Miliho Blog

Blog o ekonomice, financích, podnikání na internetu a dalším.

Jedu na Erasmus: Výběrové řízení na FSV UK

Pokračování článku o tom, kterak studovat v zahraničí v rámci programu Erasmus. Tentokrát praktičtěji o tom, jak probíhalo výběrové řízení u nás na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity v Praze.

Erasmus
Erasmus, Zdroj: www.staze.cz

Výběrové řízení – I.kolo

Rozhodl jsem se vyzkoušet studium zahraničí. Co mne k tomu vedlo a jak podat přihlášku na Erasmus, jsem popsal v minulém článku „Jak studovat v cizině: Hlásím se na Erasmus“. Rád bych navázal, kde jsem před měsícem skončil a popsal průběh výběrového řízení na našem institutu. Vše proběhlo, no, jako v minulých letech. Na starost to měl PhDr. Pavel Vacek, PhD. Od druháků se mi doneslo, že při výběru uchazečů bude hrát roli pouze studijní průměr, což se mi úplně nelíbilo. Obrátil jsem se na vedení institutu s dotazem, jaká jsou stanovena výběrová kritéria. Počítal jsem s tím, že zůstala stejná jako v minulých letech. Kromě kritérií výběhu mne mimo jiné zajímalo, jaké je přání vedení ohledně počtu a složení studentů, kteří v rámci programu Erasmus do zahraničí vyjedou. Dostal jsem potěšující odpověď. Několik dní na to, to všem zájemcům oznámil e-mailem i pan Vacek: tedy že se bude brát v úvahu také seniorita studentů (ročníkově starší mají přednost) a v případě nerozhodnosti se přihlíží k projektu. No, takže ten můj asi nikdo číst nebude Smajlík :D. Nominován jsem byl dle očekávání – do Maastrichtu, ale nevím proč ne na studijní obor Ecnomomics ale Business. Hm, očividně aby nás vyjelo co nejvíce, snad to nebude hrát roli při výběru předmětů, které budu v zahraničí studovat. A celkový výsledek prvního kola? Pokud je mi dobře známo, až na dva kandidáty byli nominováni do II. fakultního kola všichni přihlášení!

Výběrové řízení – II. kolo

OslavaZdroj: www.sxc.hu
Druhé kolo výběrového řízení již probíhá v rámci celé fakulty (v mém případě FSV UK). Výsledky prvního kola, které probíhá na institutech, se dávají dohromady – každý institut nominuje uchazeče a následně se na fakultní úrovni rozhodne, kdo kam pojede. Na výsledky jsme čekali dlouho, ale dočkali se všichni. Rovnostářsky byl zahraniční výjezd přiklepnut úplně všem, kdo prošli prvním kolem, tedy nominacemi v rámci institutů. Nastal tak problém s financováním všech výjezdů. Fakulta má dostatek financí na asi 190 studentosemestrů (5 měsíců), výjezd ovšem prozřetelně přiklepli 290 studentům! Došlo tak ke krácení financí bakalářským studentům, kteří nedostanou dotaci o délce 5, ale pouze 3 měsíců. Z mého pohledu trochu nepochopitelný krok a především nesystémový. Ostatně, když jsem obdržel podklady pro květnové zasedání senátu, jedním z bodů byl také Erasmus. Je to na delší povídání, které si třeba zaslouží svůj vlastní článek. Uvidíme Smajlík :).

Byl jsem vybrán – co musím zařídit?

Následuje další administrativní proces, ve kterém bych měl své hostitelské univerzitě ohlásit, že tam pojedu (pokud to chtějí ode mne), dále si nechat od garanta potvrdit studijní program (vybrat si předměty co tam budu studovat) a zřídit účet u „komerčky“ (jako bych měl účtů málo :/). Z oddělení zahraničních styků naší fakulty, konkrétně od pí. Draykové nám přišel velmi obsáhlý e-mail s informacemi ohledně výběrového řízení a dalších infromací. Především jsme ale obdrželi celkem podrobný dokument se seznamem dalších nutných kroků, který nese odpovídající název „Byl jsem vybrán“. Nějaké menší mouchy má, ale velmi tento přístup oceňuji, protože takovouhle porci informací na jednom místě jsem nečekal. Velké plus pro OZS (oddělení zahraničních styků). Ostatně, moje návštěva na OZS potvrdila, že pí. Dryaková je žena na svém místě – pracovitá, vstřícná a má přehled! To je pak hned radost řešit úřední záležitosti! No, ale úřední šiml počká, je začátek května a já musím dopsat svoji bakalářskou práci, dodělat chybějící zkoušky, abych mohl jít ke státnicím. Takže o prvním kolečku úředničiny zase příště – Maastricht a Erasmus na FSV UK: Potřebné dokumenty.

Poslední úprava provedena 6. 5. 2011, zhlédnuto: 1297-krát.
Celkem 559 slov.
články Příbuzné články:
štítky Štítky:Cestování, Erasmus, IES, Maastricht, studium, Svět, vysoká škola
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live


comments Komentáře (0):