Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Maastricht a Erasmus na FSV UK: Potřebné dokumenty

Další pokračování série článků o studiu v rámci mezinárodního programu Erasmus. Přihlášku jsem podal, prošel výběrovým řízením a nyní mne čeká první část zařizování potřebných dokumentů před odjezdem. Byla by škoda si zkušenosti nechat pro sebe.

Maastricht University
Maastricht University, Zdroj: www.sanlink.nl

Komunikace s Universiteit Maastricht

Prošel jsem úspěšně výběrovým řízením programu Erasmus na naší fakultě, ve kterém jsem byl vybrán za zahraniční výjezd do Nizozemí. Zimní semestr akademického roku 2011/2012 strávím na Univerzitě v Maastrichtu na School of Business and Economics. Své minulé povídání o Erasmu jsem v článku „Jak studovat v cizině: Hlásím se na Erasmus“ skončil tím, že úředničina počká, než udělám státnice. No, ne všechno mohlo měsíc počkat. Celý administrativní proces bych rád zachytil v tomto článku. Hlavní motivací je předání mých osobních zkušeností dále, neboť nedostatek informací je to, co nás zbytečně vrhá do nejistoty a okrádá o čas. Snad tedy někomu ušetřím nejen stres, ale také času Smajlík :). Poté, co jsem prošel prvním kolem na IES, čekal jsem společně s ostatními studenty FSV UK na výsledky druhého kola výběrového řízení programu Erasmus, které jsme na naší fakultě dostali k dispozici 6. května 2011. Jak bylo zmíněno v informačním e-mailu, některé univerzity chtějí do konce května podat přihlášku přímo na jejich studijním oddělení a především do 15. května bylo nutné si zažádát o EILC kurz, pokud o něj máte zájem.

Pokud jde o Maastricht University, kam jsem se dostal, mají velmi intuitivně zpracované webové stránky, samozřejmě kompletně v angličtině, kde lze najít dostatečné množství informací, včetně potřebných administrativních kroků. Přehledná navigace vás rychle přivede na stránku pro přijíždějící výměnné studenty. Jak jsem zjistil, musím se u nich registrovat a to do půlky května!

Takže tohle nepočká. Postupuji dle pokynů, které jsou ke stažení v pdf dokumentu, vše mi chodí potvrzené na email, co více si přát Smajlík :). Pro kompletní přihlášku potřebuji scan svého pasu a protože budu vyjíždět na magisterský studijní program chtějí po mne diplom. Jako alternativa slouží potvrzení, že titulu bakalář dosáhnu v době výjezdu, či že v době výjezdu budu mít 180 ECTS kreditů. Mířím tak na OZS, neboť takové potvrzení potřebuji, tak snad jej dostanu. Po milé komunikaci jej získávám, takže mohu vše nahrát do svého profilu, který mi Univerzita v Maastrichtu vytvořila. E-mailem se nic neposílá. Moje přihláška byla následně potvrzena a dostávám další informace na e-mail. Fajn, vyřízeno. Následně také e-mail od jejich koordinátorky výměnných pobytů, že se na mne těší Smajlík :)

Akceptační dopis

27. května dostávám e-mailem potřebný akceptační dopis a následně také podrobné informace o tom, že je třeba si v období 1. června – 15. července zapsat v jejich systému předměty, které hodlám studovat. Součástí e-mailu jsou samozřejmě podrobnější informace jak se v systému vyznat a kam se v případě dotazů obrátit. Komunikace se mi velmi zamlouvá, uvidíme, jaké to bude tam, pokud budu potřebovat řešit něco specifického, nestandardního, zda to bude také bezproblémové. V Maastrichtu na School of Business and Economics o mne tedy vědí, zdá se, že je vše vyřízeno, tak se mohu věnovat státnicím, které mne čekají 14. června.

Výběr předmětů

Po státnicích jsem konečně začal řešit předměty, které si zapíšu. Díval jsem se samozřejmě již dříve, co vše nabízejí, ale bylo to spíše orientační. Potřebuji potvrdit od garanta studijní plán, tedy seznam předmětů, které hodlám absolvovat. Velmi mne zaujal magisterský program Infonomics, tedy ekonomie zaměřená na informace. Problém ovšem je, že z volitelných předmětů mohu mít pouze 12 kreditů. Patří se právě předměty, které hodlám absolvovat v cizině, neboť k nim neexistuje ekvivalent na IES. Vhodné je najít si nějaké alternativy k povinně volitelným a povinným předmětům, které na IESu mám. Nakonec jsem zvolil Microeconomics (Master level), International Competitiveness and Antitrust Policy, z programu Infonomics pak Information Products, information markets and information systems a Intellectual Property Law and The Information Society. Na leden jsem si pak z tzv. „skills training“ kurzů zapsal Excel for Finance. Vše je vyučováno samozřejmě v angličtině. Zapisuju si je tedy do informačního systému v Maastrichtu, ale také do webové aplikace od Karlovy Univerzity, odkud vytisknutý přehled musím zanést k podpisu garantovi magisterského studijního programu.

Garant oboru a OZS

U garanta magisterského oboru (Doc. Oldřich Dědek) to proběhlo celkem rychle – upozornil mne právě na to, že mi mezi volitelné předměty může uznat pouze 12 kreditů, já jich mám v Maastrichtu zapsáno 17. Kredity prý budeme do detailu řešit až se vrátím Smajlík :) Následuje tedy návštěva OZS s podepsaným studijním programem a akceptačním dopisem. V systému jsem také označil přihlášku hotovou k vytištění ihned poté, co jsem tam zadal předměty. Na OZS jsem opět potkal neuvěřitelně pracovitou pí. Dryakovou, která si od mne dokumenty převzala, vytisknula si moji přihlášku a vše založila a připravila na další razítka a podpisy Smajlík :)

Erasmus
Erasmus, Zdroj: www.staze.cz

Co dál?

Protože do Maastrichtu jedu na konci srpna, musím se během prázdniny zapsat ke studiu a potvrzení o zápisu pak na OZS donést. Před odjezdem mne bude čekat ještě jedno administrativní kolečko kvůli stipendiu, prozatím je vše hotovo. Měl bych si akorát zřídit účet u KB, aby mi mělo kam přijít ono stipendium, což ale odkládám, protože na to teď nemám náladu. Musím si co nejdříve v Maastrichtu najít bydlení, protože zatím hledám marně.

Poslední úprava provedena 20. 6. 2011, zhlédnuto: 1336-krát.
Celkem 794 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, Erasmus, EU, Recenze, studium, Tipy a triky, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):