Sociální sítě & Friending - sbírání přátel
Velký boom sociálních sítí a služeb, kde si vytváříte svůj profil, hledáte nové přátele a sdělujete jim co děláte, nastává s rozvojem moderních technologií a také s tím, že na internetu nic podobného nebylo a uživatelům se to líbí.
Dnes jsem se zúčastnmil přednášky na FSV UK, kde je mimo jiné věnovalo sociálnícm sítím. Každý se s nějakou podobnou službou setkal, ovšem jako uživatel, méně z nás z pozice programátora či redaktora reklamy. Z pohledu sociloga se jedná o zajímavé téma, především týkající se mezilidské komunikace a přizpůsobování se novým jevům se společnosti, jejíž život se také částečně přesouvá do té virtuální polohy. Typickým znakem sociálních sítí je profil každého uživatele, vztahy k ostatním uživatelům a tyto vztahy jsou viditelné pro ostatní. Úskalí tohoto systému jsou jasná – „proč máš tamtoho mezi svými kamarády a mne ne?“
Facebook, flicker, twitter
Jedná se asi o nejpupulárnější služby vůbec. Sdílejte své fotky, říkejte, co právě děláte a všechny své kamarády a známe si přidejte do svého profilu. Služby jsou samozřejmě postaveny také na výdělku, takže je zde jednak spusta reklam, ale také další doplňkových služeb, které vás k portálu přilepí na dlouhé hodiny.
Počet lidí, se kterými jsme schopni udžovat nějakým způsobem aktivní vztah je něco kolem 150. Internet a další interaktivní média nám však umožňují těchto kontaků udžet o něco více, protože je to rychlejší a popovídat si můžeme i jinak než jen při osobním setkání někde v hospodě. Zajímavé jsou výzkumy, kdo má kolik přátel a kdo si vlastně profily na těchto sítích vytváří a jakou roli mají tito lidé ve společnosti. Je asi všem ihned jasné, že ty „nejvytuněnější“ profily budou mít narcisové. Zajímavou otázkou je, zda tedy narcisové tvoří takový jakýsi tmel společnosti, protože stejně jako oni si profil postupně vyplní a „vytuní“ také ostaní uživatelé – jasný jev přizpůsobování se novým trendům ve společnosti.
Celkem 271 slov.