meníčka na grilu – mají to moc dobré a za asi 150 PHP, takže i cenově ok. Také tu nabízejí pivo nejen v malých třetinkách, ale také třeba litrové flašce, takže si to můžete s někým vzít napůl a vyjde vás to levněji.

Alona Beach na ostrově PanglaoZdroj: moje

Protože se chceme potápět, díváme se po diving centrech, které tu jsou také na každém kroku dva. Nové centrum hned vedle místa s naším prvním jídlem nám dává slevu a nabízí 16000 za open water course. Na netu jsme našli tak ceny okolo 350 USD, tohle je víc, ale je dobré od něčeho začít. Jdeme dále na pláž a cena za potápěčský kurz postupně klesá až na nějakých 13500 PHP. Docházíme až k "Baywatch fun diving centre", kde se ptáme po instruktorovi jménem "Butch", jak nám bylo doporučeno v guesthousu. Není tu, ale je tu jeho bratr na vozíčku a tak domlouváme cenu. Jejich první návrh 16000 jsme odmítli, protože nabídky jsou nižší. Po chvilce smlouvání jsme se dohodli na 14000 s tím, že budeme mít místo 4 ponorů v moři ponorů celkem 5, kdy jakože ten poslední už bude "fun dive", páč budeme mít tu licenci. To je férová nabídka, s kurzem začneme zítra ráno v 9. Máme tedy dneska celé odpoledne a tak se jdeme posadit na pláž.

V pozdní odpoledne (máme půl pátý) v dobře odlivu je tu moře takové jakože kalné od písku a chaluh. Také je tu mělko a brzo začínají ostré kameny, takže je třeba si na plavání vybrat správné místo. Teď už je ale pod mrakem a tak jen posedáváme. Vracíme se na hostel, po šesté se stmívá a tak vysedáváme na verandě. Kolem sedmé se jde na večeři, tentokrát jdeme na pláž podívat se, co nabízejí. Mají tu spoustu ryb a nějaké mořské plody, dáváme si dohromady většího mořského lososa za celkem 800 PHP i s rýží a k tomu pivko San Miguel, třetinka stojí 40 PHP. Tak to celkem jde. Po cestě zpátky na ubytoko jsme na pláži nalezli i podnik, co má happy hour na pivo za 25 PHP a colu s rumem taky tak. Sem budeme chodit Smajlík :)

Poslední úprava provedena 16. 9. 2012, zhlédnuto: 807-krát.
Celkem 967 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Alona Beach, Cestování
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):