Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Mezifakultní dohody na FSV, RUK a Austrálie

Loni jsem vyjel v rámci programu Erasmus, pro zajímavější a vzdálenější lokace je ale nutno využít buď mezifakultní či meziuniverzitní dohody. Jak výběrové řízení probíhá? Moje osobní zkušenost je spojená s USA a Austrálií.

Projekt Erasmus má pro IESáky na FSV spoustu výhod. Seznam škol se jednak moc nemění a jednak soutěžíte pouze se svými spolužáky, takže se dá i lépe taktizovat. Druhou výhodou je naprostá bezproblémovost administrativní, neboť vše je zajeté a pro výběrové řízení toho moc nepotřebujete. Napíšete motivák, vyplníte přihlášku, přidáte transkript a je to. Pokud vás však jako mne lákají i destinace jako USA či Austrálie a Nový Zéland, musíte projít výběrovým řízením a složitějším administrativní kolečkem. V rámci meziuniverzitních dohod se dá snadněji dostat právě do Austrálie, neboť Karlova Univerzita má smlouvu s pěti školami a zájemců není mnoho. Krom toho také FSV nedělá v institutech rozdíl, jak je tomu právě často u mezifakultních smluv s USA. Hlásil jsem se do USA i Austrálie.

Formální požadavky pro výběrové řízení

Potřebné podklady pro výběrové řízení obsahují vždy motivační dopis, studijní plán (co chcete v zahraničí studovat) a výpis známek ze SISu, často pak i životopis. Pro meziuniverzitní dohody, kam spadá i Austrálie a Nový Zéland je dále třeba mít 2 doporučující dopisy a doklad o znalosti angličtiny. Nebývá moc velký problém doporučující dopisy sehnat, pokud máte dobré známky a učitelé si vás pamatují. Většina studentů také využívá vedoucího bakalářské/magisterské práce. A jinak prostě za někým zajdete, je to trochu spíše formalita. Doklad o znalosti angličtiny už je jiná liga, je třeba TOEFL či IELTS zkouška. Není nutné ji mít v době podání přihlášky, ale buďte připraveni na to, že pokud vás rektorát následně vybere, je nutné si ji urychleně dodělat.

Doporučující dopisy se dodávají do týdne v případě, že vás fakulta nominuje. Vyplatí se počkat, protože fakulta vás může nominovat na nějakou z vámí preferovaných škol. Rovněž v případě nominace ze strany fakulty je nutné vyplnit přihlášku na webu zahraniční univerzity a vytištěnou dodat. Pak to celé jde na rektorát.

Výběrové řízení vždy vypisuje OZS na webu a vypadá následovně – Austrálie a Nový Zéland, USA.

Výběrové řízení na FSV – pohovor

Jdete na pohovor, kde vlastně povídáte o tom, co máte v motivačním dopisu. Dle mé zkušenosti (a jak jsem zjistil ostatní mají zkušenosti podobné) si jej před pohovorem moc nečtou. Na pohovoru sledují vaši úroveň angličtiny a proč vlastně tam či onam chcete. Na pohovoru do USA ještě měli úvodní otázku na rozmluvení – dle aktuálního tématu se ptali na prezidentské volby 2013. V případě Austrálie a Nového Zélandu se ptali jednak na osobní jednak na akademickou motivaci a pak hlavně, zda si jste vědomi, kolik to stojí a jak to budete financovatAustrálie je drahá, to každý ví, ale ono se to prodraží ještě více, takže kolem 200 tisíc počítejte – či pak sledujte můj blog po návratu Smajlík :D. Nevím, zda to byl jen můj případ, ale na pohovoru do Austrálie více studovali moje CVčko. Vše probíhá v pohodové atmosféře, takže není třeba se stresovat. Výsledky nám oznámili e-mailem v obou případech dokonce druhý den! Obvykle to prý bývá do týdne.

Chtěl jsem do USA, ale byl jsem vybrán jako náhradník. Nejspíše protože jsem byl z IESu a dohoda preferuje neekonomy. Diskriminace. Nu co se dá dělat.

Výběrové řízení na RUK – meziuniverzitní dohody

V případě meziuniverzitních dohod probíhá další kolo na rektorátu Univerzity Karlovy. Jednotlivé fakulty pošlou své nominace studentů a rektorát poté udělá konečný výběr. A zde nastává problém. Tedy spíše nepříjemnost pro studenty. Rozhodování má na starosti prorektor pro zahraniční styky a ten je prý hodně vytížen, takže mu celá agenda leží na stole a čeká se. Nominace pro Austrálii a Nový Zéland trvaly měsíc! No a pak přijdou výsledky jen pro vaši fakultu (takže kdo vlastně jede, to ví jen ti nahoře) bez dalšího komentáře, fakulta nic neví (nebo třeba nechce) a tak pokud chcete něco vědět, musíte osobně na rektorát, protože na odpověď na mail jako trvá. Jenomže problém je v tom, že prorektor je svatá pro studenty naprosto nedostupná osoba, takže ač by vám třeba někdo rád pomohl, tak moc nemůže. Nu, dle pravidel se tedy rozhodovacího procesu účastní vícero lidí, ale prorektor je ten, kdo rozhoduje. Jak to skutečně probíhá, je tajemstvím.

Hádáte správně, byl jsem hodně namíchnutý, neboť jsem na fakultě jsem se jim hodně líbil, ale rektorát mne neposlal NIKAM. Inu, na rektorát neprojdou preference studentů, takže efektivní alokace je pryč. Doufám, že toto se podaří nějak změnit. A proč jsem tedy nebyl vybrán? No, dohoda se Sydney, kam jsem se hlásil se nějak předělává, letos tedy nikdo nejede. Hm, fajn.

Jede se do Brisbane!

Nevím, co přesně bylo tím hlavním faktorem, ale paní Žabžová, která má protinožce na starosti se mi očividně velmi snažila pomoci, neboť mi jednak podala informace, které měla, ale zároveň se ji podařilo pro mne vyjednat místo na Novém Zélandu a poté dokonce na mnou preferované University of Queensland v Brisbane. Nejvtipnější je, že tam nakonec jedeme dva z FSV, a to nás tam rektorát nejprve vůbec nenominoval Smajlík :D Prostě letos je to prý "mess", pokud mohu paní Žabžovou citovat. Dle spolužáků, kteří v Brisbane byli loni, je to naprosto úžasná lokalita a mám se na co těšit. Samozřejmě, že napíšu o dalších krocích potřebných k odcestování a ze života na jižní polokouli bude opět blog Smajlík :)

Happy end se koná, ale teda byl to boj. Nejvíce člověka irituje celý ten proces výběru, který nejenže je naprosto neprůhledný, ale rovněž komunikace vázne. Když to srovnám s výběrovým řízením Erasmu, je to prostě mnohem horší. Podle mne zajímavé téma na bližší zpracování. Situace se nelíbí vícero lidem, na problematický proces výběrového řízení chceme upozornit prostřednictvím univerzitního akademického senátu, společně s tipy na jeho vylepšení.

Poslední úprava provedena 10. 7. 2013, zhlédnuto: 1621-krát.
Celkem 907 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Austrálie, Blog, Cestování, IES, Magisterské studium, studium, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):