Výstava FOTOGRAFIS collection reloaded
Národní galerie v Praze vystavovala v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí sbírku nejlepších českých fotografií. Výstava končila o víkendu 7. a 8. února. Byl jsem se podívat.
Jelikož galerie slaví výročí 20 let, bylo vstupné zdarma. Kromě fotografií byla v prvním patře také výstava obrazů krásné české krajiny 19. století. Mám rád svou zemi a proto jsem se rád zadíval na překrásné obrazy zachycující malebnou krajinu před stoletím. Dovolím si vás galerií trochu provést – několik maleb mne opravdu zaujalo. Mám rád detail a proto také především dokumentační fotografii. Některé malby jsou ale snad ještě lepší než fotografie – především co se barev týče. Bylo mi jasné, že zde bude více lidí, když je to zdarma, ovšem zajímavé bylo, že u maleb bylo opravdu jen několik osob mladších 60ti let, u fotografií jsem potkal všechny věkové kategorie, ovšem důchodci vedou.
Krajina v českém umění 19. století
Hned na počátku najdeme autora zvučného jména, jakým je Antonín Mánes, mne se zde od něj nejvíce líbil obraz z roku 1826 Krajina s belvederem. Provedení je opravdu fantastické. Jdu dále a doslova neuvěřitelně zírám na neuvěřitelý strom na obrazu Bedřicha Havránka nesoucí název Krajina u mělníka z roku 1868. Vedle obrovského košatého stromu, kde snad můžete spočítat jednolivé lístky – a to vše jsou tahy štětcem, je skupinka lidí sušících seno. Detaily na obrazu jsou neuvěřitelné. Hned vedle visí Podzimní krajina roku 1869. Krásná barevnost.Václav Březina a jeho Podzim v březovém lese z roku 1906 je další malbou před kterou trávím několik minut a užívám si ten krásný pocit. U dalšího obrazu Velké jezero v Krkonoších od Otakara Lebedy vzpomínám 14 dní, které jsem strávil v tomto nejvyšším českém pohoří na konci druhého ročníku gymnázia. Chata Táňa a parta lidí z FO mi zůstanou dlouho v paměti.
Další živý obraz z mé paměti vyvolal Strom od Františka Kavana z roku 1848. Pod stromem je keř a vysoká, místy prošlapaná, ohnutá tráva. Přesně tak jako bych tu hledal kontrolu při orientačním běhu. Několikrát jsem se snažil takovýhle obyčejný pohled do krajiny vyfotit, ale vždy to byly fotky na smazání.
Obrazy, které se mi pak ještě velice líbily
- Tůň v lese (1986) – Jan Honsa
- Břízy (1904) – Alois Kalvoda
- Ranní mlha na Vltavě (1939) – Viktor Stretti
- U břehu (1848) – Antonín HUdeček
- Výhled do krajiny (1903) – Alois Kalvoda
FOTOGRAFIS collection reloaded
Vyšel jsem po schodech do druhého patra, kde bylo o poznání více lidí. Výstava je reprízou projektu pořádaného Bank Austria Kunsforum ve Vídni na podzim 2008. Kolekce je věhlasná mezi odborníky, neboť ve sbírce jsou zastoupeni přední světoznámí fotografové o období poloviny 19. století do druhé poloviny století dvacátého.Fotografie zde byly rozděleny do několika částí, nejvíce mám rád na fotograii její detail, zachycení toho správného momentu, nálady. Fotografie umělecké, ve kterých se autor plně realizuje a pouští uzdu fantazii nejsou zrovna u mne oblíbené, některé jsou ale i přesto velice zajímavé. Vybral jsem opět několik kousků, které mne ze všech ostatních fotek něčím nejvíce upoutaly, zaujaly.
- Avignonský most (1853) – Eduard Denis Baldens
- Glacier Point (1872) – Charleten E. Vatkins
- Tři pyramidy a vesnice v Gíze (1873) – Felice Antonie Beato
- Portéty od Julia Margaret Camera
- Konečná stanice (1892) – Alfred Stieglitz
- Sudie aktu – Alfons Maria Mucha
- Matka a dcera (1949) – Arthur Felling Weegee
odkazy:
Národní galerie –
Palác Kinských
Celkem 475 slov.