Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Upgrade Vist – Instaluji Windows 7 Professional 64bit

Nový OS od Microsoftu je tady - Windows 7. Rozhodl jsem se upgradovat svoje Windows Vista Business 64bit na Windows 7 Professional 64bit. Jak takový upgrade probíhá a jaké jsou mé první pocity z nového pracovního prostředí? Jsou Windows 7 skutečně rychlejší, nežli Windows Vista?

Proč Windows 7 Professional

Windows 7Zdroj:
Je tomu rok, co jsem si stavěl nový počítač a instaloval operační systém Microsoft Windows Vista Business. Nedávno uvedl Microsoft oficiálně na trh novou verzi operačního systému – Microsoft Windows 7. Dle recenzí, zkušenosti uživatelů s RC verzí a také dle oficiálního vyjádření společnosti Microsoft by nový systém měl mít rychlost oblíbenách "XPček", tedy Microsoft Windows XP, ovšem s vyšší stabilitou, zabezpečením a uživatelskou přívětivostí větší než předchozí verze – Microsoft Windows Vista. No uvidíme.

Upgrade sytému na Windows 7 Professional

Schopností nového operačního systému Windows 7 má být automatický upgrade na systém stávající, tedy se zachováním veškerého nainstalovaného software a také uživatelského nastavení. Dříve bylo běžné (za dob Windows XP SP1, že přeinstalovat systém to chtělo alespoň jednou za půl roku, pokud jste jej chtěli stabilizovat.. Windows XP SP3, však již velice stabilní byly a tato nutnost klesla s Windows Vista na minimum. To si dovoluji tvrdit z osobní zkušenosti s oběma systémy, neboť XPčka mi běží na notebooku, Windows Vista Business 64bit více jak rok na desktopu a to bez jediného problému. Nutno podotknout, že občas zkouším nový software, který nainstaluji a poté odinstaluji, takže zápisy v registrech se kupí.

O tom, že upgrade, který Windows 7 nabízí skutečně funguje, mi potvrdil kamarád, který používá delší dobu RC verzi a je opravdu spokojen. Informace naleznete také na anglicky psané stránce www.winsupersite.com

Microsoft Windows 7 Upgrade Advisor

Microsoft nabízí za svých stránkách zajímavou utilitu s názvem Windows 7 Upgrade Advisor, kterou si můžete samozřejmě zdarma stáhnout – Windows 7 Upgrade Advisor – ke stažení. Cílem této aplikace je sdělit uživateli, zda je jeho počítač pro nový operační systém připraven a jaký software bude/nebude v nové verzi operačního systému fungovat. Jak vypadá taková analýza můžete vidět zde:

Microsoft Windows 7 Upgrade Advisor
Microsoft Windows 7 Upgrade Advisor, Zdroj: moje
Microsoft Windows 7 Upgrade Advisor – požadavky pro systém
Microsoft Windows 7 Upgrade Advisor – požadavky pro systém, Zdroj: moje

V první části je informace na jakou verzi ze současného systému (Windows Vista Business 64bit) mohu upgradovat – v mém případě na Windows 7 Professional 64bit,Windows 7 Umtimate 64bit nebo Windows 7 Enterprise 64bit. Dále informace o dostatečně výkonném hardware. Požadavky „sedmiček“ jsou : CPU min. 1GHz, 2GB RAM, 20GB volného disku pro Windows 7 64bit.

V další části naleznete informace o ovladačích – zda jsou dostupné pro Windows 7. Windows si potřebné zazálohuje z Windows Vista, ale přeci jen to s nimi nemusí úplně stoprocentně spolupracovat.

Poslední část patří software, který ve Windows 7 nefunguje, či není ověřena jeho kompatibilita. Problémové programy je doporučeno odinstalovat, aby náhodou nenastal problém při upgrade. Vše je v pořádku, tak jdeme na instalaci.

Průběh upgrade z Windows Vista na Windows 7

Systém vyžadoval několik kliků na začátku instalace a poté až zadání registračního klíče (což bylo neobvykle až na konci instalace ), jinak si vše obstaral sám a nepotřeboval žádnou akci od uživatele, což bylo velice příjemné.

 • 21:14 Začínáme s instalací Windows 7 – stažení posledních aktualizací, souhlas s licenčními podmínkami a informace o kompatibilitě. Začíná kopírování souborů.
 • 21:55 První restart a poté systém píše „Upgrading windows“.
 • 22:30 Další restart
 • 23:07 Opět restart
 • 23:26 A poslední restart
 • 23:27 Vyskakuje okénko pro zadání registračního klíče. Potvrzeno.
 • 23:31 Dokončování instalace
 • 23:32 Obrazovka s loginem – zaloguji se a…
 • 23:33 je upgrade dokončen, na svém počítači mám nyní Windows 7 Professional

Rozdíl mezi Windows Vista a Windows 7

Na první pohled vidíte, že je něco jiného – především spodní panel, ovšem jinak je to hodně podobné Windows Vista. Změn je hodně, jak se můžete všude dočíst, při nastavování a ladění programů a sytémů si také rozdílů všímám, ovšem subjektivně se rychle orientuji, a zdá se mi svižnější otevírání programů a především start systému. Uvidíme, zda budu spokojen i nadále.

Malý problém nastal při připojení mého mobilu HTC Touch Pro, který jede na Windows Mobile 6.1, tento problém, ale následně sám od sebe zmizel, poté, co jsem provedl reinstalaci Mobile Centra a restartu WIndows. Co se mi stále nepodařilo je, aby připojený notebook, viděl pod jeho názvem a ne jen pod jeho IP adresou.

Průběh instalace Windows v obrazech7

Začínáme
Začínáme, Zdroj: moje
Stažení posledních aktualizací
Stažení posledních aktualizací, Zdroj: moje
Licenční smlouva
Licenční smlouva, Zdroj: moje
Compatibility report
Compatibility report, Zdroj: moje
Kopírování souborů začíná
Kopírování souborů začíná, Zdroj: moje
Přenos nastavení – skoro hotovo
Přenos nastavení – skoro hotovo, Zdroj: moje
Poslední úprava provedena 5. 11. 2009, zhlédnuto: 1284-krát.
Celkem 632 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Efektivita práce, ergonomie, počítač, Recenze, Tipy a triky, Windows 7, Windows Vista
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):