Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Singles - fenomén moderní společnosti

Jsou mladí, pracovití, pohlední, úspěšní a plní si své sny. Pro jejich protějšky jsou atraktivní a žádaní, ale o manželství nechtějí zatím nic slyšet. Jsou nezadaní a vyhovuje jim to. Je to jejich životní styl - tato mladá generace lidí nejčastěji ve věku mezi 25 - 35 lety žije moderním způsobem života - „single”. Půlhodinový český dokument na toto téma dnes vysílala ČT2.

Single womanZdroj:
O fenoménu „singles“, tedy lidí, kteří žijí sami, bez vztahu jistě každý z nás slyšel. Jedná se, jak jsem již řekl v úvod, především o mladé a úspěšné. U nás v České republice není tato móda až tak v rozšířena jako v západních zemích, jako např. v USA, ovšem tento trend u nás stále roste hlavně vlivem vyšší životní úrovně a emancipace žen, kdy se ženy chtějí stůj co stůj vyrovnat mužům na vrcholných pozicích a tam věnují všechen svůj volný čas jen a jen práci.

Čeští „singles“

Na necelou půlhodinu trvající pořad o singels u nás, který běžel na ČT2, se můžete podívat pod odkazem Singles na webu ČT2. Byl jsem zvědav, co tento pořad přinese, popisek na stránkách České televize hodně naznačil. „Skrývají se, vypráví si a uvolňují se za internetem. V reálném světě ale současní 'náctiletí' neumějí komunikovat a navazovat normální sociální vazby.
Je těžké si jich dokonce i v současném přeplněném mediálním prostoru nepovšimnout. Skupinky lidí, kterou už i v češtině označujeme slovem 'singles'. Skoro každý večer je prezentován jejich život v televizních seriálech, jako např. Sex ve městě, Přátelé nebo Ally McBealová. Co to všechno znamená? I tato humornější podoba mediální prezentace poukazuje na závažné proměny společnosti…“

Šťastný párZdroj:
O těchto jedincích, kteří takto žijí své mladé životy jsem se dověděl více během pobytu v Německu, kde bylo toto téma celkem dlouho porobíráno na angličitně. Dle výpovědí těchto osob, je pro ně vztah něčím, do čeho musejí investovat spoustu času, něčím, co je zatěžuje a omezuje v jejich pracovním růstu a kariéře. Je to zároveň móda a způsob, jak si život opravdu užívat, neboť nejste na nic a nikoho vázáni, děláte tedy zkrátka jen to, co chcete. Nedalo by se říci, že nechtějí děti či partnera, ale není to jejich přední prioritou a rodinu, pokud založí, tak planují na pozdější věk, tedy nejdříve v 35letech. Způsob života a kariéra by se dala také vysledovat v českém filmu Milenci a vrazi od Vladimíra Párala. Opomene-li dobu a režim, jde zde hlavní myšlenkou kariéra a způsob života – mladí se derou kupředu, aby nahradili staré, pomalé a opotřebované. Dnes je svět stále rychlejší a nejvíce se protlačí dopředu schopní, rázní, cílevědomí a ambiciótní mladí lidé okolo 25-28 lety. Po deseti letech, kdy stráví celý den v práci, aby si svůj post udrželi a nebyli sesazeni pracovitějšími už toho mají dost a pak se raději usadí. Na založení rodiny už ovšem u někoho může býti pozdě – způsob života, kterým většina z těchto pracovně úspěšných lidí žije, není zrovna nejzdravější.

Zajímavosti z pořadu

A. Sirotková je scénaristkou i řežisérkou filmu, jež jsem zmínil v začátku, pojďme se podívat na pár momentů, které mne ve filmu zaujali.

