Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Hororový snímek „Pokoj 1408”

Ačkoliv se na horory moc nedívám, příležitost si nenechám ujít a tak jsem si dnešní večer zpestřil podívanou na neobyčejný snímek z roku 2007. Neviděl jsem jej sice v originální angličtině, ale když se v Německu s Němeci diváte na Premiere, tak to občas jinak nejde.

Film 1408Zdroj:
Nejsem hororový človíček, tento druh filmů nevyhledávám, nejspíše proto, že mi přijdou moc krvavé. Dobře udělaný horor také není pro každého, neboť působí především na psychiku a po skončení filmu si nejste jisti, za za dveřmi pokoje nestojí nějaký vrtah s kudlou v ruce. O to více, jsem ve výsledku ocenil tento snímek, který je dle mého názoru velice zajímavý a záživný, takže nudit se nebudete. Autorem předlohy filmu je Stephen King a jeho krátká povídka 1408, které se chopil švédský režisér Mikael Håfström, hlavní roli dpisovatele Mike Ensline si zahrál John Cusack. Film měl svou premiéru ke konci roku 2007.

Pokoj 1408 – obsah

Mike Ensline je velice úspěšný spisovatel píšící především o záhadách a hrůzných historkách, které vyhledává. Je rozvedený a jeho malá dcerka zesnula. Dovídá se o hotelu Delfín a jeho pokoji 1408, kde se již 20 let žádný klient neubytoval. Mike se do hotelu vypraví a za každou cenu chce v pokoji přespat. Manažer hotelu mu to rozmlouvá a ukazuje mu také fotky 56mrtvých klientů, žádný z nich v pokoji nepřežil déle jak hodinu. Mike si však stojí za svým a tak se s flaškou koňaku od manažera vypravuje do 14 patra (které je vlastně patrem 13.) do pokoje, jehož ciferný součet dává taktéž číslo 13. Místnost vypadá naprosto normálně, jako každá jiná, ale postupně se začnou díti podivné a stále podivnější věci a tak se Mike z pokoje snaží uniknout, což ale nejde. Budík se sám nastaví a začne odpočítávat 60 minut. 60 hrůzostrašných minut plných nepříjemných vzpomínek na egoistický život spisovatele. Do pokoje vnikne voda a Mike se po chvíli ocitá na pláži, kde procitne, dostává se do nemocnice, kde se setkává se svojí bývalou ženou, ze svých vzpomínek píše knihu s „1408“ a když se vrátí na poštu, aby obálku odeslal snane se něco nečekaného. Opět se dostává do hotolového pokoje, který nyní vypadá jako když Mike přišel. Budík opět začne odpočítávat 60 minut a v telefonu se jej ženský hlas zeptá, zda si je chce prožít znovu či vše rychle ukončit – sebevražda. Mike se rozhoduje pro druhou možnost, ale současně zničí i celý pokoj – zapálí jej molotovým kokteilem…

Který konec je ten pravý

Film má několik verzí zakončení, jedním z nich je happy-end. Z hořícího pokoje Mike vytáhnou a on se tak vrací ke své ženě a píše opět svoji knihu o pokoji 1408. Další verze nechá Mike umřít a když se Mikův nakladatel přehrabuje v nové poště, nalézá také onu obálku s knihou od Mika. Nejvíce „otevřený“ konec je tzv. DirectorCut. Zde Mike taktéž zahyne, je zde záběr na pohřeb, kde manažer hotelu chce předat osobní věci od Mika jeho ženě. Ta odmíná a on se vrací do auta a přehraje si pásku jeho diktafonu, kde je jasně slyšet jak s Mikem mluví jeho dcera. To jej zarazí, když se však podívá do zpětného zrcátka, vyděsí se, neboť na zadním sedadle uvidí ohořelé tělo spisovatele. Otočí se a nikde nic. Následuje záběr na ohořelý pokoj 1408 a v něm se prochází Mike s cigaretou v puse a odchází za hlasem své dcery skrz zeď jako nějaký duch. oba konce si můžete prohlédnout na YouTube, odkazy uvádím na konci článku.

Ve zmrzlém pokoji u počítače
Ve zmrzlém pokoji u počítače, Zdroj:
Co teď?
Co teď?, Zdroj:
Mike Ensline a jeho dcerka
Mike Ensline a jeho dcerka, Zdroj:

Jak to vidím já

Jak jsem již uvedl, snímek je nadmíru zajímavý a přestrože námět je více než prostý – noc v hotelu, kde tedy vše závisí na hereckém výkonu hlavního představitele, jde o film velice poutavý a já jsem se téměř nenudil. Některé zápletky jsou čitelé, objeví se ale také kupa neotřelých nápadů, lekaček, kdy se opravdu vyděsíte. Ve filmu také nepoteče moc krve, což beru jako veliké plus. Je tedy fakt, že už jenom snímky mrtvých osob z pokoje jsou dosti děsivé. Na internetových serverech zabývajících se kinematografií najdete spousty názorů, převládají ty kladnější, se kterými většinou souhlasím. Hledáte-li tedy nějaký málo krvavý horor či takové trochu psycho-drama neváhejte a jukňete na tento velmi podažený kousek.

Trailer:
Konec: Happy-end,DirCut
Poslední úprava provedena 9. 8. 2008, zhlédnuto: 1636-krát.
Celkem 651 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Film, Německo, Recenze, Zábava
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):