Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

The Insider – muž který věděl příliš mnoho

Proslulý film Muž který věděl příliš mnoho (The Insider), jsem si již dlouho chtěl pustit, jednou jsem z něj dokonce viděl asi polovinu v televizi. Dnes jsem se si našel chvilku času a na film se konečně podíval.

Muž, který věděl příliš mnoho

The InsiderZdroj:
Dramatický thriller The Insider byl natočen v USA v roce 1999. Režíroval Michael Mann a hlavních rolích uvidíme hvězdy jako Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer a další. 157 minut dlouhý sníme pojednává o tabákovém průmyslu a politickém boji. Zábavu či vtípky ve filmu samozřejmě nenajdete, zato napínavých scén a zvratů je více než dost. Film velice dobře vystihuje pochmurné prostředí sporů o velké peníze v zákulisí politiky a médií. Insider vidí dovnitř, ví to, co nikdo jiný, což jednak vystihuje dobře název filmu, ale také to, o čem film bude. O zatajování informací a hledání pravdy.

Filmy natočené podle skutečné události mám nejraději, protože jsou zkrátka příběhem, který se těžko vymýšlí, zároveň je tam něco více, než jen příběh, je tam spousta lidských vlastností a život si nevybírá, může se tedy cokoli a kdykoli zvrtnout. Ačkoli se jedná o starší filmové dílo, o kterém jsem již slyšel, ke shlédnutí jsem se dostal až teď.

Děj filmu Insider

Na trhu působí několik společností vyrábějících cigarety a jejich představitelé přísahají před soudem, že tabák není zdravý škodlivý. Dr. Jeffrey S. Wigand je z jedné takové firmy propuštěn, má rodinu a nemocnou dcerku, splácí dům. S odstupným je spokojen. Na druhé straně tu je investigativní novinář Lowell A. Bergman pracující pro televizní kanál CBS, jeho kolega a televizní pořad 60minut, kde vysílají rozhovory s nejrůznějšími lidmi a povídají si o kontoverzních tématech. Jednou dostane Bergman zprávu, která vypadá jako cosi z tabákového průmyslu, a hledá někoho, kdo mu řekne, o čem dokument je. Tím mužem má být právě Dr. Jeffrey S. Wigand (náš Insider), který je ovšem vázán mlčenlivostí svého minulého zaměstnavatele a nechce si dělat problémy. Zároveň má pocit, že by to, co ví měl říci. Z bývalé práce se mu ozvou a vyhrožují mu, chtějí podepsat dodatečné prohlášení o mlčenlivosti, které odmítne. Začíná tak spletenec událostí, které mají politický a ekonomický podtext, Na druhou stranu zde jde o lidské zdraví a o to, že představitelé tabákových společností vědomě lžou a popírají skutečný vliv cigaret na člověka.

Dr. Wigand se rozhodne sdělit světu krutou pravdu (skutečně muž, který ví až příliš mnoho), čímž se dostává do problémů, přichází o milovanou rodinu a jeho život je ohrožen. Ani Bergman to nemá jednoduché. Poté, co je připraven rozhovor s Dr. Wigandem odvysílat se jeho nadřízení raději rozhodnou nepustit svědectví do étheru, protože se bojí soudních sporů s tabákovými společnostmi. Bergman se však nezdává a společně s Dr. Wigandem dělá vše pro odhalení pravdy na veřejnost.

Poslední úprava provedena 20. 11. 2009, zhlédnuto: 930-krát.
Celkem 413 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Film, Kriminalita, Politika, Psychologie, Recenze
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):