Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Nápady, úspěch, hodnoty, preference a závist

Co je pro nás důležité? Každý má svůj určitý životní postoj, podle kterého jedná. Máme své preference, své hodnoty a svůj jedinečný způsob chování a jednání. Reaguji na některé své myšlenky z poslední doby.

StudiumZdroj:
V poslední době jsem měl trochu osobní krizi především v nestíhání věcí. Stává se to občas každému, ovšem kdo má dobře nastavené své priority, ten je z problému rychle venku. Seřazení priorit není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Každý z nás chce stále více a nespokojí se s málem – snažíme se navýšit svůj blahobyt a užitek. Čim jsme však velice omezeni, je čas. Toho není nikdy dost. Je důležité si uvědomit, že dobrá časová optimalizace zvýší efektivitu a můžeme tak stihnou více a dosáhnout lepších výsledků a mít opravdový úspěch. I tak ovšem nemůžeme stíhat vše, co by nás bavilo a tak se musíme rozhodovat, co je pro nás důležitější, co nám více přináší a co pro nás má větší hodnotu. Musíme se rozhodovat, což není jednoduché, někdy je volba opravdu obtížná.

Žebříček hodnot

Pro snazší rozhodování je dobré mít svůj žebříček hodnot. Pak víte, co je pro vás prioritou a rozhodujete se rychleji. Dobré je také občas zavzpomínat na dobrá a špatná rozhodnutí – zjistíte, že často je to první trochu uvažované rozhodnutí nejlepší. A k čemu vlastně takový žebříček je? Vidíte v něm především své cíle – jakmile se splní, máte nový cíl. Pokud máte stanoveny dosažitelné cíle, máte také motivaci cílů dosahovat, jste spokojenější a úspěšnější. Je důležité mít svůj žebříček hodnot, jinak nikdy nemůžete nic dokázat – nevíte jakým směrem chcete mířit. Zajímavé je pozorovat myšlenky mladých teenagerů „podnikatelů“, kteří na své blogy píší své naivní představy o budoucnosti, které jsou založeny jen na fantaziích a nevědomosti reality, která je trochu jiná. Není to špatně, je naopak báječné, že si takto tříbí svoje myšlenky a svůj způsob vyjadřování. Někdy by si ovšem po napsání takového článečku měli zchladit hlavu a zvýraznit jeden jediný hlavní cíl – ten primární.

Závidíme to, co je pro nás důležité

Myšlenka, kterou vyslovil můj kamarád při obědě. Bavili jsme se právě o tom, jak studujeme, jak studují ostatní a co u toho kdo dělá a dostali jsme se také k závisti. Otázka je jednoduchá – proč závidíme to a ne ono. Proč závidíme např. počítač a ne auto? Proč někomu závidíme úspěch a jiného obdivujeme? Závidíme zkrátka to, co chceme mít a nemáme. Chceme to, čili je to pro nás důležité. Na Idnes.cz jsem objevil následující tvrzení, se kterým nesouhlasím: „Závist to probudí ve chvíli, kdy budete mít pocit, že je to nespravedlivé.“ Když si o něčem myslím, že je to nespravedlivé, tak ještě nemusím závidět – mohu být naštván. Naopak závist se probouzí především ve chvílích, kdy vidíme něco, co opravdu chceme a je to ve vlastnictví někoho jiného. To, že pokud to chceme a jsme přesvědčení, že si to ten druhý nezaslouží, tak je závist větší. Ovšem jsme schopni objektivně posoudit, zda je to nespravedlivé? Často si tento pocit navozujeme, abychom nějak ospravedlnili závist. Proč to má on a já ne. Co je horší, v naší České zemi se závidí snad vše, i nos mezi očima. Spousta lidí jsou navíc nepřejícní a působí akorát škodu. Někdo holt má větší kliku, štěstí k životu patří, ale pokud si všichni budeme škodit, budeme na tom všichni ještě více tratit, stejně jak to funguje v obchodě a ekonomii.

Chceme-li tedy dosáhnout úspěchu např. v podnikání, měla by nás závist motivovat k dosažení našeho cíle, můžeme se od ostatních učit, neměli bychom jim však škodit. K závistí nás také vede nadměrná zvědavost a pocit, že musíme všechno vědět, mít nad vším kontrolu. Věci, které závidíme, patří do našeho žebříčku hodnot.

Jak dosáhnout úspěchu

Máme tedy zorganizovaný svůj čas, známe své cíle, víme že úspěchu lze dosáhnout – vidíme to díky naší zvědavosti na ostatních. Cílevědomost a pečlivost jsou důležité aspekty k dosažení cílů. Já se v současné době právě snažím dostat pod kontrolu svou zvědavost, lépe si organizovat čas, zažít si určité návyky, abych se mohl soustředit na práci a měl svůj čas na oblíbené zájmy, cestování, své přátele, kamarády a především svou rodinu. Kdo chce dosáhnout úspěchu, brzy pozná, že bez pomoci a podpory ostatních je to velice dřina, požádat o pomoc je správné, ovšem musíte pomáhat také vy! Pamatujete – je důležité umět dávat i přijímat.


Jak jste na tom se svým žebříčkem hodnot vy? Co je pro vás důležité?

Poslední úprava provedena 17. 4. 2009, zhlédnuto: 1033-krát.
Celkem 702 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Efektivita práce, Móda a trendy, Peníze, Psychologie, Sex a vztahy, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):