Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Zpřísnění řidičáků pro motorkáře

Dnes jsem klikl na článek o motorkách na aktualne.cz a nevěřícně kroutil hlavou nad matoucím titulkem. Nevím, zda mají redaktoři dosatetečné vzdělání či jde o další medializaci motorkářů a boj proti nim.

Autoškola – výuka na motorceZdroj:
Novinky o dění u nás, sleduji občas na hlavní stránce portálů Seznam.cz a Centrum.cz. Dnes ráno mne do očí udeřil článek s nadpisem „Zpřísnění řidičáků pro motorkáře? Možná už letos“. Začetl jsem se a nestačil divit. Podle toho, co se v článku píše, vlastně o žádné zpřísnění nejde, ba naopak. Dnes si ve věku 18 let můžeme pořídit řidičský průkaz na motorku o max. výkonu 26kW. Dle nového návrhu skupiny A2 bych však mohl řídit již motocykl s výkonem 35kW. Smysl by ztratila skupina AN pro mopedy a motorčičky do 50ccm, která by byla dostupná od 16 let stejně jako skupina A1 (do 125cm a 16kW). Skupinu A na bez omezení by bylo možné získat od 24let bez praxe, či ve 20 letech pro držitele A2 (praxe 2 roky). Nyní však mohu stejnou skupinu získat až v 21letech a musím být držitelem řidičáku skupiny A od 18let.

Dle mého názoru (motorkář), by řidičský průkaz na motorku měl být podmíněn psychotestem, který by snad zamezil vydání řidičáku těm největším hazardérům, kteří jezdí bez povinné přilby na motorku, několikanásobně překračují povolenou rychlost a kazí pověst ostatním slušným motorkářům, kteří by bez rukavic a dalšího ochraného oděěvu jako kombinézy či oblečení s chrániči na svůj stroj nesedli.

Zdroj obrázku: Autoskola.servis.cz
Poslední úprava provedena 27. 7. 2008, zhlédnuto: 1658-krát.
Celkem 207 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, Motorky
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (3):
CBR (25. 11. 2009 @ 06:53)
Určitě jde o zpřísnění. Sice povolí 35kw, ale nebude se moci škrtit motorka více jak o polovinu, což v praxi znamená že odpadne litrová mašina s výkonem 25 kw, ale i některé šestistovky s výkonem 25 kw. Ale už jsem se nikde nedočetl, co se bude dít pokud mám řidičské oprávnění již delší dobu A25kw, a mám CBR s 25 kw. Zakážou mi tuto mašinu, nebo bude nějaké přechodné období pro dodělání na nejvyšší kubaturu, nebo prostě na mašině nebudeme moci jezdit? Já osobně si myslím, že je to krok do předu, ale všechno má své pro i proti.

CBR (25. 11. 2009 @ 17:44)
Dnes jsem dostal více informací s jedné nejmenované autoškoly. Pokud máte dnes ŘP A25kw, tak po novele zákona dále můžete řídit moto s 25kw,a bude přechodné období kdy si budete moci ŘP neomezený dodělat cca. 3 roky

CBR (25. 11. 2009 @ 20:28)
Jinak s novelou zákona naprosto souhlasím, na silnou motorku by neměl sedat žádnej zelenáč. Ale aby se nenadáválo jen na mladý bezohledný motorkáře, i staří jezdí jak kokoti, a když to vidím jen čekám, kdy takovýho uvidím pod plachtou ve večerních televizních novinách. Jinak ještě by se mělo ministerstvo dopravy zajímat o mladé řidiče automobilů. Co si budeme povídat, mladej boreček dostal čerstvě papíry, koupí si starýho rezavýho bawora, a za týden je ve spacáku. Určitě mi dá mnoho lidí za pravdu, že by mělo ministerstvo dopravy upravit i ŘP na osobní automobil. Věřím že ubyde křížků a svíček u silnic, ale jednou změnou zákona se to nevyřeší, je to běh na dlouhou trať. A jak říkám, pokud budu kokot a nebudu to mít v hlavě v pořádku, tak se můžu zabít i na stopětadváce, nebo na kole :-) Všem přeju co nejvíc najetých kilometrů bez nehod...