Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Plavání, sauna a saunování

Dnes je poselství jasné - sauna je skvělá a velice příjemná věc s pozitivními účinky na vaše zdraví, doporučuji vyzkoušet. Trochu jsem také pátral, jak sauna vznikla, kde má své kořeny a jaké jsou její účinky.

OdpočívárnaZdroj:
Na první hodině plavání v Hostivaři jsem se dověděl, jaké jsou podmínky pro vstup do místní sauny – ta je určena pro studenty, je společná (tedy ne pro hodně stydlivé, ale i to se dá vyřešit), s sebou je nutno vzít si 2 ručníky – jeden na sezení a druhý na utření. Po mé lekci plavání, která začíná 18:45 a končí o 45 min později, se mohu saunit až do 21 hodin. Dnes jsem si s sebou tedy vzal 2 ručníky a těšil se na příjemné zahřátí v sauně. Dříve jsem pouze navštěvoval páru, když jsem chodil plavat, tedy místnost, kde je hodně vysoká vlhkost horkého vzduchu, někomu se tam špatně dýchá, proto pára není tak oblíbená jako sauna. Saunování je také estetičtější záležitost s dlouhou tradicí, kdy se v malých saunách lidé schází jako „štamgasti“ v hospodě, pořádají se také soutěže. Již jsem viděl několik malých rodinných saun, které si majetnější z nás pořizují do svých domečků, potírají se medem a hlavně si mohou pocit vychutnat více v soukromí.

Poprvé v sauně

Na pobytu v sauně není nic těžkého – sedíte a potíte se, když vám je dostatečně horko, jdete se schladit, pohovíte si v odpočívárně a znovu. Je to jednoduché a velice příjemné. V sauně jsem byl dnes poprvé, teplo je velmi příjemné, není nad to se jednou za čas pěkně prohřát. V naší univerzitní sauně je také občas celkem veselo, je vidět, že se tu lidé znají, takže se nejspíše jedná o stálou skupinku saunařů a saunařek. Tím se také potvrzují historky ostatních, že sauna je opravdu místem společenským. Máme tu také zajímavou automatickou sprchu s několika tryskami ze 4 směrů. Postavíte se tam, čidla vás zpozorují a ledová sprcha začíná Smajlík :) Je to praktické a ledová voda vás krásně probudí. Osušíte se a jdete si sednout do odpočívárny, kde jsou křesílka a lehátka. Pobyt zde by měl být stejně dlouhý jako v sauně či někdo jde ihned po osprchování zpět do tepla a odpočívárnu si nechá na konec.

Blahodárné účinky sauny

Slečny v sauněZdroj:
Ohřátí těla je příjemné a relaxující, dochází k prokrvení podkoží, pocení vyplaví škodlivé látky a uvolňují se endorfiny. Pokud je sauna společná a stydlivost na nízké úrovni, je pocit ještě příjemnější, neboť se necítíte ohroženě ba naopak, jako v rodinném kruhu. Mohlo by se zdát, že je sauna vhodná pro sex ovšem ve veřejné sauně je sex zapovězen a navíc tělo má dost práce s prokrvením podkoží. V soukromé sauně může být sex velice příjemný zejména pro ženy, neboť prokrveny nejsou jen intimní místa, jste více uvolněni a citlivější, pocit slasti a uspokojení je tak vyšší. Vyzkoušejte, pokud máte možnost, sex v sauně a sami uvidíte. Smajlík :) Vzhledem k vysoké teplotě je nutno si uvědomit své hranice a zbytečně organismus nepřetěžovat.
Během saunování si povrch těla třeme třeba např. žínkou či kartáčem, aby došlo k lepšímu prohřátí a zároveň jsme kůži očistili a uvolnili tak cestu potním žlázám. To, že jste při pobytu v sauně nazí, je jednak z hygienických, ale také z fyziologických důvodů a to proto, že tělo se tak lépe vypořádává se zvýšenou teplotou a nudita poskytuje tělu volnost a přirozenost. V České republice se v saunách, především v těch smíšených, nosí okolo těla tenké osušky, abyste se mohli jednak zahalit, jednak na ni sedět či ji použít jako podložku na opření. Po prohřátí nastává ochlazení v ledové vodě, Finové vysekávají díry v zamrzlých jezerech, což se může zdát na první pohled hrůzné, ovšem pocit je to příjemný. Omytí také slouží jako čistící procedura, takže po saunování je vaše pokožka krásně hladká a cítíte se jako znovuzrozeni.

Náhled na historii saunění

Jak jistě každý ví, sauna pochází z Finska, neboť sauna je pojem z finštiny označující místnost sloužící jako ohřívárna při saunování. Ovšem kde je opravdový původ, nikdo neví, nejspíše v Asii, kde kočovné kmeny si dodnes dopřávají parní lázně. Dochované záznamy pochází ze středověku, její princip byl znám v celé Evropě, ovšem svoji tradici si vybudovala především na severu, kde saunu měla každá vesnice, stalo se z ní společenské místo, kde lidé spolu hovořili a bavili se. Údajně také šlo o nejčistší místo, takže bylo používáno při porodech. Je to trochu padarox, neboť dříve byly sauny kouřové, tedy dým z kamen šel do místnosti, která tak byla celá černá od sazí, když bylo dostatečně teplo a kameny rozpálené, sauna se umyla a šlo se saunovat. Dnes probíhá vyhřívání probíhá pomocí kamen, která jsou buď elektrická nebo na dřevo, na kamnech leží rozžhavené kameny, které se tam údajně dříve možná nosili z otevřeného ohniště venku, aby uchovávaly teplo a občas se polévají vodou, aby se zvýšila vlhkost vzduchu. Sauna je vždy vytvořena ze dřeva, které působí příjemně na psychiku, má ale také výborné účinky, neboť i přes vysokou teplotu se na něm dá pohodlně sedět.

Foto: www.hbl.cz, www.hotelhelena.cz
Poslední úprava provedena 19. 4. 2009, zhlédnuto: 2951-krát.
Celkem 786 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Krásná těla, Móda a trendy, Sex a vztahy, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (1):
Jajda (23. 10. 2014 @ 22:55)
Sauna je super, už se těším, až jí zase navštívím. Mám svoji oblíbenou v Roudnici nad Labem, kde jsem jeden čas bydlela,a taky zbožňuju v Praze voňavé sauničky v Aquaparku v Čestlicích.:-) Sauny, lázně-podobně jako třeba tady www.strbske-pleso.cz/lazne plavčo a nejvíc vířivky prostě zbožňuju:-)