Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Jak komunikovat s lidmi - umění komunikace

Dnes jsem měl u možnost zúčastnit se semináře, jehož cílem bylo nás naučit, jak můžeme poznat různé typy lidí a jak s nimi komunikovat. Každý z nás je sice jedinečný a proto je mezilidská komunikace jednou z nejsložitějších záležitostí.

Komunikace ve firměZdroj:
Sangvinik, flegmatik, cholerik a melancholik

Tato čtyři slova z psychologie zná z nás nejspíš každý. Do těchto základních 4 skupin dělíme obyvatelstvo podle jejich chování a jednání. Toto rozdělení pochází z antiky a používá se dodnes – inu lidé zůstávají v jádru své duše a způsobu komunikace stále stejní. Typické typy lidí poznáme celkem snadno. Cholerik jedná velice impulsivně, flegmatik je naprostý opak, vše mu je šumák. Sangvinik dokáže velice dobře jednat s lidmi, melancholik je citově založen a jedná tedy hodně citově. Jelikož psychologie se neustále vyvíjí, aby tito lidé byli za své „plkání“ placeni, objevují se stále nové teorie a studie o lidské mysli, způsobu komunikace a jednání. Některé jsou dokonce velice zajímavé a svou odměnu si zaslouží, neboť pomáhají těm, kteří chějí s ostatními komunikovat, aby z jejich spolupráce vzniklo něco nového. Na druhou strany je také nad slunce jasné, že podobných informací se především zneužívá v médiích, reklamě a k všemožným podvodům na lidi, kdy potřebujeme býti přesvědčiví, umět něco prodat a udělat z toho na druhého tupou ovci.

Introvert vs. Extrovert

Dvě obrovské skupiny lidí, kteří mají odlišný způsob komunikace a téma hovoru. Většina lidí si myslí, že extrovert je mluvka a introvert je mlčenlivý. Podobně lze říci, že extrovert se nebojí komunikovat. Tato definice, či poznávací znak je však naprosto mylný. To, jestli se člověk nebojí zeptat či komunikovat nemá s tímto rozdělením moc společného, Jedná se o komunikační dovednosti, které může mít jako introvert, tak extrovert. Rozdíl však poznáme dle tématu hovoru, kdy extrovert se s vámi rád bude bavit i o svém osobním životě. Toto rozdělení se mi však zdá nevhodné, neboť z mé zkušenosti např. z Německa se většina lidí při hovoru zaměřuje na neosobní věci, tedy téměř každý by byl introvert, přestože s komunikací nikdy problémy neměli a nemuseli se jí nějak učit, jak tomu většinou je u introvertů.

Proč je dobré umět poznat toho druhého

Při komunikaci, kdy od toho druhého něco chceme, či se potřebujeme na něčem domluvit, něco vyřešit, je nutné informace podat takovým způsobem, aby je ten druhý pochopil přesně tak, jak chceme. Nejproblémovější je kritika či opravování práce druhých, kdy při nevhodném podání či nedostatečném vysvětlení může dojít ke špatnému pochopení, či osobní urážky a to většinou nechceme. Víme-li tedy, jak s druhými lidmi jednat, bude oboustranná komunikace příjemnější a pro obě strany prospěšnější. O rizicích a možností podlého využití lidi odhadovat a vetřít se k nim jsem se zmínil. Já mám především na mysli komunikaci v pracovním vztahu a práci v týmu, kdy je skupina lidí sestavena z odborníků, šéfů, manažerů a dalších, a je jasné, že každý z nich komunikuje a reaguje trochu jinak. Pokud se takovýto tým naučí bezproblémové vzájemné komunikaci, dosáhne lepších výsledků a lepší nálady všech zůčastněných.

Poslední úprava provedena 2. 8. 2008, zhlédnuto: 4153-krát.
Celkem 456 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, Německo, Peníze, Recenze
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):