„…nevidím důvod být, nebo chodit, se ženou, pokud by se mnou neměla být celý život. Pro mne je to hrozný úbytek energie…“ , toto zazní celkem ze začátku filmu od mladého muže pracujícího v reklamní agentuře. Zde je vidět řekl bych častý přístup těchto lidí ke vztahu, tedy je to pro ně spíše žrout času, neboť není jisté, zda s námi daná osoba vydrží či ne.
„…raději budu sama, než žít s někým, s kým bejt nechci…“ Nad tímto výrokem jsem se hodně pousmál. To je přeci jasné, řeknete si. Zkuste se však vrátit o desítky let zpět a uvidíte, že dříve to tak nebylo. Jak ve filmu také zazní, babičky by se divily, neboť přeci není na co si stěžovat když „…chodí do práce, vydělává, stará se, nemlátí je a má zájem…“. Inu, společnost se vyvíjí, jak se ještě zmíním.
„Holky si vybíraj kluky a dávaj jim impuls, aby je začal balit.“ Co je na tomhle pravdy nevím, ale muž je od přírody lovec, takže muž je ten, kdo primárně loví, v našem případě balí. Otázkou ovšem je, zda pokud žena dotyčného opravdu chce poznat, zda také dotyčný o ni projeví zájem či si dá tu práci a bude se snažit.
„…nároky na partnera stoupají z obou stran.“ S názorem sociologa musím souhlasit. Moderní doba, jak již bylo řečeno s sebou nese i vývoj v myšlení lidí a jejich způsobu života. Zajímavé byly odpovědi na otázku: „Jaký je rozdílmezi láskou a sexem?“ Nejvíce se mi líbila opověď ženy, která žila v kláštěře: „Láska je moment, kdy okouzelní pomine a stejně nás druhý, nebo to, pro co jsme se rozhodli stále připahuje. No a sex? Smajlík :D Sex je ta nejkrásnější hračka, kteou Pánbůh lidem nadělil.“ Mezi odpověďmi také bylo: „Sex by měl bejt základem lásky…“ No a co tito svobodní na definici: „Kdo to jsou singles?“ „Singels jsou lidi, kteří se někoho bojí, ale prostě jich nikdo nechce a zatím nenašli jeden druhého, nenašli lásku.“ Otázkou však je, zda ji tito lidé chtějí najít a co všechno proto dělají. Někdy chtějí zkusit žít sami a sociologie si proto našla i svoji definici, jedná se o proces individualizace jedince, tedy jak říká sociolog: „…svůj velký vliv má i proces individualizace, kdy si daný jedinec sám vystačí…“

Jak se vyznačují „singles“

 • mladí – 25 až 35 let
 • úspěšní v práci, bohatí, finančně nezávislí
 • nemají trvahlý vztah
 • dbají na svůj vzhled a image
 • práci a kariéru staví na vrchol svých hodnot
 • volný čas tráví nejčastěji s partou přátel

Pár slov na závěr

Moderní doba a „singels“ jsou pevně spojeni a tak to bude nejspíše i nadále. Mladí mají rádi svobodu a ta se jim ve vztazích často nedostává, vztah je váže, zavazuje, omezuje. Nevidí-li v něm výhody, pak raději volí cestu žít svobodně, nezadaně a užívat si se stejně založenými lidmi, kterým pak také asi nevadí kráktodobé vztahy či románky na jednu noc. V jejich žebříčku hodnot dominuje svoboda, nezávilost a kariéra. Vztah a rodina jsou pro ně méně cenné a tak pracují a věnují všechen svůj čas na budování pracovního postavení. Příběhy singels najdete např na Mladazena.cz. Zakončil bych poslední čáastí popisu dokumentu na ČT: „Západní sociologická literatura již delší dobu vyčleňuje novou životní fázi, kterou označuje jako pozdní mladost. Vyznačuje se tím, že v životě dnešních dvacátníků a třicátníků chybí něco z definičních charakteristik spojovaných s dospělostí. V mnoha případech se však za kamennou tváří hypermoderního kluka nebo holky ukrývá osamělá smutná duše, která touží po lásce. Ale bojí se to přiznat, protože se to už dneska prostě nějak nenosí.“

Poslední úprava provedena 4. 11. 2008, zhlédnuto: 1497-krát.
Celkem 1032 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Móda a trendy, Peníze, Recenze, Sex a vztahy
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (1):
Tlapka (15. 10. 2009 @ 14:26)
Domnívám se že pro fenomén singles je podstatná genová výbava.