Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Letní olympiáda 2008 v Pekingu

Začaly letní olympijské hry v Číně. Sport moc nesleduji, nicméně jako patriot jsem velice zvědav, jak dopadnou naši sportovci a jejich výkony budu denně sledovat, nicméně bych byl radši, kdyby se hry konaly na jiném místě světa.

Rozporuplná olympiáda

LOH 2008 BeijingZdroj:
Sportovní událostí letošního léta jsou bezpochyby letní olympijské hry, které tentokrát pořádá ve svém hlavním městě Pekingu Čína. Beijing 2008 je nejvíce rozporuplná olympiáda, kterou kdy svět zažil, nese s sebou vlnu protesů, které byly největší v historii již během příprav olympiády. Jedná se především o protesty proti pořádající zemi – Čině. V tomto miliardovém komunistickém státě jsou jednak obrovské rozdíly mezi chudými rolníky na vesnicích a bohatými obchodníky ve městech, něco jako právo na svobodu čehokoli nenajdete, vše podléhá dohledu. Totalitní systém stojící na drillu a vymílání mozků propagandou, také vojensky obsadil Tibet a nehodlá se jej pustit. Přestože světový názor je pro samostatnost Tibetu, nikdo z politiků si nechce tuto vše levně kopírující zemi plnou zadarmo pracujícího lidu rozhádat či se dostat do konfkliktu. Přesto všechno, se v této zemi děje, se zde koná olympiáda, historický, mírový sportovní meeting. V dnešní plně kapitalistické době, mají organizace plnou pusu keců o tom, jak je důležitá také lidská stránka, nicméně jak je vidět, vše funguje jinak a Mezinárodní olympijský výbor dal Čině v pořádání her zelenou. O tom, co si o letní olympiádě lidé myslí, dali najevo ve svých protestech při přípravách a během megalomanském putování olympijského ohně přes celý svět. Naplánovaná trasa je typická pro Čínu a bývalé komunistické režimy – to největší co jde – naprosto tak olympiáda ztratila svůj půvab.

Kromě totality, také špína

Kromě toho, jaké v pořádající zemi panuje politický systém, je místo konání nesmírně špinavé. Na mysli nemám odpadky či špínu jako takovou všude ležící, nýbrž tu zdraví více škodlivou – ve vzduchu. Důvod, proč je tato země takto znečištěna je jasný. Při výrobě čehokoli se na přírodu a prostředí naprosto kašle a světu to moc nevadí – pořádá jakési konference, kde se dohodne, co by se mělo, ale vlastně nemusí, je to dobrovolné. Takže Čína si hezky vyrábí produkuje milióny tun životu nebezpečných látek a znečišťuje ovzduší na další desítky let, ale donutit ji ke změně vlastně nikdo nemůže, spíše nechce. Na západě se vedou o tomto tématu populistické řeči a vyhazují miloóny za rádoby zelenou výrobu energie. Čína je zahalena smogem, že není vidět na oblohu a to ani po třídením zákazu jízdy aut. No, ono to přeci sportovcům vůbec nevadí. Ve skleníku, kde se sportovci snaží dosáhnout svých životních výkonů, neklesne teplota pod 30°C a vlhkost je na 96%. Inu, v hale to je jistě v pořádku, otevřené stadiony to budou míti horší.

Zahájení her

SmogZdroj:
Při zahajovacím ceremoniálu, který otevírá celé sportovní dění, by se měla pořádající země představit. Ze zahajení jsem viděl začátek a poté konec – zapalování ohně a přišlo mi to vše takov suché. Nedokážu přesně říci co, nicméně čínská kultura, co se týče historie samozřejmě, je velice zajímavá, ale to co s tím provedli tady jsem jaksi nepochopil. Ve výsledku jsem byl rád, že jsem zbytečně neztratil čas sledováním nudného zahájení. Čína je zemí vynálezu střelného prachu a tak to také dali výrazně najevo nespočtem rachejtlí, které však v hustém smogu nebyly skoro vidět. Inu, mají ho málo, tak rechejtle trochu přidají. O tom, jak je shora vše naplánovano svědčí také obsazenost stadionů a fandění Číňanů všemožným zemím – jsou proto připraveni, učili se to a pilně trénovali. Může se to někomu zdáti absurdní, ale je to tak. Čína chce také v počtu medailí předběhnout USA, no to jsem zvědav. Sportovců mají hodně, nicméně v některých disiplínách prostě uspěst nemohou, jedině snad s nepovolenou dopingovou pomocí.

Češi do toho!

Fandit budu, ale doma u televize. Jsem patriot a svoji Českou zemi mám rád, proto jsem nadšen z každého úspěchu našich sportovců. Jsme sice malá zemička uprostřed Evropy, leví ale nejsme a tak jim ukážeme, jako na každé olympiádě. Od roku 1924 se vine zlatá nit – pokaždé jsme si domů přivezli alespoň jednu zlatou medaily. Výjimkou je rok 1984, kdy SSSR zakázalo start na OH v USA. Kromě českým sportovcům budu také držet palce např. americkému borci Phelpsovi, který chce zaútočit v plavání na 8 zlatých. Na minulé olympiádě mu jedna utekla, tak třeba bude letos míti větší štěstí. Jak se štěstí bude držet našich sportovců a kolik cenných kovů domů dovezou se můžeme jen a jen tešit.

Foto: Reuters
Poslední úprava provedena 8. 8. 2008, zhlédnuto: 2683-krát.
Celkem 690 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):