Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Řidičák na motorku bez omezení a 3 litry v tahu

Konečně jsem se dostal k tomu, abych si doplnil své řidičské oprávnění o skupinu A bez omezení. Celkovou částku, kterou jsem během několika hodin utratil, jsem uvedl v titulku. Kdo si tedy slušně vydělal a jak je to třeba v Německu?

Ducati <img src=Zdroj: www.sxc.hu
>Řidičák na motorku jsem si udělal stejně jako pro auto, tedy v 18. Podle platných předpisů se tedy jednalo o skupinu A, ovšem omezenou výkonem – mohl jsem tedy řídit stroje do 25kW. To není moc, ale zas ani ne tak málo. Na možnost vlastnit řidičské oprávnění skupiny A bez omezeného výkonu jsem musel čekat do svých jednadvaceti let. Když jsem nyní šel opět do autoškoly, bylo mi skoro 23. Nějak se to protáhlo Smajlík :D

Ale zpět k tématu. Jak to celé proběhlo? No, obvolal jsem autoškoly v Náchodě a zjišťoval ceny. Dostal jsem se na rozmezí 2100 až 2900. Nejlevněji na tom je Autoškola Náchod, s.r.o (ať mají reklamu, pěkně jsem se o tom pobavil s majitelem). Navíc mi jako studentovi dali slevu 500Kč. No, 1600Kč autoškole za jednu hodinu jízdy, to už se dá skousnout. Pro zápis do autoškoly ale potřebujete potvrzení o zdravotní způsobilosti od praktického lékaře. Ten si za to dle platných předpisů vezme 400Kč. Hm, tak jako kdybych si žádal o novou skupinu, budiž, ale když si jen rozšiřuji na neomezený výkon? Vyhozené peníze.

Byl jsem zapsán, domluvili jsme jízdy, krátce mi byla představena motorka Yamaha 1300 a vyrazili jsme na hodinovou jízdu. Instruktor mi řekl, že celkem v pohodě, ostatně na motorce jezdím, takže ta jedna hodina je od toho, abych si tu mašinu osahal. Po víkendu jsem šel na zkoušku. Nepsal jsem žádné testy, jen jel s komisařem, přesto jsem vypláznul plný poplatek ve výši 700Kč. Co se dá dělat. Jízda proběhla bez komplikací, komisař byl s mým výkonem spokojen a tak jsem si za 2 dny šel zažádat o řidičák. Jeho vydání stojí 50Kč Smajlík :D. Inu, chceš-li jezdit na motorce, je to luxus a musíš platit jako mourovatej.

Je to trochu komedie v tom našem státě. Jednak se neustále hovoří o tom, jak změnit pravidla a zpřísnit podmínky pro řidičáky na motorku, na druhou stranu se nic neděje. Já jsem si rozšiřoval skupinu po papírových 5 letech praxe Smajlík :D v 23 letech. Osobně se domnívám, že rozdělení na 2 výkonové skupiny smysl má, stejně jako ona zkušební jízda, ovšem je to pěkné rejžo pro autoškoly. V Německu to funguje podobně – mají 2 výkonové skupiny a bez omezení můžete až od 21 let. Háček je ale v tom, že žádné testy ani zkoušky pak neděláte. Prostě vám do řidičáku dají platnost skupiny od vašich narozenin a hotovo.

njn, a o nic nejde
Poslední úprava provedena 27. 7. 2011, zhlédnuto: 1583-krát.
Celkem 386 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Motorky, Peníze
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):