Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Asie den 6 – Jeskyně a prales v Gunung Mulu NP

Dopoledne nás čeká prohlídka jeskyní a odpoledne pochod pralesem do kempu, kde budeme spát před výstupem na kopec.

Větrná jeskyně a jeskyně Čistá voda

Vesničani v MuluZdroj: moje

Vstáváme o půl osmé a balíme si věci. Nalézáme týpka, co nás přivezl na ubytování a dáváme mu za každého 15 ringošů. V 8.30 máme sraz z průvodem před jeho hostelem. Kupujeme si tam za 10 penízků snídani (vejce, párek, fazole z plechovky, dva toasty, marmeláda a kafe/čaj. Po snídani se opět kluci vydali do recepce parku a pokusili se vybrat peníze, ale opět bez úspěchu. Průvodce chce zaplatit zbytek trasy, je ochoten vzít dolary ale s kurzem 2,7MYR/USD. Adam nám nabídl 2,8MYR/USD a možnou zpětnou výměnou po výletě, pokud se nám peníze podaří vybrat (jen pro orientaci na MYR/USD se přes konverzi z CZK se dostaneme tak na 3,2 MYR/USD). Zaplaceno máme, necháváme si tam tašky a vyrážíme – začíná se jízdou na longboatu (dřevěná asi metr široká a 10 metrů dlouhá lodička pro asi 7 lidí a vzadu silnej motor Yamaha), navštěvujeme vesnici místních, kde je na tabulích popsána jejich historie a způsob života. Mají také vlastní malej trh, kde si můžete koupit jejich rukodělné výrobky. Adam si kupuje vařečku z bambusu a pokračujeme dále proti proudu řeky k jeskyním.

Clearwater caveZdroj: moje

Začínáme prohlídkou Wind cave, objevena a zpřístupněna před asi 20 lety. Je tu krásně vidět, jak voda postupně ve vápenci vyhloubila obrovský jeskynní systém. Prohlídka netrvá dlouho a my pokračujeme po dřeveném chodníku podél vody ke Clearwater cave. Musíme k jejímu vchodu vystoupat několik desítek schodů, ale stojí to za to. Před námi se otevírá obrovská přírodou vytvořená jeskyně, na jejímž dne teče říčka. Vidíme navíc pouze část obrovského systému, kde je část jeskynní kompletně pod vodou, část napůl a část suchá. I tak je procházka osvětlenou jeskyní úžasný žážitek. Jedná se o oblíbence našeho průvodce a ze 4 jeskyní, které jsem v Mulu mohl vidět je jistě tato také mým favoritem. Navíc nám průvodce udělal jednu luxusní společnou fotku. Před jeskynní je slepé rameno řeky s průzračnou vodou a tak se jdeme vykoupat. Oběd máme s sebou v balíčku za 6 ringošů – vejce a rýže se zeleninou. Nasedáme opět do loďky a vydáváme se dále proti proudu řeky. Občas je tak mělo, že musíme z lodi vysednou a trochu ji pomoci postrčit, ale máme štěstí, neboť jsme nevysedali více jak třikrát za asi půl hodiny jízdy. Měli jsme tak spousu času se kochat výhledem na hory a okolní flóru. Navíc samotná jízda na loďice je fajn atrakce.

Cesta pralesem do Camp 5

Výhled z ParkuZdroj: moje

Loďka nás vysadila na kraji lesa na konci stezky. Čeká nás 8 km chůze pralesem do kempu č. 5, kde budeme nocovat. Jdete sice prý primárním pralesem, ale stezka je opět široká a téměř po celé své délka obložena kameny. Přes rýzy a říčky jsou lávky, přes řeku pak vysuté mosty. Prostě pohodička tůra. Průvodce se párkrát zastavuje něco nám ukazuje, jednou našel zelenou kobru, tak si s tímto super jedovatým hadem trochu pohrál. Několikrát zastavujeme na krátké občerstvní a ochlazení v řece. Nicméně tričko jsem měl propocené asi po prvním kilometru, prostě s tím nic nenaděláte. Tedy můžete mít štěstí jako Adama nebo náš průvodce, oba se totiž jaksi nějak moc nepotí. Prales je tu trochu jiný než v Brunei, ale těžko se popisuje jak. Rozhodně tady jsou stromy vyšší, až tlustých tu moc není. Je tu více popínavých rostlin a dřevin, jiný je i svým způsobem podrost. Ale je to asi jen takový pocit, protože podél stezky se zvhled pralesa i jeho flóra mění. Komáry tu nepotkáváme, pijavice taky ne. Tedy možná Dominik jednu malou měl, ale zjistil to až když si zmáčel boty při brodění řeky, když jsme to šli "zkratkou". Do kempu dorážíme okolo čtvrté hodiny a protože jsme komplet propocení, začínají na nás sedat místní divoké včely. Pot jim chutná. Jdeme si zaplavat a svlažit se do řeky. Postupně ještě docházejí lidé z dnešního výstupu, hm, tak to jsem na nás tedy jako zvědav. Za 10 penízů si půjčujeme moskytiéru, aby nás v noci něco nekouslo. Spí se totiž v de facto otevřené budově, kde je vyvýšená deska a na ní žíněnky. Prosté, ale areál má záchody, sprchu, kuchyň na plyn a elektřina je tu večer z baterií, které se dobíjejí solárními panely.

Večeři nám vaří průvodce – kuřecí kousky, rýže, pomeranč, zelenina, čaj. Po večeři hrajeme místní hry a průvodce žádáme, aby nás vzal na noční procházku pralesem. Takže vyrážíme. Během půl hodiny toho ale moc nenacházíme, jen pár gekonů, jednoho pavouka (asi malou tarantuli) a svítíci houbičky. Vracíme se zpět a protože na obloze nejsou téměř mraky, dají se tu dobře pozorovat hvězdy. Na radu průvodce čekáme až měsíc vyleze z poza hory a děláme pár nočních fotek. Krátká hygiena a jde se kolem desáté spát. Zítra ráno v 5 nás čeká vstávání a výstup na kopec.

Poslední úprava provedena 4. 9. 2012, zhlédnuto: 810-krát.
Celkem 776 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Borneo, Cestování
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):