Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Profesionální 24“ LCD Monitor HP LP2465, 1920x1600

Vzhledem k tomu, že mým dosavadním pracovím nástrojem je notebook HP nx6125 s TN displayem 15“ a k domácímu 19“ CRT monitoru se dostanu stále méně, pořídil jsem si na úpravu fotek a další práci sice dražší, ale kvalitní LCD Monitor od společnosti HP nesoucí kódové označení LP2465. Celý proces nákupu jsem pro vás zaznamenal.

Jaký LCD monitor na úpravu fotek?

HP LP2465Zdroj:
To byla jedna z prvních otázek, kterou jsem si položil. Stýček Google mi s dotazem pomohl a tak jsem narazil na diskuzní vlákno Jake LCD/CRT pro upravu fotek na DIGIaréně. Cenu jsem chtěl tak do 12tis Kč. Na diskuzích jsou kromě OT (off-topic=mimo téma) příspěvků také užitečné informace a odkazy. Většina z nich vede na server Světhardware, který je široce uznáván a i dle mého názoru je špičkou na české internetu. Jednu z hlavních podmínek, které tedy LCD panel na úpravu fotek splňovat je především kvalitní barvné podání. Nutností je tedy použití technologie S-PVA či S-IPS, nikoli klasická TN. Nevýhodou je vyšší cena a pomalejší odezva, výhodou jsou dobré pozorovací úhly a pro mne nejdůležitější barevné podání. Dalším aspektem je velikost. Vybíral jsem mezi LCD 22" a LCD 24", abych měl dostatek prostoru. Dalším mým kritériem bylo rozlišení 1920x1200 pixelů, tedy Full HD. Opomenuli-li nejkvalitnější, ale také nejdražší modely EIZO, máme tu lcd obrazovky Samsung, které najdeme i u společnosti HP. LCD Samsung patří opravdu ke kvalitním, co se týká veškerých vlastností. Nejvíce ze všeho mne zaujaly modely HP LP2465 (s úhlopříčkou 24"), Lenovo L220x (s úhlopříčkou 22") a NEC 2470 WNX (s úhlopříčkou 24"). Pěkný přehled otestovaných lcd monitorů najdete na Světhardware.

Ergonomie, interpolace, podsvícení

Přečetl jsem si recenze, ohlasy a orinetačně jsem se informoval o ceně. Důležitá byla pro mne ergonomie – výškové nastavení pivotu, možnost otočení monitoru na výšku (výborná věc při práci s dokumenty a možnost otáčení ve všech 4 směrech (nahoru, dolu, doleva, doprava)). Vítězem se stal monitor HP LP2465 s 24" lcd samsung. Tento monitor má i výbornou interpolaci, podsvícení na vysoké úrovni. Po přečtení další recenze, která intenzitu podsvícení naměřila jinou jsem nabyl toho názoru, že se bude jednat o rozdílnost kusů, ale výsledek v obou případech byl pro mne velice uspokojující. Hledám samozřejmě ideální poměr cena/výkon, neboť mé finance jsou omezené a nemohu tak sáhnout po tom nejkvalitnějším, co trh nabízí. Cena mezi HP a Lenovo je veliká (kolem 4tis), nicméně 22" palců a stejné rozlišení znamená malilinkaté body. Interpolace u Lenovo také není moc slavná a HP umí zachovávat poměr stran, což je další + k 24" a kvalitě obrazu.

Alternativy

Pro ty, kteří potřebují kvalitu a chtějí ušetřit je možnost sáhnou po LCD 19" či 20", kde jsou ceny o tisíce níže, kvalita obrazu však podobná. Pokud by vám nevadili malinkatá písmenka, řešení v podobě Lenovo L220x je určitě cesta správným směrem, tento produkt za poměr cena/výkon dostal při své recenzi ocenění jako TREFA.

Důležitost monitoru

Monitor je základem produktivity a efektivní práce (nutností také kvalitní klávesnice a myš). Je mnohem lepší mít velký monitor a pomalejší procesor (Sempron, Celeron), než starý šuntský 17“ CRT monitor, který vám kazí oči, ale v desce máte dualcore či kvadrocore CPU. Nyní tedy víte, co je kromě velké RAM potřeba Smajlík :)

Nákup

Model máme vybrán, nastává tedy fáze hledání nejlepší ceny, nákup a doprava. O tom, jak hledat nejlepší cenu jsem již psal v článku Kde a jak hledat ty nejnižší ceny na internetu?. Kde a jak jsem nakonec nakoupil, jak dloho doprava trvala jsem se zmínil v dalším, navazujícím článku Vynikající a levný 24“ LCD Monitor – koupě a doprava.

Poslední úprava provedena 25. 7. 2008, zhlédnuto: 1912-krát.
Celkem 524 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Fotografování, Peníze, Programování, Recenze
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):